Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гражданите на Евросъюза ще определят бъдещето му

Снимка: Радио Видин

В края на миналата седмица в парламента в Страсбург 200 граждани от различни страни в Европейския съюз, на различна възраст, с различно образование и начин на живот, 1/3 от които - младежи,  станаха част от четвъртия панел на Конференцията за бъдещето на Европа. Основните теми по време на форума бяха ролята на ЕС в света и миграцията. Гражданите бяха посрещнати в пленарната зала от зам.-председателя на Европейската комисия Дубравка Шуица:

"Преди всичко беше невероятно как гражданите приеха поканата ни да дойдат тук и да обсъдим различни теми, така че бяха много открити. И най-важното е, че те искаха да говорят за ежедневните проблеми, за въпросите, които ги вълнуват най-много. Демокрацията на участието и делиберативната демокрация е ново, това е иновативно упражнение и смятаме, че те могат да ни помогнат много, така че искаме да ги изслушваме през цялото време и да вземем под внимание техните идеи и проблеми при изготвянето на нашите европейски политики. Затова искаме да направим европейските граждани част от механизма за изготвяне на европейска политика."

Дебатите и груповите дискусии бяха фокусирани върху европейските отбранителни способности, разширяването на ЕС, търговията и отношенията с други световни сили. Въпреки различията между участниците и икономическото развитие на страните, от които са, се оказа, че гражданите на Европейския съюз имат много общо, разказва един от българските участници Йордан Петров:

"Всички държави тук говорят за едно и също нещо - пет работи. Какво го вълнува първо човека, какъвто и да е - заплата, пенсия, здравеопазване, образование и сигурност. Казах го и на срещата с групата, когато имахме възможност да си изкажем идеите, с които сме подготвени от България, за да дойдем тук, мислейки си какво можем да предложим - държавите, които са на Балканския полуостров, но все още не са включени към Европейския съюз, трябва да се включат в общия състав на Европейския съюз като цяло, за да може да бъде спокойно на Балканите."

В работните групи гражданите са обсъждали и управлението на границите на ЕС, гражданската защита, помощта за развитие и международното сътрудничество. Горещата тема за миграцията вълнува французина Йоахим от Люксенбург:

"Изправени сме пред имиграция от трети страни, икономическа имиграция, ситуации на връщане на границата. Така че това е изключително сложен въпрос и намирам, че Европа, като блок, като единица на културните ценности, трябва да намери решение."

Това, че хората от цяла Европа могат да споделят своите идеи и да помогнат за оформянето на общо европейско бъдеще, е чудесно, казва друг българин - Любомир Георгиев, от варненското село Белоградец:

"Много е полезно това, защото ние сме обикновени хора, ние не сме политици и мисля, че нашите решения ще бъдат много по-прагматични, разбира се и много емоционални, защото ние сме обикновени хора. Нямаме лицемерието на политика, но чух много прагматични решения, които, ако се претворят в дела, ще бъде много добре."

Евродепутатът Ги Ферховстад присъства и на 4-те панела от началото на Конференцията за бъдещето на Европа. Той е убеден, че решенията, които произлязат от гражданите, ще бъдат взети предвид от европейските политици:

"Има 100% присъствие на гражданите в пленера, в работните групи. И ще има обратна връзка от работните групи и например, ако професионалистите политици не искат да вземат предвид какво искат гражданите, то последните ще имат правото да кажат: "Това не е каквото искаме". И целият процес, който трябва да преминем, гарантира, че гражданите ще продължат да бъдат в сърцето на процеса по вземане на решенията. Това не са упражнения по слушане, не организираме конференция, само за да чуем какво искат хората, защото ние вече знаем това - имаме Евробарометър, там публикуваме много пъти в годината. Тази конференция е уникална в смисъл, че гражданите активно участват в процеса на взимането на решенията заедно с представителите на европейската и националните демокрации. И в този смисъл това е брак, бих казал, между демокрация на участието и представителната демокрация."

Следващият месец четирите граждански панела ще продължат разговорите си онлайн. След това последен кръг от дискусии ще се проведе в европейските градове Маастрихт, Дъблин, Варшава и Флоренция. Представители, избрани от всеки панел, ще помогнат за оформянето на препоръките на конференцията, които се очаква да бъдат оповестени през пролетта на 2022 г.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20

За събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация"

В "Едно"  говорим за събитията, в които участваха през септември от екипа на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин.  От 12-ти до 16-и септември бяха гости на международния фестивал "Арт зона за всички" в сръбския град Зайчар. Организатор е Детски център - Зайчар, с който видинската фондация работи по проекта  "U korak sa..

публикувано на 27.09.24 в 17:18

Видинското читалище „Цвят” отваря врати за посетители

Традиционно в първия ден на октомври от десетилетия читалище „Цвят” открива новата си учебна и творческа година. На този ден входът ще е отворен за всички, които желаят да станат съпричастни към работата и постиженията на възпитаниците на школи и състави и на техните преподаватели, съобщават от културното средище.  Информационният ден на отворените..

публикувано на 27.09.24 в 15:57

Видин ще е домакин на фестивала "Здравей, Здраве"

Седмото издание на фестивала "Здравей, Здраве" ще се проведе във Видин . Той ще се състои тази събота, 28 септември, в Културен център "Жул Паскин".  "Пристъпваме към утрешното събитие, заредени с позитивизъм, с желание да помогнем на повече хора да усетят и да разберат себе си на първо място, а оттам ще започне и нов живот за тях", каза за Радио..

публикувано на 27.09.24 в 15:55

Георги Кузманов - библиотекарят с интересно хоби

В "Професия хоби" днес ви срещаме Георги Кузманов от Видин . Той работи като библиотекар, но хобито му е доста нетрадиционно. Георги се разтоварва като пише текстове за рап песни, а също така и рапира. В рап средите се представя с артистичния псевдоним "Субекта". С помощта на негов близък приятел, който прави музиката, имат издадени..

публикувано на 27.09.24 в 14:59

Владимирово - селото, където традициите срещат надеждата за бъдещето

Гостуваме в село Владимирово - място с дълбоки исторически корени и силен дух. Владимирово е едно кътче, което пази духа на традициите, но също така гледа към бъдещето. Намира в община Бойчиновци . Селото е голямо и има много млади хора. Цветелин Михайлов е кмет на Владимирово само от няколко месеца, но има амбицията да облагороди и развие..

публикувано на 27.09.24 в 11:45

Виктория Топалска представя книгата "По(д)правки" във Видин

Предстои представянето на втората книга на Виктория Топалска . Изданието включва разкази, вдъхновени от живота и носи името "По(д)правки" . Виктория Топалска разказа подробности: "Книга, доста по-различна от първата... Първата ми книга е стихосбирка... Тотално съм се насочила на друго място, сега в момента, защото съм..

публикувано на 27.09.24 в 11:09