Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лешоядите във "Врачански Балкан" създават поколение шеста година

Снимка: ПП Врачански Балкан

Природен парк "Врачански Балкан" е дом на огромен брой птици, като в последните години се полагат усилия за завръщане на белоглавия лешояд, изчезнал преди време от района. Над 60 птици вече шеста година създават поколение, каза директорът на Дирекцията на природен парк "Врачански Балкан" Николай Ненчев:

"Тази година имахме 15 излюпени. Миналата година имахме 13. И те се разселиха вече и в скалите на централната стена, вървят в посока на Искърското дефиле. Оценен е проектът като най-успешният проект в Югоизточна Европа. 15 години работим. В момента продължаваме и го преливаме проекта в един друг проект. Внесохме, първия път 9, вторият път 10, внесохме черни лешояди. Това са картали. Те също са се срещали в България до 50-е години на територията на парка."

До село Долно Озирово има волиерата, където лешоядите се адаптират преди да бъдат пуснати в природата. Изхранва ги Дирекцията на природен парк "Врачански Балкан", на изградена за целта площадка. Ежегодно са необходими около 60 тона храна /мърша/ и около 2 тона вода. Екипът разполага със специално разрешение за подвижен екарисаж, обяснява Николай Ненчев:

"Ако ние не вземаме тази мърша от стопаните, те са длъжни да извикат екарисаж. Между 300 и 400 лева на тон, даже сега цената е по-висока, говоря с данни отпреди 2 години, струва вземането от екарисаж. Значи, тези птици ни извършват екосистемна услуга за 24 хиляди лева, а ние ги храним срещу 12. От екосистемна гледна точка те са ни на печалба, т.е. спестяват ни едни пари. Храната я получаваме от една специално изградена мрежа, която пак е в контекста на местните ползи. И стопаните са изключително благодарни."

За черния лешояд е предвидено изграждане на площадка за подхранване на една от гламите в община Чупрене. В момента паркът работи по още един проект, свързан с лешоядите и в изпълнение на плана за действие за вида. За черният лешояд има разработен 10-годишен план за действие, в който са разписани конкретни мерки с конкретни пари. Една от мерките е осигуряване на естествена храна за тези птици и затова на територията на село Главаци в община Криводол ще бъдат разселени елени лопатари. Те са непретенциозни към храната и се смята, че отпадът от животните, които се намират на около 3 километра по въздушна линия от волиерата в Долно Озирово, ще бъде естествена храна за лешоядните птици.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В мездренско училище си възстановиха библиотеката

Нова училищна библиотека има в Професионална гимназия "Васил Левски" в Мездра. В нея има различни видове учебници, но фонда се попълва и с книги. Към момента книгите са 704 броя, до Коледа ще станат 1000, тъй като се получават постоянно дарения, каза директорът Мирослав Павлов: "Ние имаме вече сърце в училището - това се случи..

публикувано на 17.12.24 в 15:05

Д-р Надя Борисова, ортодонт: Профилактиката е инвестиция в здравето на децата

Доброто дентално състояние на детето е основата за неговото добро общо здравословно състояние. Това обясни в "Направление здраве" д-р Надя Борисова, специалист ортодонт със собствена практика в Португалия, един от организирането на Дентална академия у нас. По думите ѝ колкото по-рано се установи даден ортодонтски проблем, толкова по-лесно ще се..

публикувано на 17.12.24 в 12:40

Увеличават местни такси и цени на услуги в община Видин

Община Видин предвижда увеличение на местни такси и цени на някои от услугите, които предоставя на гражданите. Основната причина за изготвяне на проекта за изменение на действащата в момента Наредба е увеличението на размера на минималната работна заплата за страната от 710 лева до 1077 лева от 01 януари 2025 година.   По-голяма част от..

публикувано на 17.12.24 в 12:30

Ученици представят коледна пиеса във Враца

Учениците от СУ "Козма Тричков" във Враца подготвят театрална пиеса в стихотворна форма със заглавие "Недоволни по Коледа" . В нея взимат участие 20 ученици от 5-и до 8-и клас, разказва  Горица Маджарска , преподавател в учебното заведение и автор на представлението: "Пиесата ще бъде част от коледното ни тържество в училище... Децата ще..

публикувано на 17.12.24 в 12:00

Авторка от Видин издаде "Моята първа детска азбука"

Излезе книгата "Моята първа детска азбука" на Ива Колева. Авторката е родом от Видин, но от дълги години живее в София. От 15 години тя е коректор и редактор на художествена литература, също и отговорен редактор към Българската национална телевизия. Любовта ѝ към книгите и поезията се заражда още от ранното ѝ детство , разказва авторката:..

публикувано на 16.12.24 в 16:42

Модните експерти разкриват кои цветове ще са актуални през 2025 г.

Дойде времето в месеца, когато си говорим за мода . И няма как с наближаването на новата година да не поговорим за цветовете, които ще бъдат актуални през 2025 година .  С  всеки нов сезон цветовете разказват различна история, вдъхновена от глобалните тенденции, обществени нагласи и търсения. 2025 година няма да бъде изключение! Тя..

публикувано на 16.12.24 в 14:00

Каква ще е съдбата на бившето училище в село Рупци?

Все по-често ставаме свидетели на рушащи се бивши учебни заведения в малките, обезлюдени населени места, а това е доста тъжно, ако се замислим как някога животът в тези здания е кипял.  Така е и във видинското село Рупци. В центъра на селото, в непосредствена близост до кметството, се намира сградата на старото училище, която е в окаяно състояние...

публикувано на 16.12.24 в 13:58