Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обектът е включен в международен проект, подкрепящ номинацията на Римския Дунавски лимес за списъка на световното наследство на ЮНЕСКО

Атрактивни събития организират в антична Бонония във Видин

4
Снимка: Радио Видин

Антична Бонония е избрана за пилотен обект, в който се планират различни дейности в подкрепа на номинацията на Римския Дунавски лимес за включване в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Дейностите са организирани в рамките на международен проект, по който асоцииран партньор е Регионален исторически музей Видин. Събитията ще се проведат през есента на следващата година, каза археологът от видинския музей и зам. научен ръководител на археологическото проучване на Бонония Ваня Ставрева:

"Тук ще бъде проведен късноантичен фестивал на живата история, който ще е двудневен. По същото време се очаква да пристигне един кораб, който се изработва по проекта. В него има съчетание на експериментална археология, тъй като се реконструира късноантична лодка тип "Лусория", какъвто тип лодки са намерени в Обертайм и Майнц. В момента тя се изработва в Австрия, използват се дъбови трупи, с автентични инструменти и автентични сечива и технологии и в средата на следващата година тя ще започне своето плаване от Инглощад, за да стигне до устието на Дунав."
 Снимка: https://www.facebook.com/historymuseumvidin
Антична Бонония ще бъде включена в мобилно приложение с подробна информация за туристите, ще бъдат създаден и 3D модел на обекта. Освен това видинският музей ще има възможност да участва в изграждането на международна музейна мрежа по Дунавския лимес. 

България участва в номинацията на Римския Дунавски лимес за включване в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО с 32 обекта, припомни археологът: 

"На територията на Видин е Бонония, след това - Рациария, Алмус в Лом, Долни Цибър, Козлодуй и така до Дуросторум в Силистра. Тази кандидатура на Дунавския римски лимес е разделена на два сегмента. В първия е Западната част на Римския Дунавски лимес, който е на територията на Германия, Австрия и Словакия. Този сегмент през юли вече получи статут на групов обект със световно значение. Във втория сегмент е Източната част на Римския Дунавски лимес, която е на територията на Хърватия, Сърбия, България и Румъния, и се очаква тепърва  да бъде взето решение. Лично аз се надявам, че след като такова решение за западния сегмент е взето, много скоро и въпрос на обозримо бъдеще е и източният сегмент да получи такъв статут, което ще е от много голямо значение за Видин, тъй като Бонония е част от този списък и това ще даде възможност за целенасочени инвестиции за този обект, за неговото социализиране, за превръщането му в обект, който да привлича туристи."

Снимка: https://www.facebook.com/historymuseumvidin
Документацията в подкрепа на тази кандидатура се подготвя от Лимес комисията, създадена към Министерство на културата. Комисията работи под председателството на доц. д-р Людмил Вагалински.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Черепишкият манастир се готви за храмовия си празник

На 15 август /петък/ Българската православна църква чества Успение на Пресвета Богородица. Този ден е храмов празник на Черепишки манастир „Успение Богородично” и по традиция стотици миряни от Дефилето и страната се събират в манастира. През последните няколко години, благодарение на дарения и труда на десетки доброволци, в манастирските сгради бяха..

публикувано на 12.08.25 в 08:30

Започна ремонт на пътя Борован-Девене

Започна текущ ремонт на път II-13 между с. Борован и с. Девене, съобщиха от Европейския център по транспортни политики. Участъкът бе използван като обходен маршрут по време на модернизацията на път I-1 (E79) в отсечката Ботевград – Мездра.  След отварянето на път I-1 преди около месец, вече се извършват ремонтни дейности и по алтернативните трасета,..

публикувано на 12.08.25 в 08:05

Снимката на 11 август 2025 година

В Згориград, най-голямото село в община Враца, въведоха режим на водата . Прекъсване на водоподаването ще има от полунощ до 05:00 часа сутринта и по обед между 12:00 и 16:00 часа. От днес, 11 август, цените на таксиметровите услуги във Видин от точка до точка са повишени с 1 лев. Шестмесечно бебе с черепно-мозъчна травма след..

публикувано на 11.08.25 в 18:00

Извънредно заседание на Общинския съвет ще се състои във Видин

Заместник-председателят на Общински съвет – Видин Николай Николов свиква извънредно заседание на 14 август от 12:00 ч. в заседателната зала на местния парламент.  В предложението за дневен ред са включени шест точки, сред които приемане на годишния план за развитие на социалните услуги за 2026 г., обсъждане на проект „Младежки практики“ и няколко..

публикувано на 11.08.25 в 16:20

Видин очаква гребците от международната регата ТИД

Над 100 участници се очаква да се включат в международната гребна регата ТИД от Видин. В момента регатата, стартирала в края на юни от изворите на Дунав в Германия, е в сръбския участък на реката. В български води гребците ще навлязат на 17 август. Част от тях ще приключат участието си, а други ще продължат към делтата, обясни организаторът от..

публикувано на 11.08.25 в 16:04

Шестмесечно бебе получи тежка травма след падане във Вършец

Шестмесечно бебе с черепно-мозъчна травма след падане от люлка е настанено в спешната болница "Пирогов", съобщиха за БНР от лечебното заведение.  Към момента се правят изследвания, за да се уточни състоянието му.  Детето е транспортирано от болницата в Монтана до София с медицински хеликоптер.  Инцидентът е станал вчера в дом във Вършец,..

публикувано на 11.08.25 в 15:38
Център на с. Згориград

Згориград преминава на воден режим

В Згориград , най-голямото село в община Враца, въведоха режим на водата. Прекъсване на водоподаването ще има от полунощ до 05:00 часа сутринта и по обед между 12:00 и 16:00 часа. Планинското село се снабдява от собствен водоизточник, чийто дебит е намалял поради засушаването, посочиха от ВиК - Враца. Междувременно от селското кметство..

публикувано на 11.08.25 в 15:31