Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Актрисата Мара Чапанова - влюбена в театъра

6
Мара Чапанова, актриса
Снимка: радио Видин

В "Калейдоскоп" ще ви представим живота на една изключителна актриса, свързала живота си с видинския театър - Мара Чапанова. Тя не е от Северозапада, но обича този дивен и необятен край, и най-вече град Видин и красивата река. Три години тя играе в Драматичния театър във Видин и това са едни от най-прекрасните ѝ години, години, в които тя се учи на истинско актьорско майсторство, на задружност и сплотеност.


Родена е на 5 април 1935 г. в град Бургас. Висшето си образование завършва във ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов", специалност "Актьорско майсторство". През 1959 година започва професионалната си актьорска кариера във Видинския драматичен театър “Владимир Трандафилов”, тогава директор е Хачо Бояджиев. През 1962 г. Мара се премества в Народния театър за младежта - София, където играе до пенсионирането си през 1991 г.


Знакови роли в творческата ѝ биография са Флорела в "Учителят по танци" от Лопе де Вега, играна на видинска сцена, Здравка в "Изпити" от Драгомир Асенов, г-жа Бьов  в "Носорози" от Йожен Йонеско и др. Прави забележителна роля и в оперетата "Царицата на чардаша" от Имре Калман. Мара Чапанова демонстрира актьорските си  и музикалните си  таланти още като дете в предавания на БНТ, хор "Бодра смяна" и хора на Софийските девойки. Пише стихове и разкази, които публикува в различни издания, но в последните години предимно в Алманасите на Дамския литературен салон "Евгения Марс".


Автор е на стихосбирките "П=3,14" и "Шапка с перо", както и на биографичната книга-портрет "Един негероичен герой" за покойния си съпруг композитора Георги Тутев. Днес продължава да играе на сцената на театър "Възраждане" в постановката "Бабината питка". В момента тя пише своята автобиографична книга "Запомнете ни весели!"


ВИДИНСКИЯТ ТЕАТЪР

"Това бижу - видинският драматичен театър! Обиколих много свят, видях много театрални сцени, но никъде не намерих като него!... Моят театър на мечтите! Там напролет се чуват топовните изстрели на чупещия се лед, лете - водни птици летят над укротените води, шлепове и параходи надуват свирки и сякаш приветстват тази сграда. Наесен водите се прегръщаха кротко с бреговете... Това бе моята любовна страст, единствената, която няма да ме напусне до самия край... Видинският театър с неговата  прекрасна  сграда си остава най-скъпа на сърцето ми!"

Актрисите Мара Чапанова и Цветана ДаковаВИДИНСКАТА ТРУПА
"С този автобус обикаляхме целия видински окръг. Обичахме да играем в село Арчар, там имаше прекрасна сцена. В Ново село, в Димово, във Връв, къде ли не... Стигахме до границата, играехме на малки сценички, които са измазани с кал и няма осветление, и ние играем с целия си ентусиазъм, никога не си позволихме да играем формално. Имахме забележителен репертоар и затова ни канеха да гостуваме и в София. Ние бяхме влюбени в театъра. Където ходехме в селата, хората ни даваха различни неща,  хората не са били отчуждени, имали са необходимост от среща с културата. Много съм благодарна на тази публика. След тоя тренинг във видинския театър, аз знаех, че човек винаги трябва да има чувство за мярка, да знае кой е той. "

РОЛИТЕ

"Много обичам да играя комедия. Най-сладкото е, когато излезеш на сцена, без да се преструваш, хората да започнат да се смеят, преди да си започнал да си играеш ролята, то е нещо, което или го носиш или не. Този контакт, когато се разсмее публиката от удоволствие, сърце, е това е другото заради, което си обичам професията... Трудно е да излизаш от роля, особено драматична роля, когато свърши представлението известно време не си на себе си. Трябва да се отърсиш, ако си бил наистина в това преобразяване."

ДЕТСТВОТО
"На 2 години семейството ми се премести да живее в София... Започнах да пея в хор "Бодра смяна". Това беше една школа, начин на живот... Започнахме да обикаляме следвоенна Европа, първото ни пътуване беше в Румъния, след това в Букурещ, после във Варшава, видях тази Европа, която се събуждаше за живот... Всичко това се натрупва в теб, опознаваш света, имаш някакви заложби, които започват да се развиват в музикално отношение и др. Развих най-различни способности. Това, че знаех езици, ми помогна много."

Мара Чапанова, актрисаРАДИО СОФИЯ
"От 1945 година започнах в радио София. Аз съм дете на радиото. Там съм получила голямото си естетическо образование и литературно. До нас беше Леда Милева, тя ни възпитаваше. Ние там живеехме, 3. и 4. клас съм била непрекъснато в радиото. Възпитаваха дар словото, пиетета  към литературата  и културата. Ентусиазмът беше забележителен, защото войната беше свършила. Приемаха това като мирно изплуване над мътилката. Това е една школа. Продължихме да правим детския радиотеатър. Радиото е другият ми втори дом."

ПИСАНЕТО
"Обичам да прецизирам словото, когато го пиша. Това е такава сладка работа... Пиша открай време... Книгата, която сега подготвям, е книга с есета, на различни теми - от детството до сега. За видинския театър има много неща.  И тя ще се нарича "Запомнете ни весели!". В книгите ми всички рисунки са мои. Понеже много съм се движила с художници и това е едно богатство,  прекрасна среда съм имала... Най-близкият ни семеен приятел е големият диригент Константин Илиев, бяхме неразделни... Това всичко ти отваря прозорчето към света и пътуванията също. И се чудиш как да побереш толкова впечатления, искаш да ги споделиш, но не всички хора се интересуват. "

Цялото интервюто с Мара Чапанова чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00