Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Успя ли Северозападът да съхрани добрата си енергия през годината?

Снимка: Колаж Радио Видин, снимки Фейсбук

В края на една динамична година, изпълнена с изборни страсти и непрекъснати мерки и забрани, отново е време за равносметка. На фона на всичко случващо в страната и чужбина много достойни жители на Северозапада продължиха да създават добри примери и чрез делата си да работят за по- добър живот в този регион. Оказва се, че дори извън управленските и политически възможности на даден регион, будните граждани могат да радват останалите с инициативи и благотворителни каузи. Успя ли Северозападът да съхрани добрата си енергия, въпреки пандемията и поредицата от избори? 

В началото на годината група млади ентусиасти от Видин създаде и разпространи късометражен филм, озаглавен "Градът с реката от омраза". По- късно стана факт и поредицата в интернет "При рода на село" в която младите хора запознават своите връстници и не само с обичаите и традициите в селата от видинския регион. Един от основните двигатели на тези проекти е Ивайло Петков от Видин, студент в НАТФИЗ- с него разговаряхме в края на годината:

"Мисля, че виждам някаква промяна, виждам някакви напъни нещо да се случи. Но за всяка промяна е нужно време, за да може нещо да се промени, за да може нещо да се случи, трябва да бъдем и търпеливи и да подпомогнем тази промяна, защото не можем да очакваме нещо на готово. Опитвам се да се информирам за всичко случващо се в моя роден край. Трябва да дадем някакъв начален тласък на тази промяна и не трябва да мълчим, когато видим нещо нередно." 

Успели ли са, според Ивайло Петков създадените от тях продукти да достигнат до съзнанието на младите хора и постигнали ли са желания ефект?

"Който е гледал нашите материали и ги е гледал с позитивизма, че тук наистина може нещо да се случи е усетил, че ние наистина с нищо успяваме да създадем нещо. Ако всеки се опита с малките възможности, които има да допринесе и да създаде още една трошица отгоре, една песъчинка, то накрая ще имаме един цял пясъчник ... Нужен е период от време, който не се знае колко ще отнеме, но всички трябва да сме съпричастни към това и поне малко да допринесем. Понякога е нужно само поне да сме малко по- позитивни и дари и да не подкрепяме, да не мачкаме тези хора, които се опитват да направят нещо."- смята Ивайло Петков.

И тази година врачанското сдружение "Бъди добър! Прави добро!" с една от най- активните Фейсбук групи, продължи да радва жителите на региона. "Подари коледен подарък на дете в нужда" бе една от благотворителните инициативи. Организаторите събираха подаръци, подходящи за деца на възраст от 4 до 13 години, обясни за радио Видин Мая Методиева, основен двигател и организатор:

"Инициатива провеждаме за втора поредна година. Тя се състои в това да зарадваме дечица от крайно бедни семейства с подаръци за предстоящите празници. Има много такива деца и бройката им расте. Миналата година раздадохме над 300 подаръка, тази година ще са много повече, което ме радва, но и се чувствам тъжна от факта, че има толкова дечица, които живеят в ужасно лоши условия. Намираме децата с помощта на кметове и кметски наместници."- обясни Мая Методиева от сдружение "Бъди добър! Прави добро!"

В края на август в Монтана се проведе  осмото издание на единственото по рода си в страната събитие, фестивалът с благородна кауза "Изкуството е…". На централния площад в Монтана се състоя една специална музикална среща между рок вокалистите Рони Ромеро и Джеф Скот Сото, подкрепени от българската рок банда ЕРИДАН. Социалната тема на фестивала тази година бе свързана с различните зависимости сред децата и младите хора. В партньорство с българския игрален филм "Доза Щастие", фондация "От другата страна" и сдружение "Солидарност", поддържащо единствената гореща телефонна линия за хора със зависимости в страната, екипът на фестивала в Монтана записа специален разговор, в който се дискутираха важни въпроси, като това как можем да предпазим децата си, за какво трябва да внимаваме в общуването си с тях и какво трябва да се направи, ако детето ни вече страда от зависимост. Световните звезди поговориха с младите таланти за пътя на успеха, силата на мечтите и волята, която не ти позволява да се откажеш. В края на годината потърсихме организаторът на фестивала Нелиан Николова- едно момиче с огромно сърце, което продължава да дарява усмивки и положителни емоции на своите съграждани от Монтана и жителите на БГ Северозапад: 

"Равносметката ни е насочена към темата за благодарността. На първо място сме благодарни не само за това, че имахме възможността да направим осмото издание на фестивала, а и че по пътя, въпреки всички трудности и предизвикателства срещнахме много добри и прекрасни хора, ко4ито ни помогнаха това да се случи. За щастие продължихме традицията и град Монтана отново бе изпълнен с хора от цялата страна, от цяла Европа, дори имаше и хора от САЩ, което допълнително повдигна настроението. Представихме един много красив спектакъл, който бе открит и бе завършен с песни на легендарните QUEEN ... Искрено се надявам да сме успели да предадем добрата си енергия един на друг и да продължаваме да успяваме в тази посока."- сподели Нелиан Николова.

