Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За предизвикателствата във ветеринарната професия

Снимка: Радио ВИДИН

В навечерието на професионалния празник на ветеринарномедицинските специалисти, който отбелязваме на 14 декември, в студиото на Радио ВИДИН гостува д-р Валери Велков - началник Отдел "Здравеопазване на животните" в Областна дирекция по безопасност на храните във Видин. 

На 14 декември 1897 година е приет първият нормативен документ- Законът за ветеринарно санитарната полиция, с който се поставя реално началото на ветеринарно- медицинската служба в България. Тази година се отбелязват няколко кръгли годишнини- 140 години организирана ветеринарно медицинска дейност, тъй като през 1881 година е назначен за Главен ветеринарен лекар д-р Иван Нейман; 120 години Национален диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт, 10 години Българска агенция по безопасност на храните и 10 години Център за оценка на риска по хранителната верига.

"Смятам, че тези четири повода са достатъчни да се гордеем с това, че нашата професия, която изпълняваме, е в служба на човечеството, а не само на човека. Хубаво е, че има интерес към ветеринарно медицинската професия... И в нашата служба в ОДБХ- Видин също има млади хора, които влизат в битката с тази професия, защото тя никак не е лека. Тя е изключително разнообразна и интересна. В сферата на нашата професия има различни дейности, където могат да се проявят и да търсят своето амплоа младите хора. Това са: здравеопазване на животните, контрол на храните, лабораторни дейности, частна практика, практика със селскостопански животни, практика с домашни любимци. Добре е, че идват млади хора", каза д-р Валери Велков.

Ветеринарните специалисти от Видин първи придобиха опит в борбата със заболяването инфлуенца по птиците. При проверките на Европейската комисия действията бяха оценени високо. Екипът има добър опит и при борбата със синия език през 2014 година, 2016 година в борбата със заразния нодуларен дерматит, припомни д-р Велков:

"Видинска област е единствената, която не позволи навлизането на заразния нодуларен дерматит през 2016 година, тъй като направихме една много сериозна организация по отношение на осигуряването на един ваксинационен имунен пояс по границата със Сърбия, тъй като там имаха голям проблем. И естествено новите предизвикателства, които дойдоха - това е африканската чума по свинете. 2019 е констатирано също при нас в промишлена свинеферма, в "заден двор" също започна. В рамките на около два месеца имахме сериозни проблеми, с които успяхме да се справим добре", припомни д-р Велков успехите на ветеринарните специалисти през последните години.

Валери Велков е член на Изпълнителното бюро на Съюза на ветеринарните лекари в Българи, в който влизат 11 души. В момента в България има два съюза- Съюзът на ветеринарните лекари в България и Българският ветеринарен съюз. Двата съюза са наследници на дружеството на ветеринарните лекари, което е създадено още през 1893 година. Когато се взимат решения, трябва да минат и през двете организации. И двата съюза декларират подкрепа за водене на преговори по направените предложения за промени при формирането на политики, които касаят професионалната дейност на членовете. И двете организации имат конструктивни предложения, които да подобрят практикуването на ветеринарно медицинската професия. 

"Ние сме направили определени предложения. Например, нашата Областна дирекция специално сме дали, примерно, обектите тип лично стопанство да бъдат обособени както по-рано на териториален принцип, тъй като сега е изключително сложно в личния сектор. Срещаме се с много трудности при обясняване на хората, че самото обявяване, регистриране на животните не представлява нищо друго освен вземане на правилни решения при възникване на определен епизоотичен риск. Защото правилните решения се взимат когато имаш точната информация за местоположението, броя на животните и т.н. Това е нашата идея - държавната профилактична програма да бъде малко по- разширена."

Каква година отчитат ветеринарните лекари, кои са предизвикателствата във ветеринарната професия, какви са очакванията за подобряване работата на специалистите? Отговорите на тези въпроси може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00