Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За предизвикателствата във ветеринарната професия

Снимка: Радио ВИДИН

В навечерието на професионалния празник на ветеринарномедицинските специалисти, който отбелязваме на 14 декември, в студиото на Радио ВИДИН гостува д-р Валери Велков - началник Отдел "Здравеопазване на животните" в Областна дирекция по безопасност на храните във Видин. 

На 14 декември 1897 година е приет първият нормативен документ- Законът за ветеринарно санитарната полиция, с който се поставя реално началото на ветеринарно- медицинската служба в България. Тази година се отбелязват няколко кръгли годишнини- 140 години организирана ветеринарно медицинска дейност, тъй като през 1881 година е назначен за Главен ветеринарен лекар д-р Иван Нейман; 120 години Национален диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт, 10 години Българска агенция по безопасност на храните и 10 години Център за оценка на риска по хранителната верига.

"Смятам, че тези четири повода са достатъчни да се гордеем с това, че нашата професия, която изпълняваме, е в служба на човечеството, а не само на човека. Хубаво е, че има интерес към ветеринарно медицинската професия... И в нашата служба в ОДБХ- Видин също има млади хора, които влизат в битката с тази професия, защото тя никак не е лека. Тя е изключително разнообразна и интересна. В сферата на нашата професия има различни дейности, където могат да се проявят и да търсят своето амплоа младите хора. Това са: здравеопазване на животните, контрол на храните, лабораторни дейности, частна практика, практика със селскостопански животни, практика с домашни любимци. Добре е, че идват млади хора", каза д-р Валери Велков.

Ветеринарните специалисти от Видин първи придобиха опит в борбата със заболяването инфлуенца по птиците. При проверките на Европейската комисия действията бяха оценени високо. Екипът има добър опит и при борбата със синия език през 2014 година, 2016 година в борбата със заразния нодуларен дерматит, припомни д-р Велков:

"Видинска област е единствената, която не позволи навлизането на заразния нодуларен дерматит през 2016 година, тъй като направихме една много сериозна организация по отношение на осигуряването на един ваксинационен имунен пояс по границата със Сърбия, тъй като там имаха голям проблем. И естествено новите предизвикателства, които дойдоха - това е африканската чума по свинете. 2019 е констатирано също при нас в промишлена свинеферма, в "заден двор" също започна. В рамките на около два месеца имахме сериозни проблеми, с които успяхме да се справим добре", припомни д-р Велков успехите на ветеринарните специалисти през последните години.

Валери Велков е член на Изпълнителното бюро на Съюза на ветеринарните лекари в Българи, в който влизат 11 души. В момента в България има два съюза- Съюзът на ветеринарните лекари в България и Българският ветеринарен съюз. Двата съюза са наследници на дружеството на ветеринарните лекари, което е създадено още през 1893 година. Когато се взимат решения, трябва да минат и през двете организации. И двата съюза декларират подкрепа за водене на преговори по направените предложения за промени при формирането на политики, които касаят професионалната дейност на членовете. И двете организации имат конструктивни предложения, които да подобрят практикуването на ветеринарно медицинската професия. 

"Ние сме направили определени предложения. Например, нашата Областна дирекция специално сме дали, примерно, обектите тип лично стопанство да бъдат обособени както по-рано на териториален принцип, тъй като сега е изключително сложно в личния сектор. Срещаме се с много трудности при обясняване на хората, че самото обявяване, регистриране на животните не представлява нищо друго освен вземане на правилни решения при възникване на определен епизоотичен риск. Защото правилните решения се взимат когато имаш точната информация за местоположението, броя на животните и т.н. Това е нашата идея - държавната профилактична програма да бъде малко по- разширена."

Каква година отчитат ветеринарните лекари, кои са предизвикателствата във ветеринарната професия, какви са очакванията за подобряване работата на специалистите? Отговорите на тези въпроси може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00
Светлин Тачев, политолог

Светлин Тачев: Желанието за нормализация замени това за промяна

Счупена ли е демокрацията и нуждае ли се от оздравителни механизми? Достигната ли беше делегитимацията на политическата система в страната?  На фона на тези въпроси, произтичащи от огромните скандали, политически трусове и безпрецедентни ситуации в Народното събрание, се навършиха два месеца от 16 януари, когато кабинетът Желязков положи клетва и..

публикувано на 27.03.25 в 10:00