Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стопява ли инфлацията спестяванията и време ли е за харчене на средства?

Снимка: Радио Видин

В началото на новата 2022 година все повече българи си задават въпроса как да съхранят спестяванията си и да ги предпазят от ефекта на нулевите лихвени проценти и ускоряващата се инфлация. Това вероятно изглежда като невъзможна мисия, която е изключително важна, особено в ситуация на икономическа несигурност и непредвидимост за домакинствата и бизнеса. Обемът на депозитите на частни лица за първи път надхвърли 100 млрд. лв. още в края на миналата година, показаха данните на БНБ. Само депозитите на домакинствата скачат с близо 11% до 64,5 млрд. лв., което се равнява на над 50% от БВП на страната. Българите продължават да насочват спестяванията си предимно към сметки и депозитни продукти в банковата система, въпреки че лихвените проценти са на най-ниските си нива в историята. В същото време редица български банки преустановиха предлагането на някои видове депозити като срочните, които бяха сред продуктите с малко по-благоприятни лихвени проценти. Тази неблагоприятна за спестителите ситуация се влошава още повече и от ускоряването на ръста в потребителските цени. В опит да избегнат намаляването на спестяванията си заради нулевите лихви и инфлацията много хора се насочиха към инвестиции в недвижими имоти. Те обаче са нисколиквидни, изискват наличието на голяма сума и включват такси и комисиони, които могат да намалят положителния ефект от инвестицията. Освен това в последните години цените на имотите се повишиха значително, а пазарът е пренаселен, което създава бариери за навлизане в него. Време ли е за харчене на средства? Изминалата 2021 година бе много нетрадиционна и не трябва започналите процеси в областта на публичните финанси да продължат и през новата година. Това зави пред БНР финансистът Любомир Дацов, бивш заместник-министър на финансите. Той обясни, че всички правителства, които управляваха през отиващата си година са били склонни да преосмислят политиката на стабилност от последните 20 години.

"Още от правителството на Бойко Борисов, и двете служебни, и сегашното, заявките за разхлабена фискална политика, за нова визия на разходите, която се заключава до няколко по-стари неща - ще харчим малко повече, отколкото получават, според мен са доста тревожни. Това може да означава обръщането и един нов доста дълъг период, преди да се върнем към нормализацията на сегашната политика. ... Това е доста опасна тенденция, ако продължи."

Доколко стабилна е икономическата ситуация у нас- разговаряхме с Адриян Николов от Института за пазарна икономика: 

"Според последните данни с които разполагаме, към ноември 2021 година има едно доста сериозно увеличение на инфлационните процеси в България през последните няколко месеца. Това започна още от август, като към ноември говорим вече за увеличение от типа на 7 и нещо процента на годишна база, което е много сериозен ръст. Ние го отдаваме на едно доста сериозно увеличение, доста по- сериозно от това, което виждаме при нашите партньори от Западна Европа."

Защо българите продължават да държат парите си "под ключ"? Според експертите сред възможните обяснения можем да посочим традиционно консервативното поведение на българските спестители, ниската финансова грамотност у нас и по- ограничения достъп до инвестиционни активи за така наречените дребни спестители. 

"Това по- скоро е едно инерционно поведение на българските спестители, които все още не са се нагодили към новата среда. Един малко по- активен потребител на пари и малко по- запознат с алтернативните начини на спестяване в момента, в който види тази по- висока инфлация би посегнал към някакъв алтернативен подход."- каза още Адриян Николов от Института за пазарна икономика.

Много българи разполагат с депозити в банки, други пък са ползватели на кредити- какво ни съветват банковите специалисти и как започва годината една от клоновете на извести банки във Видин- това попитахме Владимир Георгиев, директор на местен клон на известна банка:

"Инфлационните процеси не са от началото на годината, а са от доста време. С една дума парите по някакъв начин се обезценяват, губят стойността си, поради поскъпване на най- важните не само стоки а и енергоносители, което води до обедняване или по- ниски доходи на населението. Наблюдава се едно движение да се теглят депозитите и да се влагат парите в кой каквото си прецени. Този процес се наблюдава от около година."- коментира Владимир Георгиев.

