"Данните, които се виждат от тази година са, че трафикът- автомобилният, товарен и лекотоварен през нашите гранични пропускателни пунктове е до такава степен завишен, че ние имаме недоволство, изразено от наши съседи. Аз вече няколко пъти разговарям с посланика на Турция, която ме посещава в кабинета ми, няколко пъти разговарям по негова инициатива и с министъра на вътрешните работи на Турция за съдействие във връзка с натрупването на много голям брой товарни коли по границите, както на вход, така и на изход. Имаме такава възможност да открием още един гранично-пропускателен пункт, поне да бъде само за леки автомобили край българското село Салаш и това ще облекчи трафика смятам достатъчно на този етап и да се разтоварят онези гранични пунктове, да кажем Видин. Освен това би имало положителен ефект и във връзка с по-краткото пътуване, което би се осигурило на тези, които искат да посетят Република Сърбия, примерно да отидат до Белград, където пътят би се скъсил чувствително, така че това е в полза и на гражданите, не само на бизнеса. Смятам, че това се сериозни аргументи в подкрепа на идеята да се продължи и да се довърши този обект, който е започнат преди 6-7 години, ако не ме лъже паметта, направена е една част от пътя, но няколко километра 4 или 5, не мога да кажа точно, въобще не са започнати."
Сърбия е приключила със строителството на пътя към границата на своя територия, което потвърждава и сръбският министърът на вътрешните работи при срещата си с Бойко Рашков. В писмо до колегата си Виолета Комитова Бойко Рашков предлага да обсъдят в министерството възможността да се възстанови строителството и да се завърши този пункт на българската цел Салаш.
"Това би улеснило движението и на български граждани, и на сръбски, и на други разбира се, които искат по-бързо да преминат на българска територия. Подтикна ме и това, че както вече споделих, това се отразява и на нашите междусъседски отношения, както със Сърбия така и с Турция, така че ние дължим да предприемем нещо в тази насока."
През лятото на 2014 година започва изграждането на пътя от Салаш към границата със Сърбия. Предвижда се изграждането на 4 километра изцяло нов път и ремонт на километър съществуващо шосе, за което са осигурени 3 милиона лева по програмата "Растеж и устойчиво развитие на регионите". Началото на строителството е в присъствието на Михаил Миков, тогава председател на Народното събрание.
"Тогава в изключително къси срокове, благодарение на областния управител Кръстьо Спасов бяха отчуждени парцелите за строителството на тази път. Беше проведена обществена поръчка. Тя беше спечелена и бяха осигурени средства. Поради дъждовното време средствата не бяха усвоени от фирмата-изпълнител, а след това се смени управлението и остатъчните средства, с които трябваше да се довърши този проект, бяха върнати в държавния бюджет и от тогава е в застой (изграждането на ГКПП Салаш-Ново корито)"-каза председателят на 42-рото Народно събрание Михаил Миков.
Пътят, който е договорен преди повече от 14 години между президентите на България и Сърбия трябва да бъда завършен, отбеляза Михаил Миков, който е присъствал и на подписването на споразумението. Церемонията тогава е на сръбска територия край хидротехническото съоръжение "Железни врата".
"Усилията, които целият регион полага за този път най-сетне трябва да намерят своето решение да бъде довършен пътят и да бъде отворен този граничен контролно-пропускателен пункт, защото знаете какво се случва по сега съществуващите ГКПП-та, особено през летния сезон"- отбеляза Михаил Миков.
В Белоградчик чакат повече от 20 години чакат границата при Салаш- Ново корито да се отвори за преминаване от двете страни. Сега това се случва веднъж годишно, когато е панаирът при прохода Кадъ боаз, каза кметът на Белоградчик Борис Николов. Белоградчик сътрудничи по различни инициативи със сръбската община Княжевац, която е само на 20 километра. Сега хората от двете страни на границата трябва да изминат повече от сто километра, за да се срещнат.
"Трудно е да се предскаже икономическия ефект, но при всички случаи ще има такъв. Съдя за това косвено по международните панаири, които предполагам, че знаете, организираме всяка година, без последните две години заради ковид кризата. Десетки хиляди хора посещават за два дена този панаир. Интересът е огромен за всякакъв обмен чисто търговски, туристически и така нататък. Мисля, че ще има постоянен поток през този пункт. Това е и едно съживяване до голяма степен на община Белоградчик и района, който е край този пункт."
Очакванията на хората в белоградчишкото село Салаш обобщи кметският наместник Румяна Алексиева:
"То е хубаво да се отвори граничния пункт, защото ще има движение. От тук е много по-близко и за Ниш, и за Белград, и за Княжевац."
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..
Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..
Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град. Красиво и благоустроено е Неговановци. Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи. Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..