Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Време е да благодарим

Снимка: Архив



Днес, 11 януари, много страни по света отбелязват Световния ден на най-прекрасната дума – “благодаря“. Една от най-хубавите думи в българския език означава “дарявам благо, добрина и добро“. Ето и един чудесен повод да кажем “благодаря“ на семейството, приятелите ни, колегите, въобще на всеки който е направил деня ни по-хубав. Но нека го правим всеки ден, не само днес. Защото всички ние знаем за стойността на добрия тон и маниерите и нуждата от тях в нашето ежедневие.

Всеки човек изпитва приятни емоции, когато някой му благодари. Именно изказването на благодарност е ценно, не само за този, който я получава. Да кажеш “благодаря“ е знак на уважение, за това което човекът отсреща е дал. Повечето благодарности, които изразяваме към някого, ги отправяме сякаш случайно, без да мислим за тяхното значение. Но да изразиш благодарност не се състои само в самата дума, но и отношението към думата и към жеста. Въпреки това, думите на благодарност имат магически свойства. Психолозите смятат, че добрите слова могат да успокоят хората. Но задължително те трябва да са произнесени от сърце. 

Какво ни носи и кога се заражда в съзнанието ни думата "благодаря" попитахме психолога Кирил Кунчев:

"Може би едно от първите неща, на които детето току-що проговорило, неговите родители го учат да казва именно думичката "благодаря". Това умение детето усвоява още в детските си години в семейството, а впоследствие в училищната среда то го утвърждава. Мога да кажа, че днес в българското училище дейността на целия педагогически персонал и най-вече на училищните психолози е насочена именно към развитието на това качество. Умението на детето да благодари, както изтъкнах вече, е комплексно качество и то включва признателност, вежливост, отзивчивост, състрадание, солидарност, емпатия към другите. То е и право, но в същото време и способност да оценява и да умее да изразява в общуването тази своя благодарност по начин да улесни това общуване и да сближи страните в този комуникационен процес. Благодарността е пряко свързана с усещането за благополучие и щастие."


С помощта на думите за благодарност хората си доставяме радост един към друг, защото изразяваме внимание и си разменяме положителни емоции. 


"Казвайки благодаря, ние казваме най-малко две неща - едното е, че потвърждаваме, че сме получили нещо, което високо ценим и че това нещо не е дадено, получено в резултат на някаква работа или пък сме го купили. Това е нещо, което може да бъде наречено с различни думи, например като внимание, като грижа, като защита, като закрила, обич, подкрепа, разбиране, съчувствие и още много много други... В процеса на развитието на тези умения, които се явяват всъщност елемент на емоционалната интелигентност на детето и родителите и психологът в училище и учителят ежедневно учат, подтикват и насърчават да изричат думичката за благодарност, защото просто това ги прави по-добри хора", обясни Кирил Кунчев.


Всеки един от нас, който прилага този модел на поведение във всички случаи върху неговото лице ще изгрее по-често усмивка и ще бъде доволен от самия себе си. Колко често казват видинчани "благодаря" и кога последно са изрекли тази дума, проверихме в анкета:


"Преди може би 10-15 минути, на колежка, защото ми съдейства нещо в работата. Но това при нас са ежедневни неща и всеки ден си казваме "благодаря", защото имаме много поводи... Положителен, знам че когато аз благодаря се чувствам добре и другият се чувства добре и обратното, така че я използвам много често в ежедневието... Не непременно, когато аз знам, че това, което съм направила идва от сърцето ми, аз се чувствам добре. А дали другият ще каже на глас "благодаря" не е толкова важно, но помага..."


С помощта на благодарствените думи хората доставят радост един на друг, изразявайки тяхното внимание и разменяйки положителни емоции – нещо, без което животът ни би бил скучен и мрачен. Идеята на днешния ден е насочена към хората, които заслужават да им кажем “благодаря”. Получаването на благодарност след услуга или добро дело автоматично ни кара да се чувстваме по-добре. Така че не забравяйте да награждавате всеки, заслужил вълшебната думичка. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05