Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лешоядите във "Врачански Балкан" създават поколение шеста година

Снимка: ПП Врачански Балкан

Природен парк "Врачански Балкан" е дом на огромен брой птици, като в последните години се полагат усилия за завръщане на белоглавия лешояд, изчезнал преди време от района. Над 60 птици вече шеста година създават поколение, каза директорът на Дирекцията на природен парк "Врачански Балкан" Николай Ненчев:

"Тази година имахме 15 излюпени. Миналата година имахме 13. И те се разселиха вече и в скалите на централната стена, вървят в посока на Искърското дефиле. Оценен е проектът като най-успешният проект в Югоизточна Европа. 15 години работим. В момента продължаваме и го преливаме проекта в един друг проект. Внесохме, първия път 9, вторият път 10, внесохме черни лешояди. Това са картали. Те също са се срещали в България до 50-е години на територията на парка."

До село Долно Озирово има волиерата, където лешоядите се адаптират преди да бъдат пуснати в природата. Изхранва ги Дирекцията на природен парк "Врачански Балкан", на изградена за целта площадка. Ежегодно са необходими около 60 тона храна /мърша/ и около 2 тона вода. Екипът разполага със специално разрешение за подвижен екарисаж, обяснява Николай Ненчев:

"Ако ние не вземаме тази мърша от стопаните, те са длъжни да извикат екарисаж. Между 300 и 400 лева на тон, даже сега цената е по-висока, говоря с данни отпреди 2 години, струва вземането от екарисаж. Значи, тези птици ни извършват екосистемна услуга за 24 хиляди лева, а ние ги храним срещу 12. От екосистемна гледна точка те са ни на печалба, т.е. спестяват ни едни пари. Храната я получаваме от една специално изградена мрежа, която пак е в контекста на местните ползи. И стопаните са изключително благодарни."

За черния лешояд е предвидено изграждане на площадка за подхранване на една от гламите в община Чупрене. В момента паркът работи по още един проект, свързан с лешоядите и в изпълнение на плана за действие за вида. За черният лешояд има разработен 10-годишен план за действие, в който са разписани конкретни мерки с конкретни пари. Една от мерките е осигуряване на естествена храна за тези птици и затова на територията на село Главаци в община Криводол ще бъдат разселени елени лопатари. Те са непретенциозни към храната и се смята, че отпадът от животните, които се намират на около 3 километра по въздушна линия от волиерата в Долно Озирово, ще бъде естествена храна за лешоядните птици.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как да защитим личните си данни в интернет

Днес отбелязваме деня за защита на личните данни, възникнал като „европейски“, тъй като идеята за отбелязването му е инициирана от Съвета на Европа. Понастоящем той се чества не само в държавите-членки на ЕС, но и в много държави извън Европа. Неговата цел е да информира хората за правата им, свързани с личната информация, както и за начините,..

публикувано на 28.01.25 в 17:15

Дневен център "Зорница" във Враца е с нови придобивки

Дневният център "Зорница" във  Враца , който предлага комплекс от услуги за деца и младежи със специални потребности, е с нови придобивки. Психомоторна зала с интерактивен под и солна стая помагат за терапията, обясни директорът Христина Младенова . "Дневен  център "Зорница" е център за деца и младежи с увреждания. Капацитетът на..

публикувано на 28.01.25 в 16:46

Ще бъде ли премахнат временният базар до ул. "Акад. Стефан Младенов" във Видин

След близо четиригодишна сага, две обществени обсъждания, промяна на устройствения план на жилищен квартал „Васил Левски“ във Видин стана ясно, че временният базар до ул. "Акад. Стефан Младенов" в града ще бъде премахнат и на негово място ще се строи съвременен търговски обект. Проектът за регулация и застрояване на ж.к...

публикувано на 28.01.25 в 13:00

Млада авторка с подкрепа за двойките с репродуктивни проблеми от Видин

Писателката Мадлен Аспарухова ще подкрепи двойките с репродуктивни проблеми във Видин . Втората ѝ книга с разкази "Всичко, което искахме" ще бъде предложена за продажба на благотворителен базар, организиран от фондация "Искам бебе" на 11 февруари в крайдунавския град. Младата жена, която е и майка на малко момиче, обясни защо подкрепя..

публикувано на 28.01.25 в 10:10

Александър Кънчев: Информирането за вредата от вейповете може да спре опасната мода сред младите

Вредите и последиците от употребата на вейпове бе темата на среща в Природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" във Видин . Участваха учениците от класа на Росен Ракаджиев, бившият председател на Общинския съвет по наркотичните вещества във Видин и Александър Кънчев, бивш доброволец към  Съвета.  Пушенето на електронна цигара се отразява..

публикувано на 27.01.25 в 17:31

Какво е ерготерапия и защо е важна за развитието на децата?

Днес в рубриката "Децата на фокус" ще си говорим за ерготерапията . Този термин все още не е широко разпространен и може би за доста хора е непонятен. Какво представлява ерготерапията? Това е терапия, която има за цел да подобри личната способност на човек да изпълнява ежедневните си дейности, да помогне на деца, с широк спектър от заболявания,..

публикувано на 27.01.25 в 16:30

Премиера във Враца разказва за откриването на мощите на свети Йоан Кръстител в България

Премиерата на най-новия документален филм на общественика Христо Илиев -   "Духовният остров Св. Иван" ще се състои във Враца. Лентата разказва историята на о-в Свети Иван, разположен край Созопол в Черно море. Това е най-големият български остров, с богато историческо и духовно значение. Именно там екип, ръководен от проф. д.и.н. Казимир..

публикувано на 27.01.25 в 15:15