Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Близо милиард евро ще бъдат вложени в българското образование по нова програма на ЕС

Снимка: БГНЕС

Около 1 милиард евро се очаква да бъдат вложени през следващите седем години в България по новата програма на Европейския съюз "Образование". 40% от тези средства са предвидени за връзка на образованието с пазара на труда.

Програма "Образование" е част от Европейския социален фонд, посочи българският евродепутат Асим Адемов:

"Европейският парламент одобри основният инструмент на ЕС за инвестиране в хора и борба с неравенствата през следващите 7 години- Европейският социален фонд, с общ бюджет от 88 млрд. евро, който ще играе важна роля за изпълнението на Плана за действие по европейския стълб за социалните права и като противодествие на социално-икономическите ефекти от пандемията. Фондът поставя фокус върху младежката заетост и достъпа на децата до образование, здравеопазване и жилища. По време на преговорите в Европейския парламент осигурихме по-амбициозно финансиране за инвестиции в младежката заетост и борбата с детската бедност".

Общият бюджет за България на програма "Образование" 2021-2027 година е 978 млн. евро, от които 787 млн. са европейско финансиране, обясни екпертът по европрограми Елена Михова:

"Програма "Образование" ще подкрепя изпълнението на приоритети в три сфери: осигуряване на качествено и приобщаващо образование за всички; модерно, иновативно и дигитализирано образование; съответствие на системата на образованието с пазара на труда. Целта на програмата е да достигне до 1 млн. души. За да бъдат постигнати поставените цели, програма "Образование" ще финансира дейности в четири отделни приоритета: Приобщаващо образование и образователна интеграция; Модернизации и качество на образованието; Връзка на образованието с пазара на труда; Техническа помощ. Финансовто разпределение на бюджета на програмата по приоритети показва, че най-много средства ще бъдат насочени към приоритета "Връзка на образованието с пазара на труда". Управляващ орган на програма "Образование" е Изпълнителна агенция "Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж".

Целите на тази европейска програма съвпадат с приоритетите пред българското образование, коментира университетският преподавател проф. Венелин Терзиев:

"Би трябвало всички наши училища да бъдат иновативни и каквото е качеството на обучението в София, такова да бъде и във всяка друга точка на страната. Много е важен въпросът за училищата, в които се обучават предимно деца, за които българският език не е майчин. Стремежът е образованието по най-сигурен начин да се превърне в безспорен фактор за осъществяване на икономическото ни развитие, чрез създаване на определен набор от кадри, които имат определен набор от знания, умения и компетенции и които да участват в създаването на българската икономика."

Образованието трябва да бъде във фокуса на управлението на средствата от ЕС през следващите години, убедена е и Ева Майдел, народен представител в Европейския парламент:

"Имаме още какво да направим, за да имаме образование, което да е достъпно до всички и което да е достатъчно качествено. Имаме много инструменти как това да го постигнем на национално ниво, в България. Извървя се немалък път към това да се промени начинът, по който се преподава, като целта да бъде да можем да създадем по-добри компетенции в младите хора. Това е добра стъпка, само че живеем в доста свързан свят и би било добре да имаме повече взаимоотношения с останалите държави-членки и, също така, да направим така, че наистина образованието да бъде на възможно най-високо ниво и да подготвя най-добрите кадри. Там имаме още какво да работим."

Проектът на програма "Образование" премина обществено обсъждане в електронна среда.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..

публикувано на 03.02.25 в 17:23

Какви грижи полага Община Видин за дърветата в градската част?

За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..

публикувано на 03.02.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Психологът Теди Генова: Токсичните връзки могат да бъдат пагубни, но винаги има изход

В рубриката "Психолог на помощ" , в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще си говорим за взаимоотношенията. Знаете, те са съществена част от човешкия живот, но не всички връзки са здравословни. Ще си говорим за така наречените "токсични връзки" - онези, които причиняват емоционално, психическо или дори физическо страдание,..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

Танцова медитация - отвъд ограниченията

Танцовата медитация е иновативна практика, която се смята, че балансира емоциите и свързва практикуващите я дълбоко с тялото. Няма хореография, предварително заучени стъпки, без значение са възраст и пол, обясни Светлана Димитрова , която е сертифициран водещ на заниманията по танцова йога - отвъд ограниченията в център "Свободата да съм" във..

публикувано на 03.02.25 в 15:29
Доц. д-р Златка Петрова

Доц. д-р Златка Петрова оставя трайна следа в образованието и културата на България

В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик  доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и..

публикувано на 03.02.25 в 15:00

Как млади хора от България и чужбина откриват нови възможности в село Върбово

Малките селца често създават усещането за забавен ритъм на живот, но понякога зад тази тишина се крият необикновени инициативи. Например, в едно от тези малки населени места във Видинско млади хора от различни кътчета на света се събират, за да усвоят умения за съвременния свят. Това е село Върбово - едно малко селце, разположено в подножието на..

публикувано на 03.02.25 в 14:00

В „Музикална зона“ слушаме Бони Тейлър

  Характерен дрезгав глас, който не може да се обърка. Може би се сетихте, може би я познахте от снимката? Става дума за уелската рок-певица Бони Тейлър. 73-годишната звезда продължава да е в шоубизнеса, като през 2013 беше водеща на британската Евровизия. Нейните хитове остават в историята на музиката. Едва ли има някой, който да не е слушал едни от..

публикувано на 03.02.25 в 09:00