Ръчно изработени сувенири, картини, картички, играчки за елха и всякакви други коледни творения събира с кампания читалището във врачанското село Бели Извор. Инициативата е насочена най-вече към деца, но и към други възрастови групи. Събраните творения ще бъдат подредени в изложба, а участниците ще бъдат поощрени с награди. До този момент няколко деца вече са участвали в кампанията, като са предали своите сувенири, каза за Радио ВИДИН Ива Григорова секретар на Народно читалище "Бъдеще" в Бели Извор.
"Правим картички, сурвачки други такива коледни сувенирчета. Сега, като е пандемия, децата с помощта на майките, родителите, бабите, правят сувенирчетата вкъщи и ги носят в читалището... Изложбата ще бъде подредена във фоайето на кметството, там ще може да се види от повечето хора, защото читалището ни е малко. Там повече хора се събират, наградите ще бъдат дадени, когато запалим светлините на елхата, на официалното откриване на елхата. Дядо Коледа тогава ще раздава и подаръци. Предвиждаме за 18-ти да се светне елхата на центъра и тогава ще бъдат наградени и децата. Елхата е на центъра, много голям бор имаме, който се украсява, много хубаво и сега ще имаме нова украса... Най-много се радват по-малките. Тази година предвиждаме Дядо Коледа да дойде на мотор със Снежанка..."
Изложбата с коледните творения ще бъде подредена в кметството на 18 декември, а самото набиране на ръчно изработените сувенири ще продължи до 15 декември на място в читалището.
Вечер на талантите, концерти със звездни изпълнители, автокино, изложби и развлечения за деца ще зарадват жители и гости на Мизия в дните от 2-ри до 9 август. Проявите са част от тазгодишните традиционни панаирни дни в града. Програмата е богата и включва забавления за всички възрастови групи, обясни за Радио ВИДИН Кристине Декова от Община Мизия,..
Българка и нейното семейство бяха сред участниците в юбилейното издание на фолклорния събор "На мегдана на другата България", който се провежда зад граница. Тя се казва Андриана Радиум Миткова и е родом от Благоевград, но детството ѝ и първата съзнателна част от живота ѝ преминават в Бяла Слатина, откъдето са родом нейните родители. С..
Нов начин за разплащане е въведен за синята зона във Видин. За улеснение на гости и жители на града плащането може да се извършва и чрез така наречените QR-кодове (кюар кодове), които може да бъдат сканирани с помощта на камера на мобилен телефон и чрез бърз достъп да ви насочат към разплащателна платформа. Самите стикери с QR-кодовете може да бъдат..
В рамките само на няколко дни миналата седмица ни напуснаха три големи имена в музиката – британският оперен тенор Дейвид Рендъл , британската джаз певица Клио Лейн и американският джаз тропетист и композитор Чък Манджиони . Рендъл е велик интерпретатор на Моцарт, както и певец, изключително подходящ за роли от италианския белканто репертоар...
Детска книжка, вдъхновена от старите торлашки къщи и техните истории, излезе от печат. Автор е преподавателят по архитектура доц. Милена Маркова от Училището по архитектура към университета в Портсмут, Великобритания. Вече две години доц. Маркова и ръководен от нея екип от млади учени проучват торлашките къщи във Видинско и съседния пограничен..
Поредно лято с високи температури - все по-редки са валежите, а градушките не са изключение. Те са едно от най-непредсказуемите природни явления, които могат да нанесат сериозни щети върху лозовите насаждения само за минути. Затова и адекватните действия след градушка са особено важни за възстановяване на лозето и минимизиране на загубите, каза в..
Все по-често говорим за обезлюдяването на селата, за младите хора, които заминават в търсене на по-добър живот и за това как земята остава пуста. Но все още се срещат и други истории, като тази, която ще ви разкажем. Истории за хора, които избират да останат, да се върнат към корените си и да градят бъдещето си там, където други виждат само..