Честването се състоя миналата седмица в църквата на фондация "Южени Наполеон", а поканата бе отправена от родителите на българско дете от Франция, което е участвало в Лятното училище по народно пеене, разказа директорът на Младежкия дом и музикален педагог Асен Асенов, който е организатор на Лятното училище по народно пеене, и който съпровождаше на гъдулка изпълненията на младите таланти:
"Самото пътуване бе подкрепено от Национален фонд "Култура". Ние се поинтересувахме за варианти за финансиране за пътуването ни, имаше отворена сесия, кандидатствахме и радваме се, че бяхме одобрени... Там бяхме настанени в български семейства. Самият концерт беше сборен, участваха и местни формации като ансамбъл "Зора".
Нашата програма беше в рамките на половин час като се постарахме да представим разнообразието на различните фолклорни области, децата пяха двугласни автентични песни и тригласни автентични обработки. Най-малката ни солистка вдигна публиката на крака с "Излял е Дельо хайдутин". Две сестри от Варна бяха подготвили две автентични пирински песни, които също направиха много силно впечатление. И накрая беше много висок градусът с последното изпълнение, завършихме с "Хубава си, моя горо", даже имаше и сълзи... На следващия ден имахме открит урок пред самото училище - родители и ученици, представихме по-богата програма от песни. Всяка една от песните представи проф Станилова... Всяко дете изпя по една от песните... Беше наистина много вълнуващо, много добре ни прие публиката... Гостувахме и в посолството... Това посещение беше по-различно... Беше едно ново преживяване за децата... На концерта имаше толкова много емоции и витаеше българското във въздуха."
"Многобройни са почитателите ви тук, а френските зрители се докоснаха с изумление до магията на българското чудо - кристалните гласове и мистерията на българското народно творчество“ - сподели с вълнение Румяна Шибилева - Роние.
Групата от България присъства и на нейния урок под формата на литературно четене, посветено на творчеството на Яворов. Той се проведе на гроба на Мина Тодорова - любимата на поета символист в парка на Булон-Бианкур. Децата прочетоха стихове на Яворов.
Повече може да чуете в звуковия файл.
24 500 лева ще бъдат разпределени до края на годината на двойки с репродуктивни проблеми от общинския бюджет на Видин. Средствата се отпускат за финансово подпомагане на изследвания и процедури, свързани с лечението на репродуктивни проблеми, обясни зам. кметът Борислава Борисова . "От 27 февруари Община Видин започна прием на заявления за..
Със затоплянето на времето и началото на традиционното пролетно почистване на градини и дворове, зачестиха пожарите в сухи треви и сметища. В област Монтана само вчера са потушени 7 пожара в сухи треви и храсти. Един от тях е обхванал иглолистна гора. Изгорели са 150 дка в землищата на селата Котеновци и Лесковец, община Берковица. Във Видинско за два..
15 заглавия ще видят зрителите във Враца по време на 35-ото издание на Националния фестивал на малките театрални форми . Най-старият театрален форум в България ще се проведе между 10 и 16 юни на 3 сцени в храма на Мелпомена. Директорът на врачанския театър Владлен Александров : „Фестивалът ще предложи разнообразна програма с най-доброто..
Община Кула пусна обществена поръчка за саниране на жилищна сграда в град Кула. Поръчката е публикувана на страницата на Централизираната автоматизирана информационна система "Електронни обществени поръчки". Откритата процедура е за 671 210,88 (шестстотин седемдесет и една хиляди двеста и десет лева и осемдесет и осем стотинки) лева без включен ДДС или..
Днес ще ви разкажа за едно момче, което наскоро стана популярно, ако мога да го нарека така, след като видинчани публикуваха снимка във видинска група във Facebook. Фотографията стана повод за много коментари и реакции. Снимката показва Цветомир Оприн, който при много ниски температури върви по централните улици на Видин, облечен в къси плажни..
Абитуриентите на Литературен клуб "Иноватори в действие" получиха годишни награди за аматьорско изкуство "Опит за летене" на Младежки дом - Враца за своето участие като млади творци. Томислав Димитров спечели първо място в конкурс, посветен на Георги Парцалев. Светозара Тодорова е с първо място в конкурса "Бог е любов". Неда Борисова..