Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Носят ли маски видинчани и вярват ли в тяхната ефективност

Маските остават част от ежедневието ни, показва международно проучване

Снимка: Радио Видин

Носенето на маска е най-ефективната мярка за опазване на общественото здраве от коронавируса, като намалява заболеваемостта с 53%. Това показва най-новото международно проучване на ефективността на този продукт. Изследователи от различни страни, сред които Великобритания, Австралия и Китай, са провели шест проучвания, за да изследват как носенето на маска, социалното дистанциране и други мерки в областта на общественото здраве влияят върху глобалната заболеваемост от COVID-19.

"Общият обобщен анализ показва 53% намаление на честотата на COVID-19, въпреки че разликата между резултатите от отделните проучвания е значителна", се казва в доклада, публикуван в научното списание "British Medical Journal". В проучванията са участвали повече от 400 000 души, като повече от 2500 от тях са имали коронавирус по време на изследването. Въпреки своята безопасност и ефективност, повечето ваксини срещу коронавируса не осигуряват 100% защита, твърдят учените, така че наред с програмите за ваксинация е необходимо да се продължи носенето на маски, да се спазва социална дистанция и да се мият ръцете

Попитахме видинчани дали носят предпазни маски в закрити помещения и вярват ли в тяхната ефикасност:

"По-добре с маска, отколкото без маска, защото все пак се предпазваме. За да имаме здраве трябва да спазваме всички правила. Онзи ден бяхме на едно събиране. Те се нагъчкаха и въобще без маски... Трябва да се носят маски, нужно е... Хубаво е да носиш маска. Предполагам, че ни предпазват... Откакто носим маски мога да кажа, че няма респираторни заболявания и може би по-малко заболеваемост има, както преди да речем грип и т.н... Не са нужни. Като ходи с маска и в училище и по улиците, като го пазим толкова много, отново се зарази. Каква е вероятността, че тази маска ще ви предпази?... Аз съм за маските. Твърдо вярвам в тях. В чужбина съм и явно няма страх от вируса още... Аз нося където трябва и съм съгласна. Преболедувах, лежах в болница и знам какво е, жестоко и страшно. Има магазини, в които изобщо не се носят и не се задължават хората... Трябва да се носят. След като са такива изискванията, трябва да се спазват. Има значение да се носят маски, защото моята дъщеря когато се разболя, тя беше без маска, колежката ѝ беше с маска и не се разболя."

Пулмологът от Видин д-р Иво Илиев, който работи и ковид отделението на болницата, смята, че маските имат своята роля в пандемията:

"Работя от самото начало, от както тръгна пандемията с проблема COVID-19. Лутането на обществото е част и от моето лутане. За тези години категорично мога да потвърдя, че маската като средство доказа своята роля в борбата с пандемията. Обществата, които по-добре се справят с дисциплината и ползването на такова предпазно средство имат по-добри резултати вероятно и заради това. Категоричен съм, че маската предпазва първо - околните от нашите евентуални проблеми, които ние можем да им предадем чрез говор, кашлица, кихане и т.н. От друга страна предпазва нас, които се намираме на подходящо отстояние, не случайно говорят за метър и половина, евентуално да приемем такъв аерозол от околния въздух. Ето защо смятам, че това проучване доказва, това което ние емпирично виждаме в ежедневието си и в работа ни и то е поредното, което дава подобни данни, но то е адресирано към общества, които са склонни да приемат научните данни. Бих апелирал към хората, които слушат това интервю, да си представят само, какво представляват 27 хиляди човека, какъв голям град е това, които вече са в отвъдното. Работя в лечебно заведение, където влизането с маска е задължително. Често пъти персонала продължава да има проблеми с хора, които не желаят да си поставят маската на лицето."

В страни като Германия и Австрия, освен че носенето на маски в закрити помещения е задължително, има и изискване маските да са с FFP2 защита. Разбира се има една малка част от населението на Земята, на които е противопоказно да носят маски, като хора с астма, но те са по-скоро изключение.

*Повече по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Село Ослен Криводол с награда от екологична кампания

Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..

публикувано на 28.11.24 в 16:33

Всеки квартал на Враца ще има свой цвят при изцъфтяване на дърветата

Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите:  "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..

публикувано на 28.11.24 в 16:29
Проф. д-р Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров: Видинското царство е просъществувало до 1422 година

Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..

публикувано на 28.11.24 в 15:34

Шкумбата в "Час при зъболекаря"

Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..

публикувано на 28.11.24 в 12:25
Майкъл Флетли

В "Музикална зона" на 28 ноември 2024 слушаме Ронан Хардиман

Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..

публикувано на 28.11.24 в 09:00

Подпомагат млади фермери и малки земеделски стопанства

По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..

публикувано на 27.11.24 в 17:45