Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как по- високите цени на енергията се отразяват на бизнес и институции в Северозапада?

Снимка: Радио Видин

Нова година- нови сметки за ток. В началото на 2022-ра, след като новогодишните празненства поутихнаха, дойде и времето за плащане на сметки. Това безспорно са едни от най- тежките сметки в годината за всяко българско домакинство, бизнес или институция. Преди дни премиерът Кирил Петков обясни кога потребителите на газ и бизнеса на ток могат да очакват помощ. По думите му въпреки, че помощта още не е съгласувана с Европейската комисия, кабинетът няма съмнения, че ще получи подкрепа. Причината е, че такова подпомагане има и в други държави. Сметките за ток на битовите потребители са под мораториум, а тези за февруари ще бъдат по- ниски, обяви още Кирил Петков. Как по- високите цени се отразяват на бизнеса и институциите в Северозапада? 

Малкият и среден бизнес търпи поредния кошмарен удар от началото на тази година и заради по- високите цени и на енергията. Станислав Цветанов е собственик на две заведения за топли закуски във Видин. Според него ситуацията в момента е изключително тежка и е трудно да бъдат направени каквито и да е разчети занапред. 

"Много високи сметки, продажбите падат, липса на хора и хората нямат пари. Цените все още не сме пипали и не мислим да ги пипаме скоро- ще караме по ръба докато можем. Ще есе опитаме да оцеляваме по някакъв начин. Двойно е увеличен тока, за ноември месец токът беше 920 лева за баничарницата, а сега е 2060 лева. Не можем да си позволим да съкратим персонал, трудно е, но и заплати не могат да се намаляват."- коментира Станислав Цветанов.

Юлиян Гузелски е дребен предприемач, който има хранителен обект в централната част на Видин.

"Труден период, по същото време миналата година плащах 420 лева ток, а при същата консумация 1.8 Мвт/ч- 2 Мвт/ч сега платих последния път 1138 лева, което е три пъти повече и е доста трудно. Вдигнахме цените, няма начин, някой трябва да го плати тоя ток. Ще се вдига сега и минималната работна заплата, а това са все разходи- персоналът за сега го запазваме. Получих помощи за октомври и ноември, това беше при предишното правителство- по 110 лева на Мвт, около 200 лева, но при положение, че  токът миналата година е бил 120 лева на Мвт, а сега е 500- 600 и те ти дадат 100 ... "- сподели Юлиян Гузелски.

Училищата в Северозапада са в непрекъснато състояние на "затваряне" и "отваряне" през последните месеци, заради пандемията от коронавируса. Ситуацията е доста динамична и това предполага взимането на бързи и адекватни решения ежедневно. Как се справят, обаче с отоплението през зимата тези институции след повишаването на цените на енергията? Потърсихме инж. Мариета Георгиева, директор на ПГ "Асен Златаров" Видин. 

"Сметката ни за ток е около два пъти и половина по- висока от стандартната, обаче не мога да го нарека изненада, защото  още през ноември получихме анексите и информацията за това, че се преминава към нови цени и че се очаква сериозен ръст. не си представяхме точна как изглежда в цифри, защото и предишния ни договор беше свързан с цените на борсата. Това все пак е Национална и Европейска политика и това е нивото, на което трябва да стане ясно какво, защо и как. Много ми е трудно да прогнозирам дали ще се справим, защото не знам какво точно ще се случи."- каза Мариета Георгиева.

През изминалата седмица Общините в Северна България започнаха да въвеждат една доста странна мярка за икономия на ел. енергия, предвид високите им сметки в началото на годината. Въведена бе практика по изключване на уличното осветление в населените места. Една от първите бе Община Оряхово, чиято сметка за ток за месец декември 2021 г. е над 40 000 лв. Огромната сума буквално е непосилна за малката крайдунавска община. Увеличението на тока, който заплащат през 2021 г. спрямо 2020 г. е с 53%. Потърсихме кмета на населеното място Росен Добрев, който обясни защо са наложени икономии и уличното осветление работи в режим. 

"Това, което се случва е пълен абсурд- аз не мога да повярвам и реално всеки ден и час мисля дали е истина това, което се случва. Реалността ме удря с всичка сила, когато дойде фактурата и сметките са с 300% по- високи. Не 10, не 20, не 30, а 300% по- високи сметки. Цените скочиха толкова много, че просто е невъзможно да платим. Просто нямаме такива приходи. Тук не въпрос дали желаем, дали ни се струват високи, дали е несправедливо и т.н. Но ние нямаме физическата възможност да платим сметки, повишени с 300%. Това е нещо, което страшно много ме измъчва, защото аз съм правил скандал на оперативка сутрин за една несветеща крушка."- подчерта Росен Добрев.

Народният представител от ПП ГЕРБ от видинския район Росица Кирова посочи, че новите управляващи трябва да предприемат спешни мерки, защото в много кратки срокове ситуацията може сериозно да ескалира.

"Когато говорим за бизнеса, някои си представят, че това засяга само големи предприятия, което не е така. Това засяга и малкия семеен бизнес, засяга и аптеките, засяга и малките хлебопекарни, дори и магазинчетата по централната улица, където трябва да се отопляваш през зимата. Ние наистина имаме доста сериозен проблем. Аз се надявам новото правителство да намери някакъв начин да се справи с ценовия проблем. България е на либерализирания пазар и това не е толкова страшно, ако държавата има достатъчно адекватно отношение към проблема."- каза за радио Видин народният представител Росица Кирова

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15

Кои са предизвикателствата пред транспортния сектор

Пакет "Мобилност" за сухопътния транспорт включва три ключови елемента: по-добро прилагане на правилата за каботаж, командироването на служители и времето за почивка на шофьорите. Каботажът е превозът на стоки в рамките на една страна, когато се прави от чуждестранен камион, след като той е осъществил международен курс от друга страна. Едно от..

публикувано на 24.06.24 в 15:10

Млади хора се заселват в село Трифоново

Съвсем близо до Монтана, само на 7 км, се намира село Трифоново. То е част от Западния Предбалкан. Природата тук е красива. През селото минава и река Шугавица. Къщите са нови, а старите са ремонтирани. Преобладават млади хора. Този процес се наблюдава отскоро. Възрастните, за съжаление, си отиват от този свят. Домовете им, обаче, се заселват от..

публикувано на 21.06.24 в 11:45

Книжните инфлуенсъри - ренесанс в света на литературата

В последните години наблюдаваме един ренесанс в света на литературата , воден от книжните инфлуенсъри , които преобръщат традиционните представи за четене. Тези новатори в света на книгите вдъхновяват не само младите, но и читатели от всички възрасти, създавайки мост между поколенията чрез споделената любов към литературата. Социалните мрежи се..

публикувано на 20.06.24 в 11:20

Могат ли демографските пустини да се превърнат в оазиси

Близо 40% от страната ни е “демографска пустиня” , обяви доц. д-р Николай Цеков от Института за изследване на населението и човека при БАН. Това са територии, на които живеят по-малко от 10 души на квадратен километър. В 217 от всичките 265 общини в България има ядра на демографски пустини, но Видин е сред областите, в които тези територии се..

публикувано на 19.06.24 в 13:31

Спазват ли правилата водачите на електрическите тротинетки

Придвижването с електрическа тротинетка става все по-често срещано. Двуколесните превозни средства се използват от хора на всякаква възраст в тяхното ежедневие. Някои ходят на работа с тротинетка, други до магазина, трети карат за удоволствие. Pрактически те могат да се използват с всякаква цел за улеснено придвижване. Все пак като всяко превозно..

публикувано на 18.06.24 в 11:00