Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какъв е интересът към професионалното образование?

2
Снимка: Радио Видин

Повече от половината ученици в България изучават професия след VII клас. За поредна година се увеличава делът на професионалните паралелки, както и на тези със STEM професии и профили. Осмокласниците в професионални гимназии са 56,56% от всички. Това е увеличение от почти 4 процентни пункта спрямо учебната 2019/2020 година, когато за пръв път се забелязва повишен интерес към професионалното образование. Това показва изпълнението на план-приема в гимназиите след VII клас за учебната 2021/2022 година. Сформирани са общо 2333 паралелки с 54 499 осмокласници. От тях 1381 са професионални, 1371 са STEM. Профилираните са 952. От тях с профил "Чужди езици" са 296. Почти 32 000 ученици в VIII клас (58,42%) се обучават по STEM профили и професии. Има ръст на приема в STEM професиите в направления "Компютърни науки" и "Приложна информатика", както и в профилите "Природни науки" и "Софтуерни и хардуерни науки". Значително е нараснал броят на учениците, които се подготвят по специалности с очакван недостиг на пазара на труда. Тази учебна година те са 8483, а през изминалата са били 5425. Близо 1300 ученици в 70 паралелки в VIII клас се обучават и в защитени от държавата специалности. Най-високият процент на сформираните професионални паралелки е в област Враца- 75.74% от всички, сочи справка със сайта на МОН. Следва Перник с 69.10%. В София също има ръст- професионалните паралелки в VIII клас са 41,38%. За сравнение през учебната 2019/2020 година процентът е 36,92%. Разговаряхме с Мария Панайотова, административен секретар на Търговско- промишлената палата във Враца и администратор на ФБ групата "Професионално и дуално обучение Враца", чийто девиз е "Бъдещето е в твоите ръце".

"Доколкото ми е известно има т.нар. "защитени професии" и това са професии като стругарство, шлосерство, но има и такива, които са в някакъв преход според нас като хлебари, готвачите не толкова. Във Враца нашите наблюдения показват, че професионалните паралелки се запълват без проблем през последните 3- 4 години. Голям е интересът към професионалната гимназия по търговия и ресторантьорство, защото там професиите са онлайн, като онлайн търговията и за децата това е интересно, както и за техните родители. Много се промени професионалното обучение, като цяло през последните години."

АЕЦ "Козлодуй" безспорно е икономическият гигант на област Враца и като цяло на Северозападна България. Подготвят ли се, обаче бъдещи кадри за Атомната централа- това попитахме Мария Панайотова, административен секретар на Търговско- промишлена палата Враца.

"Всяка година АЕЦ "Козлодуй" се възползва от възможността като един от най- големите работодатели да подава заявка за необходимостта от кадри за професионално обучение. Самата ни Фейсбук група обръща сериозно внимание и на дуалното обучение, като форма на обучение, но мисля че всяка година има паралелки по доста специалности, необходими на атомната електроцентрала."- уточни Мария Панайотова.

Видинската професионална гимназия "Проф. Асен Златаров" предлага на своите възпитаници професии в областта на новите технологии. Каква е ролята на професионалното обучение- Йорданка Герасимова разговаря с директора на училището Мариета Георгиева:

"Мисля, че това е политика на Министерството на образованието през последните няколко години. Поставят се съответни квоти и изисквания. Тъй като съм в този сектор почти 25 години, имах възможността да видя промяната и отношението към професионалното образование и изобщо движението на този процес, докато в началото си говорехме, че не нормално това навсякъде, във всички училища да се откриват езикови, хуманитарни, математически паралелки и, че трябва наистина да се постави акцент върху професионалното образование."- отбеляза Мариета Георгиева, директор на Професионална гимназия "Проф. Асен Златаров" Видин.

В първия учебен ден на 2022-ра година посетихме и видинската гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев". Разговаряхме с директора на училището Евлогия Манджукова.

"Професията в днешно време е шанс за всеки млад човек. На територията на града ни се предлагат достатъчно разнообразни професии, които са общо приложими. Разбира се, че и тези професии- една част, от които се изучават и при нас, са с очакван недостиг. С разрастването на туристическия бранш не само в нашата страна, но и на европейско ниво, естествено е учениците, които излизат на пазара на труда да не са достатъчни да захранят очакванията на пазара на труда. Ние след 10-ина дни очакваме гости от два туристически комплекса на Черно море, на които миналата година наши ученици караха стаж и те сега бързат да сключим отново договори, за да им осигурим учениците. От една страна е тяхното удовлетворение от това какво са показали те и от друга страна това показва, че те действително търпят недостиг на кадри."- обясни Евлогия Манджукова.

Валентина Петрова е ученичка в XII-ти клас, специалност "Готварство" в ПГ по туризъм "Михалаки Георгиев". Днес тя е доволна от избора си.

"В професионалното готвене едни обикновени яйца се приготвят по съвсем различен начин от този, по който ги правим у дома и не е толкова лесно, колкото си мислят всички и си трябва доста да се знае и на теория и да го можеш да го правиш и на практика, което е трудоемко и не е за всеки. Това лято за мое най- голямо щастие имах възможността да отида на морето на практика в Обзор в един страшно голям комплекс и там научихме доста неща."- разказа Валентина ПетроваНина Кирилова е също в XII-ти клас, но по специалността "Администратор в хотелиерството" във видинската професионална гимназия.

"Това, което ми даде самата професия не е само професионалната подготовка, а и разбиране към хората, защото да бъдеш администратор в хотелиерството е страшно комуникативна професия. Тя ме научи да разбирам хората по- добре, научи ме на много добра езикова подготовка, защото тук администраторите изучаваме два езика- английски и френски и трябва да имаме изключително добра подготовка, който ни се представя. Аз се радвам, че така се стекоха обстоятелствата и в нито един момент не мога да кажа, че съжалявам."- подчерта Нина Кирилова.

Подават ли ръка представителите на бизнеса във Видин на професионалното образование? Разговаряхме с Емил Георгиев, собственик на заведение в крайдунавския град:

"Аз съм с двете ръце "За" това професионално образование и по този начин да се обучават децата. Така е в цяла Европа. те така се научават на работа, на принципи и на всичко, много е добре. За децата е важно как ще ги предразположите- те са деца и не знаят какво да очакват."- обясни Емил Георгиев.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05