Видинчани изказаха разнопосочни мнения, относно спестяванията си, но повечето от тях не са особено притеснени от процесите през последните седмици:

"Навремето спестявахме и накрая инфлацията дойде и изяде всичко. Бели пари трябват за черни дни. Трябва да има някой лев, но държавата ще ги изяде ... Ние нямаме толкоз много пари, че да заделяме на една страна, тъй че няма да свърши скоро. И да ни плаши и да не ни плаши пак няма да ни стигат парите, сега повече ни плаши коронавируса."- коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Кула чака финансиране на проекти за над 3 милиона лева

Казват, че България започва и свършва от град Кула и донякъде са прави. В близост е най-западната точка на страната, призната официално от Националния статистически институт, а на 13 км е границата със Сърбия и граничният контролно-пропускателен пункт "Връшка чука". В миналото оттук е минавал римският път от Бонония (днешния Видин) за Сингидунум..

публикувано на 14.06.24 в 13:46

Младежи ще научат повече за застрашените видове във "Врачански Балкан"

Младежи от три средни училища в Монтана, Вършец и Зверино ще получат нови знания и умения в областта на екологията и опазването на застрашените видове, обитаващи Природен парк "Врачански Балкан". Това ще се случи по проекта на фондация "Екообщност" "Младежка регионална инициатива за активизъм за природата". Младите хора ще подобрят уменията си за..

публикувано на 13.06.24 в 16:08

Готови ли са завършващите за живота след училище?

Висшето образование е често разглеждано като ключов елемент за успех в съвременния свят. От една страна, университетските дипломи са символ на знание и квалификация, които могат да отворят врати към много професионални възможност. От друга страна, в епоха на бързо развиващи се технологии и нови форми на работа, все повече хора се питат дали..

публикувано на 13.06.24 в 12:06
Професор Лилия Илиева с копието на ръкописа на

Проф. Лилия Илиева: Ръкописът на Петър Богдан остава завинаги в българската култура

Сертифицирано копие на ръкописа на Петър Богдан "За древността на бащината земя и българските дела" е изложено  в Националния археологически музей, където ще остане до 22 септември. Всеки, който желае, има възможност да види този ценен ръкописен труд.  Проф. Лилия Илиева е откривател на ръкописа,  който променя българската..

публикувано на 12.06.24 в 11:35
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическата криза е на предела си, щетите са за демократичния процес у нас

"Рекордно ниска избирателна активност, нов антирекорд . Отливът на гласоподаватели показва умората и изхабяването, което влияе върху качеството на демокрацията в България. Липсата на голяма политическа алтернатива и търсене на алтернатива в малки политически формации, е друго характерно за тези избори. "Величие" се оказа изненадата на изборите. Но..

публикувано на 11.06.24 в 14:31

Ден след вота- равносметката в Северозапада

Поредните избори отминаха, а кои са победителите, кои са победените и задават ли се нови избори ще стане ясно в следващите дни. Изборите са темата и в "Посоките на делника".   Победата на парламентарни избори се изразява в 50 процента плюс. При всички положения ще има коалиционно правителство.  На две формации няма да им стигнат 121..

публикувано на 10.06.24 в 11:00

Младите се връщат в село Стубел

Отново сме в Стубел - в миналото голямо и достолепно село, с жители до 3800, днес населението се е стопило до 540 души.  Общо 35 км пък е уличната мрежа, която вече и трудно поддържане. Много къщи са без стопани.  Въпреки това кметът Емилия Йорданова не се отчайва. Тя упорито и целенасочено продължава да ремонтира покривите на големите..

публикувано на 07.06.24 в 12:00