Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За предизвикателствата във ветеринарната професия

Снимка: Радио ВИДИН

В навечерието на професионалния празник на ветеринарномедицинските специалисти, който отбелязваме на 14 декември, в студиото на Радио ВИДИН гостува д-р Валери Велков - началник Отдел "Здравеопазване на животните" в Областна дирекция по безопасност на храните във Видин. 

На 14 декември 1897 година е приет първият нормативен документ- Законът за ветеринарно санитарната полиция, с който се поставя реално началото на ветеринарно- медицинската служба в България. Тази година се отбелязват няколко кръгли годишнини- 140 години организирана ветеринарно медицинска дейност, тъй като през 1881 година е назначен за Главен ветеринарен лекар д-р Иван Нейман; 120 години Национален диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт, 10 години Българска агенция по безопасност на храните и 10 години Център за оценка на риска по хранителната верига.

"Смятам, че тези четири повода са достатъчни да се гордеем с това, че нашата професия, която изпълняваме, е в служба на човечеството, а не само на човека. Хубаво е, че има интерес към ветеринарно медицинската професия... И в нашата служба в ОДБХ- Видин също има млади хора, които влизат в битката с тази професия, защото тя никак не е лека. Тя е изключително разнообразна и интересна. В сферата на нашата професия има различни дейности, където могат да се проявят и да търсят своето амплоа младите хора. Това са: здравеопазване на животните, контрол на храните, лабораторни дейности, частна практика, практика със селскостопански животни, практика с домашни любимци. Добре е, че идват млади хора", каза д-р Валери Велков.

Ветеринарните специалисти от Видин първи придобиха опит в борбата със заболяването инфлуенца по птиците. При проверките на Европейската комисия действията бяха оценени високо. Екипът има добър опит и при борбата със синия език през 2014 година, 2016 година в борбата със заразния нодуларен дерматит, припомни д-р Велков:

"Видинска област е единствената, която не позволи навлизането на заразния нодуларен дерматит през 2016 година, тъй като направихме една много сериозна организация по отношение на осигуряването на един ваксинационен имунен пояс по границата със Сърбия, тъй като там имаха голям проблем. И естествено новите предизвикателства, които дойдоха - това е африканската чума по свинете. 2019 е констатирано също при нас в промишлена свинеферма, в "заден двор" също започна. В рамките на около два месеца имахме сериозни проблеми, с които успяхме да се справим добре", припомни д-р Велков успехите на ветеринарните специалисти през последните години.

Валери Велков е член на Изпълнителното бюро на Съюза на ветеринарните лекари в Българи, в който влизат 11 души. В момента в България има два съюза- Съюзът на ветеринарните лекари в България и Българският ветеринарен съюз. Двата съюза са наследници на дружеството на ветеринарните лекари, което е създадено още през 1893 година. Когато се взимат решения, трябва да минат и през двете организации. И двата съюза декларират подкрепа за водене на преговори по направените предложения за промени при формирането на политики, които касаят професионалната дейност на членовете. И двете организации имат конструктивни предложения, които да подобрят практикуването на ветеринарно медицинската професия. 

"Ние сме направили определени предложения. Например, нашата Областна дирекция специално сме дали, примерно, обектите тип лично стопанство да бъдат обособени както по-рано на териториален принцип, тъй като сега е изключително сложно в личния сектор. Срещаме се с много трудности при обясняване на хората, че самото обявяване, регистриране на животните не представлява нищо друго освен вземане на правилни решения при възникване на определен епизоотичен риск. Защото правилните решения се взимат когато имаш точната информация за местоположението, броя на животните и т.н. Това е нашата идея - държавната профилактична програма да бъде малко по- разширена."

Каква година отчитат ветеринарните лекари, кои са предизвикателствата във ветеринарната професия, какви са очакванията за подобряване работата на специалистите? Отговорите на тези въпроси може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42