Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обявен за един от десетте най-големи аниматори в историята на световното кино

14 години без Доньо Донев

Автор:
Снимка: Архив

Доньо Петров Донев е български художник-карикатурист, сценарист и режисьор, известен най-вече с анимационния си филм "Тримата глупаци". Той е роден в Берковица на 27 юни 1929 г. Баща му е железничар, а майка му учителка. 

Когато е 14-годишен, след добре завършена учебна година, получава подарък акордеон. Отделя много време на свиренето и става все по-добър. Даже с приятели създават оркестър, с който свирят първоначално по квартални, а после и на танцови забави из целия Софийски окръг. Талантът му за рисуване е забелязан от негов приятел, докато са на бригада в Хаинбоаз. "Трябваше да се подготви украса за едно тържество", спомня си Донев. "После започнаха да ме убеждават, че съм роден художник". Кандидатства и е приет в Художествената академия. "Попаднах при Илия Бешков, който казано честно ме стягаше яко заради някои мои отклонения по това време - като студент свирех в един народен оркестър на акордеон и понякога "кръшках" от часовете. Играх и в танцовия ансамбъл "Маяковски" в столицата, но най-после, изглежда си намерих морето с неговите многобройни пристанища - анимацията". Така през 1954 г. Доньо Донев се дипломира в специалност "Графика", а през 1959 г. специализира в Союзмултфилм в Москва.

На 28 ноември 2021 година се навършват 14 години от смъртта му. Въпреки, че другите го възприемат като Доньо Донев - известния - за мен си остава моя баща, сподели за Радио Видин, дъщеря му Живка Донева:


"Аз съм, както казват, инат дете. Понеже от много малка рисувам и се подготвях да кандидатствам в Художествената академия, интересно ми беше сценография, костюми история, такива неща  и от много малка се подготвях за това нещо, рисувах много. Но като дете инатче казах, че няма да бъде това, за което дълго време съм се подготвяла и реших да кандидатствам във ВИТИЗ куклен театър, като ви казвам, че нищо не разбирах от куклен театър. Баща ми ми даде зелена светлина и каза "Поне е близко до анимацията това изкуство". Много ми е помагал и ми е давал винаги подкрепата си, разбирането. Да ви кажа честно сега в момента страшно много ми липсват разговорите с него, защото съветите, които получавах и досега си ги спомням и ми вършат работа. Старая се да предам тези неща и на дъщеря си... Той имаше една мисъл, която непрекъснато си повтаряше, казват хората, че била негова, но аз знам, че не е негова, някъде е попаднал на нея, но така винаги ми е казвал в трудни моменти  "Когато водата ти дойде до устата - горе главата". Това си остана така семеен закон - да се преборваме с трудностите. Съвети, съвети - може би основният, който и досега спазвам е всичко с усмивка да приемам и да търся хумора, да търся веселото в дадената ситуация и това ме спасява, особено сега. Съвети и помощ, разбиране от баща ми винаги съм получавала и това липсва... Винаги е било така - подкрепа, разбиране, любов, обич. Това, което покрай него ми остана за цял живот е - много обичаше природата баща ми - научи ме на много неща, да обичам, не само природата, животните. Научи ме на някои тънкости, той беше рибар, и досега и аз се опитвам нещо такова. На отношението към изкуството. От малка ме научи как да гледам картините на дадена изложба, как да гледам кино, какво да чета. Наистина дължа на него изцяло, може би, културата си... Много неща не се знаят за баща ми от младото поколение. Може би едно от нещата, които и аз открих скоро, защото още му подреждам архивите, е че той е бил обявен за един от десетте най-големи аниматори в историята на световното кино. Това никъде не е писано, никой не го е съобщил, просто баща ми е живял в такива години, където това не се е котирало... На много хора е помагал, много млади хора ги е учил, но някак си в момента е забравен от тях. Но това си е българска черта, няма какво да коментирам. Такава е ситуацията - забравят се такива имена и той не е единствения, който е малко в паяжини, неговото име е в паяжини обгърнато. Надявам се, че ще дойде един момент, в който хората ще се обърнат и ще се сетят за тези хора".


Многобройни са наградите, които Доньо Донев получава не само от родните фестивали във Варна, Толбухин (дн. Добрич), Пловдив и Габрово, но и от международните форуми във Виена, Оберхаузен, Хихон, Рим, Тампере, Анеси, Варшава, Корк, Лондон, Техеран, Лайпциг, Мадрид, Солун, Мамая, Билбао, Краков.


В последните години от живота си Доньо Донев се връща отново към вестникарството - главен редактор е на вестниците "Тримата глупаци", "Четиримата глупаци" и списание "Фрас". Години наред предава опита и знанията си по Анимационна режисура на студентите в НАТФИЗ. Между многото си причини за гордост той изтъква, че неговите "трима глупаци" са единствените анимационни герои изкачили Еверест (отнесени там като талисмани от алпинистите Кирил Досков и Николай Петков). Но като един вечно търсещ творец казваше: "Аз своя Еверест като автор не мисля, че съм го качил. Сигурно няма и да го кача. Но по-важен за мен е стремежът към върха. Моя съм го съхранил". Стремеж, присъщ на тези, които прокарват пътища и оставят следа.


Повече чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18