"Това е главният път от началото на селото...Аз имам нещастието да живея на този главен път, който води към центъра на селото. Проблемът е по протежението на целия път, който беше направен преди 2 години ... Пътят беше ужасен преди това и хората си минаваха както трябва с 40-50 км. След като се направи, оттогава с влизане в селото се минава със 130 км/час. Точно пред моя дом има контейнер на другия бряг, има и пешеходна пътека, но е абсолютно невъзможно да пресека магистралата. Освен пешеходна пътека от двете страни има табели за ограничаване на движението -40 км. Никой не спазва този знак... Това е проблем за мен, за животните, котки и кучета се газят на килограм, една възрастна жена беше блъсната... Много е брутално, но всеки ден събирам умрели котки по шосето... Непрекъснато ги газят!.."
Високата скорост на автомобилите е проблем и за хората, които живеят на главния път. Гълъбина Митева е писала до кмета на община Мизия, до Общинския съвет, до Комисията по безопасност на движението:
"....Хората реагираха и дойдоха на място да видят, в отговор на молбата ми. От тяхна гледна точка всичко е наред... Говорихме за "легнал полицай" ...Според тях всички необходими мерки са взети, защото пред дома ми има пешеходна пътека , има и знаци... Всички са в стрес и паника, моите съседи... Молбата ми е да се сложи "легнал полицай", защото само това ще може да спре автомобилите. Има две причини поради, които не могат да ми сложат "легнал полицай" - първо, липса на средства и второ, понеже пътното платно е в гаранция и няма право да се прави каквото и да било ...Но това е проблем на абсолютно всички пешеходци..."
Изпратихме въпроси до община Мизия:
1. Каква е процедурата да бъде поставен "легнал полицай" на пътя?
2. На какви условия трябва да отговаря мястото, на което може да се постави изкуствена неравност на пътя?
3. Достатъчни ли са сигналите от жителите на дадено място за блъснати и убити на място животни, за да се постави такова ограничение?
4. Какво трябва да се случи, за да бъде поставена изкуствена неравност на пътя?
5. Възможно ли е да бъде монтирана изкуствена неравност на пътя в село Крушовица, на улица "Минко Костадинов" №33, Крушовица.
Към момента не сме получили отговор.
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....
През тази година се навършват 95 години от откриването на гарата в най-голямото мездренскко село Зверино. През 1897 година започва да се строи отсечката на жп линията, която преминава през Зверинското землище. Тази линия е строена от чужденци, повечето от които са италианци. По време на строежа са настъпили известни промени в еднообразния живот на..
Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..
За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..
В рубриката "Психолог на помощ" , в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще си говорим за взаимоотношенията. Знаете, те са съществена част от човешкия живот, но не всички връзки са здравословни. Ще си говорим за така наречените "токсични връзки" - онези, които причиняват емоционално, психическо или дори физическо страдание,..
Танцовата медитация е иновативна практика, която се смята, че балансира емоциите и свързва практикуващите я дълбоко с тялото. Няма хореография, предварително заучени стъпки, без значение са възраст и пол, обясни Светлана Димитрова , която е сертифициран водещ на заниманията по танцова йога - отвъд ограниченията в център "Свободата да съм" във..
В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и..