Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гражданите на Евросъюза ще определят бъдещето му

Снимка: Радио Видин

В края на миналата седмица в парламента в Страсбург 200 граждани от различни страни в Европейския съюз, на различна възраст, с различно образование и начин на живот, 1/3 от които - младежи,  станаха част от четвъртия панел на Конференцията за бъдещето на Европа. Основните теми по време на форума бяха ролята на ЕС в света и миграцията. Гражданите бяха посрещнати в пленарната зала от зам.-председателя на Европейската комисия Дубравка Шуица:

"Преди всичко беше невероятно как гражданите приеха поканата ни да дойдат тук и да обсъдим различни теми, така че бяха много открити. И най-важното е, че те искаха да говорят за ежедневните проблеми, за въпросите, които ги вълнуват най-много. Демокрацията на участието и делиберативната демокрация е ново, това е иновативно упражнение и смятаме, че те могат да ни помогнат много, така че искаме да ги изслушваме през цялото време и да вземем под внимание техните идеи и проблеми при изготвянето на нашите европейски политики. Затова искаме да направим европейските граждани част от механизма за изготвяне на европейска политика."

Дебатите и груповите дискусии бяха фокусирани върху европейските отбранителни способности, разширяването на ЕС, търговията и отношенията с други световни сили. Въпреки различията между участниците и икономическото развитие на страните, от които са, се оказа, че гражданите на Европейския съюз имат много общо, разказва един от българските участници Йордан Петров:

"Всички държави тук говорят за едно и също нещо - пет работи. Какво го вълнува първо човека, какъвто и да е - заплата, пенсия, здравеопазване, образование и сигурност. Казах го и на срещата с групата, когато имахме възможност да си изкажем идеите, с които сме подготвени от България, за да дойдем тук, мислейки си какво можем да предложим - държавите, които са на Балканския полуостров, но все още не са включени към Европейския съюз, трябва да се включат в общия състав на Европейския съюз като цяло, за да може да бъде спокойно на Балканите."

В работните групи гражданите са обсъждали и управлението на границите на ЕС, гражданската защита, помощта за развитие и международното сътрудничество. Горещата тема за миграцията вълнува французина Йоахим от Люксенбург:

"Изправени сме пред имиграция от трети страни, икономическа имиграция, ситуации на връщане на границата. Така че това е изключително сложен въпрос и намирам, че Европа, като блок, като единица на културните ценности, трябва да намери решение."

Това, че хората от цяла Европа могат да споделят своите идеи и да помогнат за оформянето на общо европейско бъдеще, е чудесно, казва друг българин - Любомир Георгиев, от варненското село Белоградец:

"Много е полезно това, защото ние сме обикновени хора, ние не сме политици и мисля, че нашите решения ще бъдат много по-прагматични, разбира се и много емоционални, защото ние сме обикновени хора. Нямаме лицемерието на политика, но чух много прагматични решения, които, ако се претворят в дела, ще бъде много добре."

Евродепутатът Ги Ферховстад присъства и на 4-те панела от началото на Конференцията за бъдещето на Европа. Той е убеден, че решенията, които произлязат от гражданите, ще бъдат взети предвид от европейските политици:

"Има 100% присъствие на гражданите в пленера, в работните групи. И ще има обратна връзка от работните групи и например, ако професионалистите политици не искат да вземат предвид какво искат гражданите, то последните ще имат правото да кажат: "Това не е каквото искаме". И целият процес, който трябва да преминем, гарантира, че гражданите ще продължат да бъдат в сърцето на процеса по вземане на решенията. Това не са упражнения по слушане, не организираме конференция, само за да чуем какво искат хората, защото ние вече знаем това - имаме Евробарометър, там публикуваме много пъти в годината. Тази конференция е уникална в смисъл, че гражданите активно участват в процеса на взимането на решенията заедно с представителите на европейската и националните демокрации. И в този смисъл това е брак, бих казал, между демокрация на участието и представителната демокрация."

Следващият месец четирите граждански панела ще продължат разговорите си онлайн. След това последен кръг от дискусии ще се проведе в европейските градове Маастрихт, Дъблин, Варшава и Флоренция. Представители, избрани от всеки панел, ще помогнат за оформянето на препоръките на конференцията, които се очаква да бъдат оповестени през пролетта на 2022 г.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14