Днес българското кино празнува. На днешната дата за пръв път е прожектиран първият български филм. Лентата е "Българин е галант" и е показана през 1915 г. Години по-късно, през 1973г. са поставени и основите на професионалното кинообразование у нас. Официално днешният 13 януари е обявен за професионален празник на работещите в киното и официален Ден на българското кино с декрет на Министерски съвет от 27 декември 2005г.
Деян Донков, който е родом от Видин, е известно лице от малките и големи екрани. Той разказа какво за него е киното и кой всъщност е Деян Донков извън персонажа на известния български актьор.
"Всичко това, което правя съм аз. Имам предвид това да обичам децата си, семейството си, професията си, ролите си. Мисля, че съм един обичащ човек. И вярващ. И благодарен човек" - сподели Донков.
Радио Видин: А как Деян от Видин стана актьорът Деян Донков?
"Това се случи поради факта, че сестра ми щеше да ми се разсърди, ако не кандидатствам в НАТФИЗ и държеше да опитам. И аз опитах."
Радио Видин: Значи не се раждаш актьор, а ставаш актьор?
"Ами мисля, че така наречената "Божия искра" е всъщност тази част от човека, която наричаме душа и тя за мен е свързана неразривно с изкуството, защото то е начин да проявиш онова, което чувстваш в душата си."
С надежда за едно светло бъдеще сме и ние, българите. И с вяра, че ще дойде денят, в който нашите актьори ще вървят редом до известните си холивудски колеги. Че нашите филми заслужено ще получават награди и признания от световен мащаб.
Факт е, че родното кино съществува повече от век и продължава да се развива. И факт е, че то ражда не само велики актьори, но и поставя не малко рекорди. За 20 дни филмът "Козият рог" е гледан от над 1 млн. български зрители, "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде" се нарежда сред 9-те класирани за чуждоезиков "Оскар" филми. Редица други филми получават награди от реномирани световни кино фестивали. Не веднъж сме оставали безмълвни пред невероятната актьорска игра на родните ни таланти и не веднъж сме се смеели с глас на същите такива. За българското кино може много да се говори и много да се мълчи. Както за всичко родно- и любимо, и отричано.
*Целия репортаж с интервюто с Деян Донков и анкета с видинчани, чуйте в звуковия файл
Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..
Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент. Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..
Конкурс за рисувана хартиена чинийка обяви Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". Конкурсът е насочен към ученици от 5 до 7 клас и е във връзка с 35-ата годишнина на парка. "Призоваваме децата да развихрят своето въображение и да нарисуват, апликират, декорират своето любимо растение, животно или пък пейзаж от..
На втория ден от Коледа, 26 декември, в България се отбелязва Денят на Бащата. Това е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете, така както на Деня на майката се отбелязва майчинството. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. Празникът прославя бащите и бъдещите..
Един от най-светлите християнски празници всяка година е Рождество Христово. Не че е просто празник, но събитията, случили се преди повече от 2000 г., променили летоброенето на човешката история си заслужава да се споменават и до днес. Не бива да забравяме тяхната важност и факта, че те са общовалидни и в съвременността. От цял свят "ангелски"..
Коледа не е просто дата в календара, тя е чувство, от онези приятните, които носят уют и топлина в сърцето ни. Тя е празник на душата, която носи незабравими мигове и жестове към любимите ни хора. По Коледа винаги ставаме по-добри и освен към близките ни хора, проявяваме жестове на добрина и към околните. За това и днес, повлияни от коледния дух ще..
Писателката Цветелина Цветкова ще представи първата си детска книга "Нищимошката" пред малки читатели от Видин. Срещата е тази събота, 28 декември, от 11 часа, на коледния базар в града. "Нищимошката" я измисли моята приятелка Момо, която сега е на 15 години. Тя ми разказа за нея, когато беше на 5. Значи Нищимошката ми стои в главата от 10..