Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Четенето на книги- потребност или отживелица

Снимка: Радио ВИДИН



Един от важните показатели за ценностните нагласи на младите хора е четенето на книги. Проучванията показват, че младежите много по-рядко четат за разлика от по-възрастните. Основният източник на информация е интернет. 

Децата обичат ли да четат и какъв е начинът да предизвикаме интереса им към това занимание? Зададохме въпроса на Раяна Михайлова- преподавател по български език и литература в Математическата гимназия във Видин.
 
"Моето мнение, като учител по български език и литература, определено не е високо, по повод интереса на учениците да четат разнообразна литература. Няма абсолютно никакъв интерес за странична литература, която не влиза в образователния канон. По-малките ученици от прогимназиален етап изявяват все още желание за четене на странична литература- художествена, научна предимно. По-големите ученици обаче са залети изцяло от онлайн пространството, което е напълно основателен процес в нашето съвремие и смятам, че оттам те получават достатъчно източници и също така достатъчно уплътняват времето си и това задоволява техните потребности да четат литература"- каза за Радио ВИДИН преподавателят.

Раяна Михайлова работи известно време като преподавател по български език и литература в столицата, като след това се завръща в родния Видин. Тя казва, че съпоставяйки учениците тук и там, открива съществена разлика в интереса им към четенето на книги. Видинските деца, значително повече от тези в София, проявяват влечение към разгръщането на страниците.

"Разбира се, това, което към момента се наблюдава като активност у децата, е крайно недостатъчно", каза още преподавателят по български език и литература и призова младите хора да обърнат внимание на изданията на наши автори:

"Бих ги посъветвала да четат повече българска литература. Не само, защото е важно да знаем литературата си, историята си и така нататък, но смятам че в българската литература има невероятни съкровища, които, освен че са развлекателни, забавни и интересни, те са нравоучителни и могат изключително много да бъдат полезни, особено за едно подрастващо, израстващо, сформиращо се поколение"- подчерта Раяна Михайлова.

Статистиката показва, че една от основните причини да не се четат книги е високата им цена в книжарниците. Четящите младежи обаче си купуват книги най-често именно от там. Не бива да забравяме и че във всеки град и в много села, има библиотека, откъдето всеки, който желае, може да вземе любимо четиво и то напълно безплатно. Интерес към заемане на книги от библиотеката във Видин има. Това каза директорът на културната институция Десислава Иванова:

"Четящи в библиотеката има, въпреки че по наши статистически данни броят на заетите книги и посещенията на деца през последните години намалява. Това според нас не се дължи на желанието за четене и броя на четящите деца, а по-скоро на обстановката през последните години, когато децата са затворени вкъщи, когато библиотеките бяха дори затворени за известно време. И другото, на което според нас се дължи- това е и демографската характеристика и статистика. Населението в нашата област намалява, разбира се, това дава отражение на броя на децата", каза директорът на Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" Десислава Иванова. И според нея значително повече са по-малките читатели, които се увеличават през последните години. Библиотеката е посещавана от деца на възраст от 2 до 4 години, водени от своите родители, което може да се отбележи като добра статистика за нашия град, допълни Десислава Иванова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На Коледа във Видинския край

Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..

публикувано на 26.12.24 в 15:50

Мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ за лечение

Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент.  Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..

публикувано на 26.12.24 в 14:05

Конкурс по случай 35 години Природен парк "Врачански Балкан"

Конкурс за рисувана хартиена чинийка обяви Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". Конкурсът е насочен към ученици от 5 до 7 клас и е във връзка с 35-ата годишнина на парка. "Призоваваме децата да развихрят своето въображение и да нарисуват, апликират, декорират своето любимо растение, животно или пък пейзаж от..

публикувано на 26.12.24 в 12:20

26 декември - Ден на бащата

На втория ден от Коледа, 26 декември, в България се отбелязва Денят на Бащата. Това е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете, така както на Деня на майката се отбелязва майчинството. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. Празникът прославя бащите и бъдещите..

публикувано на 26.12.24 в 11:05

В "Музикална зона" на 26 декември 2024 слушаме песни, посветени на празника Рождество Христово

Един от най-светлите християнски празници всяка година е Рождество Христово. Не че е просто празник, но събитията, случили се преди повече от 2000 г., променили летоброенето на човешката история си заслужава да се споменават и до днес. Не бива да забравяме тяхната важност и факта, че те са общовалидни и в съвременността. От цял свят "ангелски"..

публикувано на 26.12.24 в 09:00

Ученици дариха одеяла на новородените в град Лом

Коледа не е просто дата в календара, тя е чувство, от онези приятните, които носят уют и топлина в сърцето ни. Тя е  празник на душата, която носи незабравими мигове и жестове към любимите ни хора. По Коледа винаги ставаме по-добри и освен към близките ни хора, проявяваме жестове на добрина и към околните. За това и днес, повлияни от коледния дух ще..

публикувано на 25.12.24 в 17:05

Цветелина Цветкова: "Нищимошката" е моята коледна магия

Писателката Цветелина Цветкова ще представи първата си детска книга "Нищимошката" пред малки читатели от Видин. Срещата е тази събота, 28 декември, от 11 часа, на коледния базар в града.  "Нищимошката" я измисли моята приятелка Момо, която сега е на 15 години. Тя ми разказа за нея, когато беше на 5. Значи Нищимошката ми стои в главата от 10..

публикувано на 25.12.24 в 16:43