Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доля Иванова: "Подкрепата на хората ми дава сила"

Село Горно Пещене - село с традиции

7
Горно Пещене
Снимка: радио Видин
Село Горно Пещене е разположено на двата бряга на река Скът, на 18 км североизточно от град Враца и на около 118 км от София в същата посока.  Селото се обновява непрекъснато, като се стреми да съхрани своите традиции. Носи името си от пещи, защото тук някога е имало пещи за тухли. Днес в селото живеят много млади семейства, техните деца учат в съседното село Тишевица.

От две години Доля Иванова е кметски наместник. Тя и съпругът ѝ са от Горно Пещене. Днес те живеят тук и се радват да бъдат в родния си край защото:

"Селото е едно прекрасно кътче тихо, спокойно със страхотна зеленина, имаме паркове, хубав параклис, работещо читалище с дейни хора. Работещи хора имаме в града. Някъде около 280 човека по документи имаме в селото. Сега се борим селото да се възобнови. Много млади хора си купиха къщи и селото живна. Имаме интернет и всичко за младите хора. Децата им ходят в съседното село на градина и училище. Близо сме до Враца и може и там да се ходи на училище. С много труд правим всичко. Сега започнахме с "Резиденция баба" да работим . Вече два пъти ни гостуваха."

Селото отбелязва своя празник на Петковден, прави се курбан и се почита паметта на светеца:

 "Имахме визита от НВП Врачански митрополит Григорий, направихме курбан... Никога селото ни не е посещавано от такова духовно лице... Параклисът ни се отваря и не се затваря, свещи не се продават... Така съм го направила, че е достъпно до всички... Има едно младо семейство, което започна да прави биосладка - от дюли, сини сливи, Те са млади инициативни млади хора..."


В момента започва нова инициатива сред местните хора - да събират средства за нова камбана, с хубав звук, която да сложат в параклиса:


"Започваме събиране на средства, дарения от хората, за да закупим голяма хубава камбана, със звън, който да ти гали ухото... Сега започваме с проучването къде да я сложим... Имаме и други неща - искам да съберем тъкачен стан от едно време и възрастните да показват как се тъкат равеници, това е имало едно време в селото... В младежкия център ще го сложим. Имаме и вълна от овце, тя не се предава никъде.  Това са идеи. Самата сграда е бивша фурна и в нея всичко е автентично, и по-възрастните ще ни покажат как се пече ръчен хляб. Това са моите идеи и ми се иска това да се случи."


Възстановяването на старата фурна в село Горно Пещене е свързано най-вече с ремонт на покрива. За съжаление все още не може да се осъществи, защото няма оферти от строителни фирми - обяснява Доля Иванова. Активно се работи в социалната сфера. Всички хора, които са в активна възраст и искат да работят имат възможност да гледат възрастни хора. Към момента като лични асистенти са над 10 човека. Топъл обяд се разнася на всички желаещи. Личен лекар посещава местните хора 1 път в месеца, ваксинирането е достъпно за всички.Към момента хората, които искат да се ваксинират, са малко. 


В Горно Пещене активно работи читалището, което успява да съхрани културните и фолклорни традиции. Съществува певческа група, която представя селото на всички фолклорни фестивали и събори.

"Много ме подкрепят хората, за което им благодаря, Дава ми сила подкрепата на хората, нещата се случват, когато имаш хора зад гърба си. Общината много ми помага, когато поискам нещо, имам подкрепата на общината. Много голям интерес има към нашето село за къщи. Имаме софиянци, които живеят тук... Имаме екокътове в селото, игрище футболно и волейболно... Желая на всички да са здрави и да мислят положително!"



Кирил Попов е бивш кмет, изкарал 3 мандата в село Горно Пещене и помага на настоящия кметски наместник:


"Едно село, за да върви напред, това не е работа само на кмета, трябва цялото население да се хваща да прави кой каквото може.
.. За моите три мандата успяхме да направим пенсионерски клуб, читалището, направихме културен дом със собствени средства... Този площад го възстановихме с име "Свобода". Имахме проблем с водата, успяхме да подновим с нови тръби ВиК, разкрихме футболно игрище и беседка до него.."

