Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Педиатър: Менингитът е сериозно заболяване, затова се препоръчват ваксини

Снимка: Радио ВИДИН

Менингитът е доста сериозно заболяване, което обикновено се появява при малки деца и младежи до 20-годишна възраст. Това обясни д-р Емилия Елисеева, педиатър от Видин, по повод огнището на болестта в столична детска градина. По думите й, причините са бактериални и вирусни, като бактериалните са с по-бързо и тежко протичане, което може да има фатален край:

"В основата това са въздушно-капкови инфекции. Значение има храненето, има хигиената, има средата, в която живее детето. Общо взето първите симптоми се припокриват с всички други въздушно-капкови инфекции, без кашлицата. Основното е температурата, повръщането, настъпва отток на мозъка и това води до повръщане, сънливост, отпуснатост, светобоязън. Въобще заболяването си е сериозно, затова се препоръчват ваксини."

В България ваксината срещу менингит е препоръчителна, а не е задължителна, както в други европейски държави. Желателно е да се прави навреме, за да се предотврати тежкото протичане на заболяването, добави педиатърът:

"По принцип в България се правят някои ваксини, които имат отношение към менингита. Това е комбинираната ваксина - Хексацима, в момента върви, прави се пневмококова ваксина, тя също има отношение към тази инфекция. Но специално менингококовата ваксина атакува менингокока, който провокира по-тежкото протичане на заболяването. Малко хора правят тази ваксина. Менингококът е бактерия, която обитава носоглътката, но ако имунитетът е компроментиран и има някакво друго заболяване, което е изтощило организма на съответното дете, заболяването се проявява..."

Клиничната картина е сериозна при едно такова заболяване, така че колкото по-бързо се постави диагнозата и се започне лечението, толкова по-голяма надежда има за успешен финал на заболяването, добави д-р Елисеева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 27 ноември 2025 година

В апартамент в блок в жилищен комплекс "Крум Бъчваров" във Видин беше монтирана първата  термопомпа  в домакинство в рамките на изпълнението на инициативата "За по-чист въздух в община Видин".  Кабинетът ще оттегли и преработи проектобюджета за 2026 година. Решението е на Съвета на коалицията по искане на председателя на партията..

публикувано на 27.11.25 в 18:00

Малки предприемачи в Зверино впечатлиха със собствени продукти

Ученици от 4. клас в училището в Зверино представиха свои кулинарни продукти в открит урок по предприемачество, част от Седмицата на предприемачеството. Идеите им бяха разработени след анкета за предпочитанията на съученици и учители. Екипите избраха име, създадоха дизайн и подготвиха кратки рекламни презентации. Жури от 11. клас оцени проектите..

публикувано на 27.11.25 в 16:46

Полицията отчита спад на престъпността в общините Козлодуй и Хайредин

Намаляват престъпленията в общините Козлодуй и Хайредин, това личи от анализа на районното управление в атомната столица, което се грижи за реда в двете общини. Резултатите от обобщената справка за 2024-а година бяха приети на последното редовно заседание на общинския съвет в Козлодуй. Данните бяха представени от главен инспектор Бранимир Благоев,..

публикувано на 27.11.25 в 15:50

STEM център откриха в Седмо училище в Монтана

Нов модерен STEM център откриха днес в VII Средно училище „Йордан Радичков" в Монтана. На третия етаж са ремонтирани и оборудвани три кабинета по „Информационни технологии", „Природни науки", „Математика, физика и химия", съобщи директорката Станка Костова. "STEM центърът предполага обучение с практика." В продължение на повече от две години..

публикувано на 27.11.25 в 15:33

Домове за възрастни хора отварят врати в Плешивец и Ракитница

В пет български общини, сред които Ружинци и Брегово, се разкриват нови Домове за възрастни хора . Общият капацитет е над 100 души. Социалният министър Борислав Гуцанов съобщи, че държавата е осигурила 260 хиляди лева за ремонтни дейности в сградите.  "Започнахме извеждането на хора от така наречените "Домове на ужасите". Отнехме 18 лиценза,..

публикувано на 27.11.25 в 15:13

Поставиха първата термопомпа по проект във Видин

В апартамент в блок в жилищен комплекс "Крум Бъчваров" във Видин беше монтирана първата термопомпа в домакинство, в рамките на изпълнението на инициативата "За по-чист въздух в община Видин". На място присъства и заместник-кметът Десислава Тодорова, която заяви: "Днес поставяме в настоящето домакинство една термопомпа и бих искала да използвам..

публикувано на 27.11.25 в 14:11

Училището в Кула получава допълнително финансиране за отопление

Общинските съветници в Кула единодушно одобриха предоставянето на 14 000 лева от резерва в местни дейности за дофинансиране на СУ „Васил Левски“ . Средствата са предназначени за закупуване на гориво за отопление за месец ноември. „Тези пари няма да ни свършат работа, но ще ни помогнат. Оказа се, че започнахме с отоплението по-рано, октомври..

публикувано на 27.11.25 в 13:00