Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Албена Симеонова: В България земеделието е изключително изкривено

Снимка: Личен Архив


За първи път от години земеделието влиза в дневния ред на политиците. В преговорите за подписване на коалиционно споразумение и съставяне на редовен кабинет участваха представители на "Продължаваме промяната", "Има такъв народ", БСП и "Демократична България".  

Преговорите за сектор земеделие всъщност са едни от най-трудните и най-тежките от всички сектори, които са залегнали в преговорните екипи, каза в "Земята, която ни храни" Албена Симеонова, председател на Асоциация "Биопродукти" и ръководител на екипа на коалиция "Демократична България". 

"...Постигна се съгласие по предложението на "Демократична България" за налагането на тавани при плащанията по Първи стълб- субсидиите. След дълги преговори и представянето на становището на Европейската комисия, знаете за “Зелената сделка“ и стратегията "От фермата до трапезата, Комисията пък и Евро парламента, нееднократно се обръща към България и останалите страни за налагането на тавани на плащанията, защото в България земеделието е изключително изкривено... Минимален процент от производителите в България получават 85 % от субсидиите... Последният анализ, представен от министерството на земеделието, във връзка с оформянето на новата ОСП, показва, че малките фермери изчезват или са изчезващи, средните фермери стават малки, а големите стават още по-големи... Когато се наложи този таван, тогава ще има едно по-справедливо разпределение на средствата по първи стълб и тогава остатъка от тези средства ще отиде за чувствителните сектори- в момента сме ги кръстили "ощетени"- това са производството на плодове и зеленчуци, оранжерийни, животновъдство, пчеларство, розопроизводство, лозарство. Това са все сектори, уж традиционни български, а по никакъв начин не показват, че са традиционни..."

За да се спре донякъде този процес, преговарящите партии са постигнали съгласие за таван на субсидиите от 100 000 евро. Съгласие е постигнато и по въпроса за необходимостта от Закон за браншовите организации

"Трябва да има такъв закон, не е редно 20 асоциации пчеларски, 30 асоциации животновъдни, асоциации биологични... В нормалния свят това е урегулирано и много лесно може да се получи, когато всеки един от  съответните производители декларира в коя асоциация членува. И е редно всички производители да членуват в браншови асоциации, защото когато аз тръгна да защитавам интересите на еди кои си биопроизводители, аз защитавам интересите и на тези, които не са членове на Асоциацията. Редно е да се знае кой кого представлява, кой до каква степен е легитимен, защото в момента асоциации с членове на фамилията само участват в преговорите за определяне на политиките, а това са едни чисти лобистки политики на съответното семейство или на съответната фирма..." 

При преговорите е постигната договореност сектор гори да бъде изведен от министерството на земеделието, както и да има секторно подпомагане. Едно от предложенията е да се преработи Наредбата за директните продажби:

"За да могат животновъдите да продават директно на физически лица, да имат право- агнета, ярета, телета- нещо, което не е регламентирано." 

Чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 23 февруари 2025 година

"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..

публикувано на 23.02.25 в 13:55

Да правим добро с вяра, за да наследим Божието царство

Неделята, която отбелязваме днес е   Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..

публикувано на 23.02.25 в 08:00

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00