Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Осигурена ли е пожарната безопасност в домовете за възрастни във Видинско

Снимка: Радио ВИДИН

Пожарът в дома за стари хора в село Рояк, Варненско, при който загинаха 9 души, постави въпроса осигурена ли е пожарната безопасност на останалите подобни обекти в страната. Пострадалият дом се е помещавал в преустроено училище. В бивше училище се намира и Центърът за хора с деменция в белоградчишкото село Дъбравка. Там всичко е направено съобразно предписанията на пожарната, коментира кметът на община Белоградчик Борис Николов:

"Взети са всички мерки, постоянно се прави проверка от пожарната, предписанията, които има - всичко се изпълнява, съвсем спокойни сме. Не сме имали, както се казва, да чукна на дърво, досега подобен такъв проблем. Не знаем какви са причините там, във Варненско, трудно е да се прецени. Искам да кажа, че няма информация как се е случил този пожар, от такава гледна точка - може да бъдат много причини. Може да има вина ръководството, невзети мерки противопожарни, може и други да са причините, просто нямам представа, но искам да кажа, че всички ние това, то не е само при нас практика - навсякъде постоянно проверяват и сигурно пак ще тръгнат по тази причина пак да проверяват, предполагам. Нямаме някакви предписания, които да не са изпълнени, това мога да кажа. Спокойни са нещата. Пак казвам те са необятни възможностите да станат неприятни неща, не може всичко да бъде предвидено, но аз пак за кой ли път казвам - важни са предписанията на органите и те като се изпълняват от тук нататък нищо повече не може да се направи".


В дома за стари хора в село Дреновец стриктно спазват противопожарните правила, персоналът е обучен за реакция в случая на пожар, обясни директорът Петьо Петров:

"Ежегодно ни правят проверки, противопожарни мерки си имаме. Всяка година за безопасни условия на труд имаме заповед - издаваме, гледаме да ги спазваме тези неща. Проверяват се пожарогасителите, всяка година ги презаверяваме. Домът ни е построен доста отдавна и за съжаление нямаме такава сигнализация, единствено разполагаме с пожарогасители и разчитаме на бързото, да не дава Господ, включване на персонал, ако нещо се случи. Но не сме имали проблеми досега, надявам се и да нямаме. На персонала всяка година се прави обучение, опресняване, имаме аварийни изходи, домуващите са уведомени, знаят всички. Да не се стига до там, но сме до голяма степен подготвени".



Поредна проверка започнаха в домовете за възрастни хора служителите на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" Видин. Тя е традиционна за този период от годината, каза началникът на сектор "Превантивна и контролна дейност" гл. инспектор Георги Георгиев:

"В разгара сме на отоплителния сезон, той за съжаление крие своите рискове. Както знаете ние всяка година, традиционно в този период на годината, започваме своята кампания "Есенно-зимен отоплителен сезон". При тази кампания стартираме с проверки на домове за възрастни хора, домове за хора с физически увреждания, домове за хора с умствена изостаналост, домове за временно пребиваване на хора, домове за медико-социални грижи и така нататък. Целта е да проверим съответствието и дали най-вече се спазват правилата и нормите за пожарна безопасност в тези обекти, свързани с употребата на различните видове отоплителни уреди. В момента и при нас тече такава проверка и тя не е продиктувана от възникналия пожар, а тя е традиционна и се извършва всяка година през месец октомври. По време на тези проверки ние проверяваме създадената организация за пожарна безопасност в обекта, осигурени ли са условия за успешна евакуация, състояние на електрически инсталации и отоплителни уреди, изправност и поддържане, ако има активни мерки за защита - става въпрос за автоматични пожароизвестителни инсталации, които са предназначени за ранно откриване на пожарите, и разбира се, не на последно място, следим и за изправността и обслужването на уредите за първоначално пожарогасене, тоест на пожарогасителите... Бих искал да обърна внимание на нещо малко по-различно, нещо което, може би, остава на заден план, но за мен е не по-малко важно, изхождайки и от конкретния случай - това са плановете за евакуация на служителите и пребиваващите в обекта. Целта на този план за евакуация е да се даде една предварителна организация, тоест хората да знаят при възникване на пожар как най-бързо и безопасно могат да напуснат сградата. Тези планове се състоят от две части, те имат текстова част и графична част - текстовата част регламентира основните задължения на служителите и на пребиваващите в сградата. Графичната част, знаете всички сме ги виждали, това са едни схеми за евакуация, които ги има сложени на определени места в коридорите на сградите, които дават възможност на хората бързо да се ориентират къде се намират и от къде могат най-бързо и безопасно да напуснат сградата. Тези графични части съдържат задължително два независими евакуационни пътя, основен евакуационен път, резервен евакуационен път и местата, където се намират съответно уредите за първоначално пожарогасене. Защо е важно това нещо да се прави - важно е защото, ако хората знаят предварително, познават добре сградата, познават добре пътищата за евакуация, при възникване на пожар те ще могат максимално бързо да запазят на първо място самообладание, знаейки какво правят, да напуснат максимално бързо сградата, без да има това опасни последици за тях".