А как живеят хората тук, попитахме в анкетата:

"Малко тегаво се живее тук, селото ни е хубаво, но няма работа... Колко села се закриха и всичко е в София... Това ли е България? Защо не развиха зеленчукопроизводството, най-хубавите плодове и зеленчуци са тук... Какво правим, абсолютно нищо..Радва ме, че напоследък идват хора да живеят тук... Аз съм ветеринарен лекар. Имаше едно време много животни, в това село сега няма нито една овца... Хората си бяха тук, и пътуваха 4-5 автобуса до Враца... Младите хора избягаха... Тук ни е най-хубавият парк в община  Враца."


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Започва фестивалът на Чипровския килим

С богата културна и спортна програма в Чипровци ще отбележат Фестивала на Чипровския килим. Проявите стартират на 1 май и ще продължат до събота вечерта . Гостите на града отново ще имат възможността да се насладят на вълшебните багри на килимите, на майсторството на чипровските килимарки, на древните фигури втъкани в нишките от сръчните им..

публикувано на 01.05.25 в 15:30

В "Музикална зона" на 01 май 2025 слушаме група "Етнотикс"

В основата на проекта стои Калоян Павлов /барабани и перкусии/, отличен за заслуги в музикалното, хореографското и танцово изкуство с награда "Икар" през 2018 г. Седемчленен състав от народни музиканти от ансамбъл "Чинари", като само китарисът Александър Кирилов е класически и бас китарист. Четирите гъдуларки често звучат като четири китаристки,..

публикувано на 01.05.25 в 09:00
Снимката е илюстративна

"Яж стълби за закуска" в Международния ден без асансьори

Днес, 30 април, отбелязваме Международния ден без асансьори. Инициативата се организира всяка година в последната сряда на месец април и може да се осъществи навсякъде - в офиси, търговски центрове, обществени блокове, паркинги, университети и други обществени или частни сгради. А целта на този ден е да се обърне внимание към  нуждата от..

публикувано на 30.04.25 в 16:35

Какво се случва с мечтите ни? Отговорът – на сцената в Монтана

С "Време за мечти" - авторски музикален спектакъл на оперната певица и създател на фестивала "Изкуството е..." Нелиан Николова, започва културната програма за месец май в Монтана. На сцената заедно с нея ще бъде и Гергана Бориславова, която от години работи в оперни театри в Германия, а в последно време преподава музика и рисуване в София. Двете са..

публикувано на 30.04.25 в 15:08

Сеитба и развитие на слънчоглед- проблеми и решения

Всяка пролет земеделците се питат: кога да засея- по-рано или по-късно; дали ранните сеитби ще "хванат влагата" или при късните сеитби ще има по-бързо развитие и повече добив.  Според специалистите няма едноцначен отговор, няма правилна и грешна дата. За поникване на слънчогледа е нужна не само почвена влага, но и подходяща температура на почвата и..

публикувано на 30.04.25 в 14:47
Среща между ръководствата на ДКТ – Враца, Турските държавни театри и театрите в Истанбул, Анкара и Бурса по време на международния фестивал

Врачанският театър подготвя съвместен спектакъл с трупа от Турция

Врачанският театър ще си партнира с истанбулските държавни театър. "Мъртви души" по Гогол е спектакълът, по който ще работят творчески екипи от България и Турция. Това обясни директорът на Врачанския драматично-куклен театър Владлен Александров след участието на трупата във Фестивала на балканските театри в Бурса.  "Турнето беше много..

публикувано на 30.04.25 в 14:00

Нови постъпления представя в изложба историческият музей във Враца

Най-новите постъпления във фонда на Врачанския музей ще бъдат показани в изложба . Основно място сред тях заемат постъпленията в отделите "Археология" и "Етнография" и в Художествена галерия "Иван Фунев", която е част от Регионалния исторически музей във Враца. Интересна витрина, включваща находки от последните два археологически сезона в четири..

публикувано на 30.04.25 в 13:00