Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Велопарк с формата на брецел - защо не?!

3
Снимка: Александър Александров личен архив

Новоизграденият велопарк в село Дреновец, община Ружинци, се прочу още със създаването си и въпреки, че в голямата си част коментарите за него са отрицателни  жителите на селото си го харесват и се гордеят с него. Изграждането на велопарка стартирало през юни. Πpoeĸтът e финaнcиpaн пo нaциoнaлнa пpoгpaмa "Зa чиcтa oĸoлнa cpeдa - 2021" нa Mиниcтepcтвo нa oĸoлнaтa cpeдa и вoдитe (MOCB) и Πpeдпpиятиe зa yпpaвлeниe нa дeйнocтитe пo oпaзвaнe нa oĸoлнaтa cpeдa (ΠУДOOC) и е на стойност  9985,20 лв. Средствата са само за материалите, растителността, парковите пейки, осветителните тела и асфалта, които са използвани за проекта - всички останали дейности са за сметка на кметството и благодарение на безвъзмездния труд на хората от селото. Някои оприличиха алеята на знака за безкрайност, на смачкана осмица, дори на брецел. Всъщност формата на алеята е проектирана от децата в селото и е трябвало да изглежда по съвсем различен начин, обяснява кметът на село Дреновец Надя Иванова:

"Теренът е общинска собственост и представляваше едно празно, обрасло пространство с трева. Намира се точно срещу читалище "Здравец", което е в горния край на селото. Затова ние решихме да го оползотворим, да го облагородим този терен, а не така да стои пустеещ. Проекта е по идея на децата, които се събират пред читалището, защото там има Wi-Fi връзка. Особено следобедите там е пълно с деца. Те дадоха идеята да има такова пространство, в което да се чувстват в безопасност и да го използват активно. Всяко кметство може да кандидатства пред ПУДООС. Това е предприятие за дейности по опазване на околната среда. Всяко кметство може да кандидатства до 10 000 лева с проект. Кандидатствахме с такъв проект, който беше одобрен от тях и започнахме с почистването. Участваха и много доброволци, даже и деца в почистването на терена. Използвахме общинска техника. Също така сключихме договор с пътно-строителна фирма, която ни направи алеята. Договор сключихме и с една друга фирма, за пейките и кошчетата, които ни доставиха. Въпросът беше да превърнем това общинско пространство в едно чисто и привлекателно, едно зелено място, на което да се повишава екологическата култура на подрастващите поколения, както и да им повишим физическата активност на тези деца, в едно обезопасено място, защото нашето село е много дълго - около 4,5 километра е само главната улица. Тя е асфалтирана с нов асфалт през 2018-а година. И когато, по Е-79 при катастрофи, те го затварят и всичко минава през нашето село. Трафикът е натоварен и е опасно за децата. По принцип формата трябваше да е друга, но самата техника не можеше да я направи. То трябваше да бъде един елипс и от вътре да има още две алеи, но самата техника просто не можеше да я направи тази форма, която беше първоначалната ни идея, и затова така се получи. Не мога да кажа за тези негативни коментари абсолютно нищо. Ние приемаме критиката. Да, може и да не е хубаво, но то в момента е още в суров вид. Аз се надявам, че когато туите, храстите се хванат, напролет имаме идеята там и цветя да засадим. Ще бъде съвсем друг вид. Не мога да кажа, защо така се обърнаха някои хора, защо така негативно посрещнаха този парк. Ние сме изхарчили там 9000 лева, не сме изхарчили 9 милиона. Не е пуснато в експлоатация. Ще бъде пуснат пролетта."

Слyжeбният eĸoминиcтъp Aceн Личeв също се включи в дебата чрез профила си във Фейсбук, където написа цитирам "Дa yвaжим нapoднo-пcиxoлoгичecĸaтa ecтeтиĸa нa житeлитe нa c. Дpeнoвeц! Kaĸтo и пpoeĸтът, изpaбoтeн oт yчeницитe и peaлизиpaн c пoмoщтa нa вcичĸи житeли! Te ce paдвaт" - край на цитата. 