До момента не са установени несъответствия с правилата за пожарна безопасност в проверените институции. Окончателните резултати ще са ясни до седмица.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Деца от социални жилища в Ново село беседваха как да се боят с агресията

За агресията в училище и как да ѝ се противопоставят беседваха в Център за превенция и консултации към Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните в Ново село. Центърът отвори врати в края на август. П редоставя възможност специалистите да обърнат повече внимание и да помогнат за възпитанието и..

публикувано на 04.10.24 в 17:40

Историята зад фотопроекта "летящите рокли" в Белоградчик

В днешното изданието на "Професия хоби" ще се докоснем до вълшебството на Белоградчишките скали през очите на създателката на фотосесиите с "летящи рокли" . Тези уникални фотопроекти, съчетават красотата на природата с елегантността на облеклото. Идеята идва от Виктория Славчева , която е от Белоградчик, по професия е юрист и активно..

публикувано на 04.10.24 в 16:30

Изложение среща бъдещи студенти с представители на водещи университети

Изложение "Световно образование" дава насоки на бъдещи студенти да изберат желаните от тях специалности и университети. Според организаторите, това е най-големият образователен форум в Югоизточна Европа. Провежда се вече 20 години и неговата мисия е да информира бъдещи кандидат-студенти и родители за възможностите за висше образование както..

публикувано на 04.10.24 в 16:13

Куче или герой? Дакелът Анди, който печели детски сърца

Днес ви срещаме с едно много специално куче . Те всички са специални, особено за техните стопани, но днешният участник в рубриката за домашните любимци, е истински герой и то не за един ден. Той е порода дакел и се казва Андрей Буболечков или накратко Анди . Запознахме ви вече с неговата стопанка Ана-Мария Герасимова , та нямаше как да не..

публикувано на 04.10.24 в 15:30

Малко над 20% от пълнолетните българи спестяват

Над 70% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след 2021 година.  Изводът прави агенция " Тренд " след извършено социологическо проучване по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) , реализирано в първата десетдневка на юни тази година по метода на пряко интервю "лице в лице" сред  810..

публикувано на 04.10.24 в 13:14

Сборникът с разкази „Гризачи“ - дебютната книга на актьора Валери Йорданов

Има книги от хиляда страници, които прочиташ на един дъх без особени поражения. Има и книги от стотина страници, които трябва да четеш дни наред, на малки дози, както се пие люта ракия, особено ако не си ѝ свикнал, за да не те тръшне на земята в безсъзнание, с трайно разбъркани представи за света. Както се диша в планината, когато въздухът е..

публикувано на 04.10.24 в 12:15

Мариана Димитрова: Бабите и дядовците са символ на стабилност

3 октомври е Световен ден на баба и дядо . Денят е повод да отдадем заслужена благодарност на баби и дядовци за подкрепата им към деца и внуци. Трябва да бъдат почитани, казват видинчани.   "Дядовците и бабите са ни едно богатство. Благодарение на тях сме тук, ние, нашите родители. Специално на мен те са ми много от помощ, затова съм..

публикувано на 03.10.24 в 17:16