Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

130 години читалище във Вълчедръм

Автор:
Снимка: Радио ВИДИН


"Научно дружество рало" се е казвало първото читалище във Вълчедръм. Създадено в далечната 1891 година на днешната дата - 8 ноември. Днес Народно Читалище "Рало-1891" град  Вълчедръм става на 130 години. За 130 годишната история на читалището и за това как поетапно са се основавали различните състави и дейности в него разказа за Радио Видин секретаря на читалището Маргарита Борисова:

"След освобождението под влиянието на Димитър Маринов на 8 ноември 1891 година във Вълчедръм се създава първото читалище под името "Научно дружество рало". Учредители са  Димитър Маринов, Богдан Токьов, Филип Трифонов, Йордан Венев, Димитър Атанасов и др. За председател тогава е избран Богдан Токьов - Богдан Токьов е един от местните богати хора с много земя. Веднага след създаването на читалището на 17 ноември е изнесена и първата сказка "Конярство", като сказката е изнесена от Богдан Токьов. Първа стъпка на учредителите на читалището било уреждането на библиотека и читалня и това става на 10 ноември 1891 година, като библиотеката започнала да работи веднага с подарените ѝ 45 тома книги, а в момента разполагаме вече с 40 хиляди тома книги. През 1957 година започва строежа на читалищната сграда - тази в която и в момента се намираме, и започва да работи и се пуска в експлоатация през 59-та година. Първата самодейна театрална трупа е създадена през 1892 година. Жителите на Вълчедръм имали удоволствието да видят първото театрално представление - пиесата - "Многострадална Геновева". През годините са играни много пиеси - "Женитба", "Македонска кървава сватба", "Хъшове", "Иванко", "Големанов" и много други. През 1950 година е създаден първия танцов състав, който изпълнява местни хора с ръководител учителя Генади Цветков, а през 1966 година към читалището започва да работи състав за автентичен фолколор, който пресъздава местни хора, песни и обичаи, и ръководител на състава е господин Йордан Перчинков, който написа и книгата "Вълчедръм докосване до миналото", която е уникална, пълна с много описани обряди, която е страхотен помощник на местния ръководител на състава за обряди Росица Атанасова. Спечелили са много медали, имат участия в много фестивали и събори. През 1975 година е създаден дамски хор от 40 жени и вокална група от 15 мъже, ръководители са Лиляна Първина и Кирил Алексиев. През периода 1981-99-та в читалището работят много самодейни състави. След 89-та година има лек застой на изявите, поради промените, които настъпват в този период и малкото средства, с които разполага читалището, но въпреки всичко дейността не е спирала никога... Сега с това, че можем да правим проекти, направихме хубав ремонт на сградата на читалището... В момента читалището има танцови състави фолклорна формация "Фолколорна искра", танцов състав "СеверняциТЕ", състав за обреди, също танцовите състави имат и детски групи и групи за възрастни... Въпреки голямото ни желание да направим един хубав голям празник - няма да можем. Ще пуснем някои неща на фейсбук страницата на читалището. Подготвили сме една презентация от историята и от съвремения живот, ще пуснем и много поздрави от нашите самодейни състави".

През последните години към читалището работят следните самодейни състави: Фолклорен състав за обреди с ръководител Росица Атанасова, Танцов състав "Фолклорна искра" - деца и жени - с ръководител Тотка Рибагина, Танцов състав "СеверняциТЕ" - деца и възрастни с ръководител Камелия Савова, Танцов састав "Извора", ръководен от  Младен Мишкин.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18