Ако мога да споделя моето скромно мнение бих добавил, че нашето бъдеще са децата и е важно да подсигурим безопасността им, а когато и те самите участват  - изготвяйки проект, макар и във формата на брецел - смисълът и урокът за тях е още по-голям. Коментари винаги ще има, дали позитивни или негативни - важното е да са градивни, но факт е, че от пролетта нaд 240 дeцa, ĸoитo живеят в селото ще имат собствено място за игри, забавления и спорт, а родителите им ще са спокойни, че децата ще са далеч от прелитащите през селото ТИР-ове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Лъчезар Ошавков, художник

Документален филм разказва за родения във Видин художник Лъчезар Ошавков

Документален филм за музикалния период на големия български художник, роден във Видин и творящ в Париж, Лъчезар Ошавков , бе представен наскоро в София. Прожекцията на "Имало едно време в Париж" бе по повод завръщането на твореца в България и представянето на изложбата "70 години живопис". В документалната лента, редом с Лъчезар Ошавков,..

публикувано на 09.10.24 в 14:00

Какво е да си пощальон в днешно време

Пощенските служители празнуват на 9 октомври, обявен преди 55 години за Световен ден на пощите . През последните 40 празник има и Соня Ружева - един от най-дългогодишните служители на видинската поща. Всеки ден тя разнася пратките на видинчани - писма, периодични издания, пенсии. Придвижва се само и единствено пеша, независимо от сезона и адреса на..

публикувано на 09.10.24 в 13:45

Симфониета-Видин с концерт "Вагнер и вагнерианство" в бившата синагога

Три последователни концерта, посветени на творчеството на Рихард Вагнер , ще представят в партньорство Симфониета-Видин и Софийски университет "Св. Климент Охридски", катедра "Музика и мултимедийни технологии". Първият е тази вечер, в Културен център "Жул Паскин" във Видин . Публиката ще има възможност да преоткрие Вагнер, коментира диригентът..

публикувано на 09.10.24 в 13:00

Видински ученици отбелязаха Международния ден "Пеша на училище"

Международният ден "Пеша на училище" бе отбелязан за четвърта поредна година в Природоматематическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин . За да популяризират ползите от ходенето и самата инициатива, пеша на училище дойдоха учениците от 8-и "в" клас, с класен ръководител Десислава Крумова.  "Има много ползи. От здравословните - подобрява..

публикувано на 09.10.24 в 10:06

С четка и сърце: Ивайло Митов създава изкуство и дарява надежда

Ивайло Митов е изключително талантлив млад художник, който избира тишината на родното си село Костелево пред суетата на големия град. Сред красотата и спокойствието на В рачанския край , той успява да се вдъхнови за творбите си. Както сам се изразява - "душата и тялото трябва да са синхронизирани, за да може да твориш" . Този..

публикувано на 08.10.24 в 17:30
Симеон Караколев

Симеон Караколев: Ситуацията в животновъдството е тежка, очакваме писмени гаранции за изплащане на договорените средства

Земеделците остават в протестна готовност, заради неразплатените средства по т.нар. „украинска помощ“. Правителството отпусна 200 млн. лв. от договорените средства, но остават още 125 млн. лв., за които към момента има само уверение от министъра на земеделието и храните Георги Тахов, че ще бъдат изплатени до края на ноември.  След срещата с..

публикувано на 08.10.24 в 16:40

Организация дарява училищни химни

На десет училища в общо осем общини ще бъдат дарени химни. Видин е една от тези общини. Това се случва по инициативата „Светилник“ на организацията на автори и музикални издатели за управление на авторски права "Музикаутор".  Тази година надсловът на проявата е "Музика - лъчи!" - цитат от стихотворението на Пейо Яворов "Две хубави очи". До..

публикувано на 08.10.24 в 15:30