Снимките на най- новия филм на Максим Генчев, посветен на Ботев, приключиха през август в Козлодуй на кораба "Радецки". Според  режисьора това е бил един от най-тежките снимачни дни, но изпълнен с родолюбие. Филмът ще има своята премиера на 3 март 2022 година- Националният празник на България:

"Един народ израства духовно по време на война, а ние сега сме в III- та Световна война- в трета Световна шега. Аз съм изключително доволен, че българинът събра своето родолюбие, своя кураж и възпроизведохме на дело една стара моя мечта, да създам филм за Христо Ботев. Много съм доволен от хората и ги обичам, и ги приветствам и нека моите съграждани от село Делейна не бързат да ми правят плоча."- подчерта Максим Генчев.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Професор Лилия Илиева с копието на ръкописа на

Проф. Лилия Илиева: Ръкописът на Петър Богдан остава завинаги в българската култура

Сертифицирано копие на ръкописа на Петър Богдан "За древността на бащината земя и българските дела" е изложено  в Националния археологически музей, където ще остане до 22 септември. Всеки, който желае, има възможност да види този ценен ръкописен труд.  Проф. Лилия Илиева е откривател на ръкописа,  който променя българската..

публикувано на 12.06.24 в 11:35
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическата криза е на предела си, щетите са за демократичния процес у нас

"Рекордно ниска избирателна активност, нов антирекорд . Отливът на гласоподаватели показва умората и изхабяването, което влияе върху качеството на демокрацията в България. Липсата на голяма политическа алтернатива и търсене на алтернатива в малки политически формации, е друго характерно за тези избори. "Величие" се оказа изненадата на изборите. Но..

публикувано на 11.06.24 в 14:31

Ден след вота- равносметката в Северозапада

Поредните избори отминаха, а кои са победителите, кои са победените и задават ли се нови избори ще стане ясно в следващите дни. Изборите са темата и в "Посоките на делника".   Победата на парламентарни избори се изразява в 50 процента плюс. При всички положения ще има коалиционно правителство.  На две формации няма да им стигнат 121..

публикувано на 10.06.24 в 11:00

Младите се връщат в село Стубел

Отново сме в Стубел - в миналото голямо и достолепно село, с жители до 3800, днес населението се е стопило до 540 души.  Общо 35 км пък е уличната мрежа, която вече и трудно поддържане. Много къщи са без стопани.  Въпреки това кметът Емилия Йорданова не се отчайва. Тя упорито и целенасочено продължава да ремонтира покривите на големите..

публикувано на 07.06.24 в 12:00
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Партиите са виновни, че голяма част от гражданите не се превръщат в гласоподаватели

Избори. След изборите - отново избори: изречение, което обрисува живота в България през последните четири години. Отличава ли се сегашната надпревара за новата изпълнителна и законодателна власт от предизборните кампании през изминалите години? Какви са изводите и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предимствата и недостатъците на..

публикувано на 06.06.24 в 10:00

Работим ли повече от другите европейци?

България е сред държавите с най-дълга работна седмица в Европейския съюз, сочат актуални данни на Евростат. През 2023 г. хората на възраст 20-64 години в ЕС са прекарвали средно 36.1 часа на основната им работа. Работните часове, обаче, варират силно в отделните държави. Най-дългата работна седмица е регистрирана в Гърция (39.8 часа),..

публикувано на 05.06.24 в 10:45

Може ли предприемачеството да бъде социално

Предприемчиви ли са българите? Атрактивност или практичност търсят младите хора при избора на професия? Печалбата ли е всичко или е важен и приносът към обществото? Работещ вариант за изпадналите от трудовия пазар ли е социалното предприемачество? Отговорите търсихме в "Посоките на делника".  Не са малко хората в България, които не работят, не..

публикувано на 04.06.24 в 14:26