.
По програма "NEST" се подкрепят и обучават начинаещи учители, насочена е към експерти от РУО , които от своя страна да подкрепят новите учители в системата.
Реално проектът е започнал от есента на 2021 година и в него се включват експерти от всички РУО - 14 влизат в ролята обучители и 14 в ролята на наблюдаваща, контролна група. Идеята е да се подпомагат начинаещите учители и те да не напускат системата, казва Радостина Бойчева, ръководител "Регионални партньорства" в "Заедно в час".
"Защо съществува тази програма? Данните ни показват, че близо 60 % от начинаещите учители в рамките на две години напускат училище... А пък 75% от тях очакваме да напуснат системата до пет години...Тази статистика е стряскаща на фона на това, че имаме 42,7% функционално неграмотни деца на 15 години ... Мислейки за тези данни, заедно с МОН и КТ "Подкрепа" решихме да обединим сили и знания и да предложим на ЕК програма за системно разрешаване на тези предизвикателства . Към нас се присъединиха - Австрия, Белгия, Румъния, Испания, Великобритания.."
Работи се и на европейско ниво, с идеята да се покаже какъв тип подкрепа за експерти е необходима, за да могат начинаещите учители не само да останат в системата, но и да са удовлетворени от работата си.
"Ще работим заедно с колеги от 14 области в страната, а другите 14 ще бъдат контролна група... От Северозапада колегите от РУО - Монтана ще участват като участници в програмата, обучават се в момента как да засилят методичната подкрепа, а колегите от РУО - Видин и Враца ще бъдат в контролна група. Колегите от Враца преминаха миналата година през първата пилотна фаза на програмата- програма "Компетентности" и те са и обучаеми на колегите от страната."
63 експерти от 14 региона работят с 189 учители, всеки експерт работи с трима начинаещи учителиы каза още Радостина Бойчева
"Виждаме резултатите от първите наблюдения - самите експерти се чувстват по-уверени. От 2016 година Законът за училищното и предучилищно възпитание предвижда по-различна роля на експертите и от хора, които наблюдават, те трябва да влязат в роля на подкрепящи, провеждащи политики..."
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
В разгара на летния сезон си почиваме мързеливо под звуците на флейтата, долавяйки морски бриз, плисък на вълни, свеж полъх и топли слънчеви лъчи. Те идват от прекрасните импресионистични образци за симфоничен оркестър "Следобедът на един фавн", "Ноктюрни" и "Морето". Сенки и светлини, чувства и усещания, цветове и емоции, впечатления и състояния,..
Врачанските археолози се натъкнаха на впечатляваща находка - градеж, характерен за престижните тракийски домове. Според директора на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски той е първият по рода си на територията на Северозападна България. Екипът му попаднал на градежа при спасителни археологически проучвания в границите на..
Ден след като отбелязахме Световния ден на младежките умения , ще потърсим отговор на въпросите как младите виждат бъдещето си у нас. Наскоро Агенцията за маркетингови проучвания JTN и Bulgaria Wants You обяви резултатите от съвместното си национално представително изследване "Живот и работа в България“ , реализирано през юни 2025г...
Лятото обикновено е времето за ремонтите в дома, но как да се освободим от строителните отпадъци и ненужните стари мебели? За това има установен ред. За строителните отпадъци е необходимо да се наеме контейнер или пък, ако са малко количество, за целта могат да се ползват контейнерите за едрогабаритни отпадъци, които са поставени в жилищните..
Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване при жените. Според статистиката, засяга всяка осма жена, което го прави социално значимо и е необходимо вниманието всички институции. Това обясни д-р Тодор Тодоров, ординатор в хирургичното отделение на Комплексен онкологичен център /КОЦ/ Враца. Той обърна внимание и на подмладяването на..
Споразумение за увеличение на заплатите от 1 юли подписаха синдикатите към земеделието с ресорния министър Георги Тахов. Документът спря насрочения за днес протест, каза в "Земята, която ни храни" Валентина Васильонова , председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ. По думите й това е първата и много важна стъпка за..
154 млн. детски живота са спасени през последните 50 години с помощта на ваксини, което прави по 6 деца на минута. Напоследък обаче институциите алармират за спад на ваксинацията срещу някои сериозни заболявания, каза в "Направление здраве" вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите ѝ принос за това имат пандемията от COVID-19 и..