Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще се затрие ли оранжерийното ни производство

| обновено на 12.01.22 в 16:27
Снимка: Цветан Йорданов


Цветан Йорданов е собственик на оранжерия в Мездра. Работи от 2015-та година, тогава залага първите10 декара с домати. Към днешна дата оранжерията му е на площ почти 30 декара. През всички години, всяка спечелена стотинка е влагал в иновации, за да  улесни производството си. 

Преди година, в началото на пандемията, за него нямаше никакви проблеми- нито с работната ръка, нито с реализацията, защото продукцията му се търсеше основно от софиянци. Година по-късно ситуацията е съвсем различна- по-скъпите горива оскъпяват производството, често доматите се продават под себестойността им, заради евтиния внос от Турция. Заради по-големите разходи и високата цена на газта, Цветан Йорданов признава, че работи на загуба:

"То при нас по-големия проблем е постъпването на газта... Може да се каже, че тая година ни е тотална загуба от високата цена на газта.. Не нулева, няма да мога да изкарам разходите тая година... Все още берем продукция, опитваме се да продаваме, но вноса ни убива. Ние произвеждаме основно домат, знаете.. вноса от Турция ни убива и ни свалят цените. Един път са ни високи разходите, втория път продаваме на по-ниски цени, отколкото би трябвало... Аз лесно мога да вдигна цените, ама продукцията ще си остане в оранжерията. В момента успявам да продавам малко по-скъпо от вносната продукция, но не мога много по-скъпо..."

Първите пресни домати от оранжерията излизат през април, а миналата година младият мъж имаше смелата идея производството му да е целогодишно.  Успял ли е?

"Не съм се опитвал в тази посока. На две реколти работих тази година, просто имам възможност да работя на две реколти, заради отоплителната система, която имаме, а и в момента работи добре. Имаме достатъчно енергия да си топлим 30- те декара през нощта, когато падат температурите, а проблема беше докато не бяхме завършили инсталацията на новия когенератор - един двигател с генератор, който работи на метан и произвежда ел. енергия, която ние продаваме и от охлаждането на двигателя и допълнителни системи, заради мощността на двигателя, остава достатъчно топлина, която ползваме за оранжерията. В момента нещата са що-годе добре, лошото е че по-малко оранжерии имат такива инсталирани системи технологични и повечето греят на котли, в момента просто не отопляват и забавят реколтите... Много е тежко, много високи разходи. Гледали сме да топлим възможно най-малко, доколкото е възможно и това се отрази пък на растенията. В момента, в който започнахме да топлим като хората, добивите се качиха до 30-40 %."

Вече няма активно плододаване, затова в оранжерията в Мездра се подготвят за новите растения. Не се притесняват и от болести, стремят се да използват малко препарати:

"Изчистваме едни 5 декара от оранжерията, ще ги дезинфекцираме и ги правим като разсадник... Надявам се края на март, началото на април да берем новата реколта...  Производството в оранжерията, колкото и да е тегаво, толкова е и контролирано, при нас средата е контролирана и като се предприемат правилните неща, като температура, влажност, в самата оранжерия при нас рисковете от развитие на болести са много по-малки. При нас по-големия проблем идва от вредителите, защото е прекалено хубава средата и те много бързо се развиват, но тази година не сме имали проблеми и с вредителите... Малко препарати ползваме..“

Да се контролират и създадат правила за вноса от Турция, да се стимулират високите разходи в оранжерийното производство, да има сигурна средна цена на продукцията целогодишно. Това според Цветан Йорданов би помогнало на бранша. Според него трябва да има повече защита от държавата, за да не се окаже в даден момент, че у нас никой не иска да произвежда, защото не вижда смисъл: 

"...С тая политика, която имаме в момента, и малкото останали оранжерии, които работят, ще спрат да работят, защото просто няма никакъв стимул за работа в този отрасъл при положение, че работиш да вържеш нулата, както се казва, и както е в най-лошия случай- на загуба. Много неща могат да се направят, могат да се контролират, да се създадат правила за вноса от Турция. Миналата година имаше някакви поне малки правила и беше по-добре. Тази година няма никакви правила, и си изнася кой както си иска, нищо не се оставя на границата, като мита и се залива пазара с вносна продукция... Може да се стимулират високите разходи в оранжериите. Те хората за това не инвестират- това е отрасъл, който е умрял в нашата държава. Като мръднете в южните ни съседки, толкова много е инвестирано в тая посока.  Едно време сме били доста силни в оранжерийното производство, така съм чувал. Наши експерти са ходили да обучават хората в чужбина как да работят, обаче вече сме много назад. Както всичко останало и тоя сектор го съсипахме."

Чуйте повече в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 23 февруари 2025 година

"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..

публикувано на 23.02.25 в 13:55

Да правим добро с вяра, за да наследим Божието царство

Неделята, която отбелязваме днес е   Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..

публикувано на 23.02.25 в 08:00

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00