Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гражданите на Евросъюза ще определят бъдещето му

Снимка: Радио Видин

В края на миналата седмица в парламента в Страсбург 200 граждани от различни страни в Европейския съюз, на различна възраст, с различно образование и начин на живот, 1/3 от които - младежи,  станаха част от четвъртия панел на Конференцията за бъдещето на Европа. Основните теми по време на форума бяха ролята на ЕС в света и миграцията. Гражданите бяха посрещнати в пленарната зала от зам.-председателя на Европейската комисия Дубравка Шуица:

"Преди всичко беше невероятно как гражданите приеха поканата ни да дойдат тук и да обсъдим различни теми, така че бяха много открити. И най-важното е, че те искаха да говорят за ежедневните проблеми, за въпросите, които ги вълнуват най-много. Демокрацията на участието и делиберативната демокрация е ново, това е иновативно упражнение и смятаме, че те могат да ни помогнат много, така че искаме да ги изслушваме през цялото време и да вземем под внимание техните идеи и проблеми при изготвянето на нашите европейски политики. Затова искаме да направим европейските граждани част от механизма за изготвяне на европейска политика."

Дебатите и груповите дискусии бяха фокусирани върху европейските отбранителни способности, разширяването на ЕС, търговията и отношенията с други световни сили. Въпреки различията между участниците и икономическото развитие на страните, от които са, се оказа, че гражданите на Европейския съюз имат много общо, разказва един от българските участници Йордан Петров:

"Всички държави тук говорят за едно и също нещо - пет работи. Какво го вълнува първо човека, какъвто и да е - заплата, пенсия, здравеопазване, образование и сигурност. Казах го и на срещата с групата, когато имахме възможност да си изкажем идеите, с които сме подготвени от България, за да дойдем тук, мислейки си какво можем да предложим - държавите, които са на Балканския полуостров, но все още не са включени към Европейския съюз, трябва да се включат в общия състав на Европейския съюз като цяло, за да може да бъде спокойно на Балканите."

В работните групи гражданите са обсъждали и управлението на границите на ЕС, гражданската защита, помощта за развитие и международното сътрудничество. Горещата тема за миграцията вълнува французина Йоахим от Люксенбург:

"Изправени сме пред имиграция от трети страни, икономическа имиграция, ситуации на връщане на границата. Така че това е изключително сложен въпрос и намирам, че Европа, като блок, като единица на културните ценности, трябва да намери решение."

Това, че хората от цяла Европа могат да споделят своите идеи и да помогнат за оформянето на общо европейско бъдеще, е чудесно, казва друг българин - Любомир Георгиев, от варненското село Белоградец:

"Много е полезно това, защото ние сме обикновени хора, ние не сме политици и мисля, че нашите решения ще бъдат много по-прагматични, разбира се и много емоционални, защото ние сме обикновени хора. Нямаме лицемерието на политика, но чух много прагматични решения, които, ако се претворят в дела, ще бъде много добре."

Евродепутатът Ги Ферховстад присъства и на 4-те панела от началото на Конференцията за бъдещето на Европа. Той е убеден, че решенията, които произлязат от гражданите, ще бъдат взети предвид от европейските политици:

"Има 100% присъствие на гражданите в пленера, в работните групи. И ще има обратна връзка от работните групи и например, ако професионалистите политици не искат да вземат предвид какво искат гражданите, то последните ще имат правото да кажат: "Това не е каквото искаме". И целият процес, който трябва да преминем, гарантира, че гражданите ще продължат да бъдат в сърцето на процеса по вземане на решенията. Това не са упражнения по слушане, не организираме конференция, само за да чуем какво искат хората, защото ние вече знаем това - имаме Евробарометър, там публикуваме много пъти в годината. Тази конференция е уникална в смисъл, че гражданите активно участват в процеса на взимането на решенията заедно с представителите на европейската и националните демокрации. И в този смисъл това е брак, бих казал, между демокрация на участието и представителната демокрация."

Следващият месец четирите граждански панела ще продължат разговорите си онлайн. След това последен кръг от дискусии ще се проведе в европейските градове Маастрихт, Дъблин, Варшава и Флоренция. Представители, избрани от всеки панел, ще помогнат за оформянето на препоръките на конференцията, които се очаква да бъдат оповестени през пролетта на 2022 г.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Българските етнографи празнуват

Днес е 6 май - една дата, която безспорно е популярна и важна за българския народ. В този ден Православната църква отбелязва паметта на Св. Георги Победоносец, един от най-почитаните светци, мъченик за Христовата вяра, убит по време на Диоклециановите гонения. Гергьовден се почита от народа и като празник на земята, на земеделието и..

публикувано на 06.05.25 в 12:00

Богата програма в Мездра за празника на града

На 6-ти май град Мездра отбелязва своя празник. По традиция денят за жителите и гостите на града, започна с празнична литургия в храм Св. "Георги Победоносец" . Днес официално ще бъдат открити традиционните Празници на културата "Мездра-май“.  Програмата на ежегодния форум, който се организира от Община Мездра, включва 35 културни, обществени..

публикувано на 06.05.25 в 11:09

Детска градина "Желязко Попниколов" във Видин организира литературен конкурс

Детска градина „Желязко  Попниколов“- Видин организира Областен литературен конкурс за стихотворение на тема "Мечтая да съм стихотворец" . Радио ВИДИН е медиен партньор на инициативата . Съорганизатори на проявата са  Регионално управление на образованието – Видин и  Община Видин.  Право на участие имат всички деца от 4 до 7 години, които..

публикувано на 05.05.25 в 17:30

10 задължителни неща за пролетния гардероб

Пролетта е време на събуждане - не само за природата, но и за стила ни. След тежките зимни слоеве, гардеробът има нужда от глътка въздух. Днес в "Модни лабиринти" ще си говорим за задължителните елементи, които трябва да присъстват във всеки пролетен гардероб - без значение дали обичаш класическия стил или следиш модните вълни. Първото..

публикувано на 05.05.25 в 16:15
Яна Язова

Яна Язова - литературната гордост на Лом и трагедията на една съдба

В рубриката  "Памет нашенска" , която посвещаваме на известни личности от Северозапада, оставили следа след себе си, ще отделим време на една изключителна българска писателка, поетеса и интелектуалка Люба Тодорова Ганчева, с литературния псевдоним Яна Язова , чиято съдба и творчество остават едни от най-драматичните и обсъждани в българската..

публикувано на 05.05.25 в 16:00

Танцувай с кауза: Сърцето на танцова школа "Суинг" бие за детското отделение във Видин

В свят, в който често се говори за липсата на единство, танцова школа за модерен балет "Суинг" във Видин подготвя своя отговор - събитие , което ще събере хората не около спектакъл, а около смисъл. На 12 юни, спортната зала в града ще бъде домакин на благотворителен концерт и фотографска изложба , създадени с една цел - да вдъхнат нов..

публикувано на 05.05.25 в 15:30

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Адел!

 Днес в "Музикална зона" ще празнуваме заедно рождения ден на една от най-големите звезди на съвременната музика – Адел! Ще се потопим в емоциите и музиката на британската дивa, която разтърси музикалния свят с глас, разказващ истории, които се помнят и живеят в сърцето. Ще си припомним и най-големите моменти от кариерата на Адел – от първия..

публикувано на 05.05.25 в 09:00