Над 3000 км пътища и съоръжения на обща стойност 2,8 млрд. лв. ще бъдат ремонтирани през настоящата 2022 г. Това обяви вицепремиерът и министър на регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов при представяне на екипа си и неговите приоритети. Предложенията за най-належащите за ремонт пътни участъци са подадени от ръководителите на областните пътни управления в страната и обхващат 2917 км пътища и 163 км магистрални участъци в лошо състояние.
Министър Караджов представи основните приоритети, по които ще работи новото ръководство на МРРБ. На първо място е създаването на фонд за регионално развитие, 4-годишна програма за основни и превантивни ремонти на пътища от първи до трети клас, строителство на три тунела под Стара планина - "Шипка“, "Петрохан“ и "Черно море“ при едноименната бъдеща автомагистрала. Във ВиК отрасъла ще се работи за "чиста питейна вода“, а в строителството - за промени в Закона за устройство на територията, дигитализация на инвестиционния и строителния процес.
Вече се работи по създаването на фонда за регионално развитие с 1 млрд. лв. капитал. Пред него общините ще кандидатстват за комплексно решаване на проблемите по благоустройството си, за да се постигне по-бързо сближаване на стандартите. "Фондът няма да стане бързо, но се надявам Министерството на финансите да задели сериозна сума, за които общините да кандидатстват на конкурсно начало“, посочи регионалният министър. Той даде пример с масовата практика в момента, в която например, ВиК разкопава улиците, заравят и си отиват. След това пристига АПИ и действа по същи начин. Това става в различно време. "Получава се държавна какафония, хората се тормозят с разкопки и ремонти, и целта е фондът да реши този проблем“, поясни Гроздан Караджов. Предимство ще се даде на трите най-бедни региона у нас - Родопи, Странджа-Сакар и Северозападния.
Програмата за основни и превантивни ремонти е 4-годишна. Тя ще обхване пътищата от първи до трети клас. Все още е в работен вариант и когато бъде готова списъците с всички обекти, на които ще започне ремонт, включително на магистрали, ще бъде публикуван на интернет страницата на министерството.
Вече е разпореден и пълен одит на всички пътища от първи клас - тези, които поемат най-голямата натовареност, магистралите и инженерните съоръжения към тях. Извършва се одит и ревизия на текущия ремонт и поддръжка. "Това са серия от договори за поддръжка на цялата републиканска пътна мрежа и новото строителство през последната година. Правим го заради практиката, че в началото на годината се залага бюджет за тази дейност от 300 млн. лв., при условие, че всички по веригата са наясно, че за поддръжка отиват 1,5 млрд. лв. Разликата от 1,2 млрд. лв. се е изсипвала от бюджетния излишък в края на годината. Вече няма да се работи по тази начин - ще се бюджетира цялата сума, която е нужна“, мотивира се регионалният министър. Одитът се прави, защото срокът за разплащане на извършените дейности през 2021 г. е отложен до края на месец юни тази година. Министър Караджов посочи, че проверката се извършва от екип, в който влизат представители, посочени от министър-председателя Кирил Петков, от вицепремиера и министър на финансите Асен Василев, сред които е и заместникът му Андрей Цеков, както и от представители на МРРБ.
В отрасъл ВиК основен приоритет ще е чистата вода за пиене. "В момента се броят на пръстите на едната ръка проектите за пречистване на питейна вода в България, досега усилията на Министерството на околната среда и водите и на МРРБ са били основно по отношение управлението на отпадните води“, посочи строителният министър. Чрез ВиК холдинга ще се търси финансиране на проекти за пречистване на водата. Цел остава и намаляването на загубите по водопреносната мрежа. "Средноевропейският процент на загуби е 35%, ние трудно ще достигнем до него“, допълни той. През март ще бъде обявен за обществено обсъждане и нов закон за ВиК услугите. Според министър Караджов важен приоритет във ВиК отрасъла ще бъде насърчаването на иновациите и енергийната ефективност. "В момента доста слабо е застъпен този принцип, инвестира се в подмяна на тръби и инсталации, но не се инвестира в решения, които могат да намалят сметките за ток със соларни инвестиции“, аргументира се той. Също така през ВиК холдинга ще се насърчи разделянето на битовата канализация от тази, която събира дъждовната вода. "Сега този процес върви заедно и се стига до пренатоварване на пречиствателните станции“, посочи министърът. Засилва се контролът върху провежданите от ВиК дружества процедури по Закона за обществените поръчки и се предвижда занапред всички документи да се подават дистанционно.
Той увери, че санирането на жилищните сгради и повишаването на енергийната ефективност на публичните сгради е залегнало в Програма „Развитие на регионите“. Заложени са добри средства за продължаване на програмата, към която има интерес от гражданите.
Вицепремиерът и регионален министър Гроздан Караджов представи и екипа си - заместник-министрите Деляна Иванова и Явор Пенчев, председателя на Управителния съвет на АПИ Тодор Василев, началника на ДНСК Лиляна Петрова, както и съветниците Ивайло Стайков и Васко Василев.
От 1 ноември в област Видин започва традиционната акция "Зима" , свързана с безопасността на движение по пътищата, която се провежда от служителите на "Пътна полиция", съвместно със Съюза на българските автомобилисти (СБА). Централната избирателна комисия утвърди мандатите на новите народни представители по изборни райони. От..
Общо 249 са новорегистрираните безработни в дирекция "Бюро по труда" в Монтана през септември. Половината от тях са от сектор "Услуги". Новорегистрираните безработни хора в дирекцията през септември са 249 души. Те са се увеличили с 13 спрямо август. Голяма част от новорегистрираните са предимно хора, освободени от малки и средни фирми, най-вече от..
Изготвен е генерален план за организация на движението на територията на град Белоградчик. Проектът на плана е публикуван на сайта на Общината за обществено обсъждане. Част от промените в организацията предвиждат въвеждане на еднопосочно движение по ул. "Княз Борис I" и по още няколко къси и тесни улици, както и обособяване на зона за паркиране в..
332-ма жители на област Монтана използват мобилното приложение е-Здраве. Услуга до електронното досие е достъпна от началото на септември От 2 септември до сега са извършени общо 332 сдвоявания на мобилните телефонни на жители от Монтанско до електронните им досиета, съобщават от Здравната каса в Монтана. През септември са направени 196 сдвоявания,..
Общинският път Лом-Комощица е основно ремонтиран, съобщават от Община Лом. Пътният участък е асфалтиран и са изградени отводнителни съоръжения. Направена е и маркировка по цялото 4-километрово трасе. Приключилият ремонт е на стойност близо 3 500 000 лева, а финансирането бе осигурено от държавния бюджет за 2024 година. Четвъртокласният общински..
От 1 ноември в област Видин започва традиционната акция "Зима", свързана с безопасността на движение по пътищата, която се провежда от служителите на "Пътна полиция", съвместно със Съюза на българските автомобилисти (СБА). Кампанията се провежда от 30 години по инициатива на СБА, като в нея се включват редица държавни институции и такива на областно..
Предстои текущ ремонт по трасето на път III- 162 Гара Лакатник-Враца . Догодина ще бъде възложена обществена поръчка за изготвяне на технически проект за основен ремонт. Това обясниха за Радио Видин от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ), след като жители на Вършец сигнализираха за лошото състояние на пътя, използван от тях и от почиващите в..