Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доайени на Видинския театър отново излизат пред местната публика

Снимка: Радио Видин


Актьори, част от творческия път на които е преминал на сцената на Видинския драматичен театър, ще имат нова среща с местната публика. Мара Чапанова, Силвия Тоцова, Магда Шалева, Петко Петков са част от актьорите, които се връщат, за да разкажат спомените си от времето, прекарано на сцената на Драматичен театър "Владимир Трандафилов" във Видин, обясни  актрисата от трупата Цветана Дакова:

"Поканили сме актьори, сценографи и режисьори, които са творили на нашата сцена през годините. В момента сме с Мара Чапанова, която е била в нашия театър, през един незабравим за Видинския театър период, по времето на Хачо Бояджиев. Заедно ще пътуваме за Видин. От своята любима сецна тя ще разкаже своите спомени. Срещата ще е интересна. Силвия Тоцова, Валентин Николов, Магда Шалева, Петко Петков, Минчо Събев, режисьор. Ще дойдат Росен Пенчев и жена му Бояна, които са по-млади, но те правиха една много добра постановка на нашия театър, която беше наградена на първо място за сценография. Много са, трудно е да изброя всички имена, ще бъде интересно."

Актрисата Мара Чапанова започва своята театрална кариера през 1959 година от Видин. Това е легендарно време за видинския театър, начело на който като директор е Хачо Бояджиев. Затова вълнението на Мара Чапанова преди новата й среща с видинската публика е напълно разбираемо.

"Аз се вълнувам, все едно че отивам на първа любовна среща. Видинският драматичен театър бе за мен квалификация, радост, общуване, прекрасна публика, голяма река, която дава широта на погледа и сега съм много щастлива, че отново ще се срещна с видинска публика и с мой любим театър."

Срещата с Мара Чапанова и нейните колеги, записали своите имена в историята на видинския театър, ще се състои утре, 14 октомври, от 18:30 часа, в залата на драматичен театър "Владимир Транадафилов". Входът е свободен. 

Събитието е част от проявите за отбелязване на 130-годишнината на Видинския театър - първият построен в България.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18