Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студентски празник със "зелен сертификат"- ще празнуват ли младите хора?

Снимка: Архив

Отново е 8-ми декември и отново страната ни е в извънредна епидемична обстановка. Тази ситуация поставя младите хора пред сериозни изпитания в деня на студентския празник. Каква е историята на този ден? Празникът възниква през 1902 г. като патронен празник на Софийския университет. Първоначално се е празнувал на 25 ноември- денят на свети Климент Охридски, един от Светите Седмочисленици и патрон на Софийския университет, който традиционно се счита за покровител на българското висше образование. На 31 март 1916 г. българската администрация преминава към Григорианския календар. Понеже Българската православна църква продължава да използва Юлианския календар (до 1968 г.), датата на празника се измества с 13 дни напред и се чества на 8 декември. Така с годините най-старото и престижно висше учебно заведение в България създава и утвърждава 8 декември като символна дата на университетската празничност. Ще празнуват ли днес всички бивши, настоящи и бъдещи студенти? Заради изискването за зелени сертификати тази година много от студените не планират да празнуват в заведения и хотели. Много от тях се притесняват да посещават и къщи за гости, защото може да има проверка за сертификати, а повечето от младежите нямат такива. Росен Петков е едно от младите попълнения в екипа на радио Видин. Той е част от звеното "Ефирна реализация" и същевременно е студент по тонрежисура в Софийския университет "Св. Климент Охридски". За днешния студентски празник той и неговите приятели са  предвидили скромно тържество в къща за гости.

"С едни приятели сме се разбрали да отидем тази година на вила, частна вила, която сме си резервирали за 8-ми декември. Досегашните празници- първата година се получи така, че през 2019-та нямаше още COVID-19 и всичко си беше нормално, бях си в София и с колеги бяхме на дискотека. Когато обаче се появи COVID-19 през 2021-та се наложи да си го празнувам вкъщи. Настроението, според мен го правят хората и компанията."- сподели Росен Петков.

Габриела Ничева от Видин е студент втора година в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя няма особени очаквания от днешния студентски празник:

"Като студент втора година, в тези условия на пандемия все още не можах да се докосна до истинския студентски живот в целостта му и може би затова не съм толкова развълнувана от предстоящия празник ... Според мен настроението зависи от компанията и от хората. Знам, че много хора с нетърпение очакват да се съберат заедно и да отпразнуват студентството, но според мен няма значение къде и как празнуваш, стига времето да е прекарано пълноценно. По- скоро моите колеги, които са първа или втора година студенти няма да имат възможност да се докоснат до това преживяване, тъй като все още не са се сближили достатъчно."- обясни Габриела Ничева.

Още един млад човек от Северозапада не отдава особено голямо значение на студентския празник. Михаела Войденова от Видин е студент в Американския университет в Благоевград. 

"На мен специално ми е доста напрегнато по това време на годината, защото моят университет свършва на 15 декември и точно тогава ми съвпада с изпити, проекти, но това е още едно оправдание да се сетим за добрата българска мисъл "полят изпит- взет изпит". Това, което знам от моите приятели е, че никак не е трудно да си намерят място или начин, по който да го отбележат. Аз лично с още 6-има приятели тръгваме за Банско, където ще прекараме 4 дни."

Част от студентите ще се насочат днес към ски пистите, където няма изискване за представяне на зелен сертификат. При хубаво време може и празникът да се пренесе на пистата, разкриха студенти, а след това да търсят място за продължение на купона. Георги Данаилов от Видин е сезонен работник и работи в заведение в курорта Банско. Попитахме го има ли вече резервации и очакват ли студенти за днешния празник.

"За момента подготовката за сезона върви доста усилено, навсякъде се отварят обекти, разчиства се, приготвя се и се очаква да има движение. По заведенията има доста резервации. Не мисля, че "зелените сертификати" ще са чак такъв проблем. Те ще бъдат изисквани и за работници и за клиенти на заведенията."

Потърсихме локация в БГ Северозапад за днешния празник. Предложенията в интернет са както за самостоятелни къщи в селски райони, така и за бунгала или вили в зимните ни курорти. "Осми декември в Тетевен"- попаднахме на такава публикация в интернет и потърсихме за контакт туроператорската агенция, предлагаща услугата в местен хотел. Разговаряме със Сашо Севов, управител на туристическата агенция.

"Не бих казал, че сезонът тръгва кой знае колко добре, което е нормално на фона на пандемията. Студентите много често обичат да образуват големи групи и директно да договарят мястото, където биха празнували. През сайта ни се резервират по- скоро индивидуални туристи и по- рядко за големи групи. честно казано предпочитанията от студентите са в Южна България. В Северна България имаме много малко хотели, с които работим, а за днешния студентски празник резервациите са много малко."- поясни Сашо Севов.

Около 300 лева излиза трапезата за студентския празник. В сметката се включват алкохол, мезета и храна. Някои разчитат и на роднини, които правят домашна ракия и вино за настроение, както и туршия, и кисело зеле за мезе. Обикновено при домашни събирания няколко човека от компанията пазаруват, а след това сметката се разделя поравно между всички, разказват студентите, а често родителите също се включват с приготвяне на някакво ястие. На финал- нека чуем един студент, който се обучава във видинския филиал на Русенския университет "Ангел Кънчев". Соня Валериева разговаря с Валентина Витанова, студент първа година в учебното заведение.

"Зная, че първото висше учебно заведение в България е Софийския университет. През годините датата се измества на 8-ми декември и така става традиционен студентски празник. Аз лично няма да празнувам, защото поради обстановката учим онлайн и в общи линии с колегите ми сме се виждали веднъж- два пъти на камера и не се познаваме дори. Това онлайн обучение е пречка ... Аз не мисля, че "зеленият сертификат" е пречка. Който е решил да празнува, той ще празнува."- каза Валентина Витанова.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45