В момента в област Видин има четири карантинирани паралелки. Това са три паралелки в ОУ "Иван Вазов" и една паралелка в ОУ "Любен Каравелов" във Видин, като учениците в тях продължават да учат онлайн. В момента в четири общини в седем училища се учи присъствено, без да се правят тестове, тъй като заболеваемостта е под 250 на 100 хиляди души население, казва временно изпълняващият длъжността началник на Регионалното управление на образованието Ангел Донкин:
"Това са община Бойница с ОУ "Васил Левски", община Макреш ОУ "Христо Ботев" село Раковица, община Ружинци с три училища: СУ "Никола Вапцаров" село Ружинци, ОУ "Св.Св. Кирил и Методий" село Бело поле, СУ "Никола Вапцаров" село Дреновец. И четвъртата община е община Чупрене с две училища ОУ "Христо Ботев" село Горни Лом, ОУ " Акад. Михаил Димитров " село Чупрене. В училищата на територията на останалите седем общини обучението се осъществява присъствено след тестване на учениците...
На 17 януари са тествани общо 3874 ученици, положителни са тестовете на дванайсет ученици, на двайсет учители и трима души непедагогически персонал. Според информационната система на Министерството на здравеопазването в област Видин под карантина са 2,93% от учениците, от тях 0,97 са с Ковид-19, под карантина са 3,67% от учителите, от тях 2,56 са с положителен тест..."
Учениците се тестват всеки понеделник, а учителите- два пъти седмично - в понеделник и четвъртък.
В ГПЧЕ "Йордан Радичков"- Видин към 17 януари отсъстват 59 ученици от общо 414, има карантинирани трима учители, обучението се провежда присъствено. Миналата седмица два класа са се обучавали онлайн, каза директорът Любомир Георгиев, който смята, че е необходима по-дълга междусрочна ваканция.
Проблем във видинската математическа гимназия са карантинираните учители и трудността те да бъдат заместени, казва директорът Румяна Петрова.
По-спокойна е обстановката в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров"- Видин. Тук има само един карантиниран клас, всички преподаватели са на линия в присъствено обучение, обясни директорът Мариета Георгиева.
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..
Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма. Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..
Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..
Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia). "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...