Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В историята ли са вече хартиените дневници и бележници

Снимка: Радио Видин



Съвсем в края на първия учебен срок особено актуален е въпросът "В историята ли остават хартиените дневници и бележници?". Според справка на платформата "Школо.бг", около 80% от образователните институции вече използват електронни дневници, но макар и да намаляват във времето, поръчки за хартиени такива в Министерството на образованието още има. Въпрос на време ли е да останат в миналото така ревностно пазените от всички деца ученически книжки? Вероятно да. 


В момента повечето от учебните заведения в страната работят с дигиталната платформа "Школо". Идеята за нея се  ражда преди шест години, когато възпитаникът на видинската Математическа гимназия Мирослав Джоканов и още няколко негови приятели, решават да поемат по пътя на предизвикателството. Общото между всички тях е това, че са учителски деца и като такива, те ежедневно се сблъскват с проблемите, пред които се изправят техните родители. Идеята им е да дигитализират, а след това да автоматизират голяма част от административните дейности, с които се сблъсква всеки един учител. И успяват. 


"С адски усилия, буквално с неспане много нощи, започнахме да градим тази платформа в непрестанна комуникация с учители, с директори, които ни даваха обратна връзка кое е голяма тяхна болежка, кое може да се направи по един или друг начин. И така лека-полека съвместно с тях стигнахме до момента, в който дигитализирахме около 60 % от тези бюрократични дейности. Т.е. ако един учител до момента е губил 10 часа седмично, то 5 часа вече са спестени, те са автоматизирани и тези 5 часа те могат да ги инвестират в някаква друга посока. Та така, почти 6 години по-късно, ние работим в 80 % от българските училища и смея да твърдя, че хартиеният дневник и хартиените бележници остават в миналото" - каза за радио Видин Мирослав Джоканов.


Именно този момент- краят на срока, преди години всеки един родител посрещаше с фразата "Дай си бележника". Сега обаче това не е така. И въпреки отпадането на ученическите книжки, родителският трепет и очакване на срочните оценки не се губят, твърди Мирослав Джоканов.

"Определено този момент с "Дай си бележника" вече е в миналото. Всъщност много често родителят разбира за успеха и отсъствията на детето още преди него"- поясни още Джоканов.

Дигиталните дневници са приети масово не само от родителите, но и от учителите, каза Петър Младенов, преподавател във видинското училище "Иван Вазов".

 "Електронните дневници са безкрайно удобно нещо, тъй като дават абсолютна визия на нещата, които могат да бъдат проследени на момента, най-вече обратната връзка. Няма какво да се скрие от един родител, който в момента получава информация, какво се е случило там някъде в училище, относно взет материал, относно всичко, всичко, касаещо училищния живот" - каза Младенов.

За един ученик обаче винаги липсата на ученическа книжка, по-скоро "неудобство", и вероятно всички знаем защо. Антонио Митков е десетокласник от Видин, който не крие ползата от електронните дневници, но сподели, че определено си имат минуси. 

"Намирам го за по-удобно. Вече може да се види всичко, има постоянен контрол винаги, може да се преглежда винаги от Интернет. Много по-лесно е от хартиения бележник, има си обаче и своите минуси, но аз като цяло съм "за" да бъде електронен дневникът. Минусите са, че родителите имат постоянен контрол над това. За всяка една оценка, особено ако е лоша, всеки един родител ще има контрол над това и видимост" - сподели за радио Видин Антонио.

Навярно тези, които помнят хартиените бележници, за които видът на учител с дневник под ръка е излъчвал уважение и почит, гледат с известна носталгия на дигитализацията на тези учебни пособия. Но факт е, че тяхната полза и ефективност, дигитализирайки се, се повишава стократно. За всички. 

А въпросът "Къде ти е бележника?", който без съмнение е хвърлял в ужас много поколения назад, заедно с бележниците и дневниците, неминуемо ще остане в историята.

*Целия репортаж може да чуете в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Танцов клуб "Шарения" представя юбилеен концерт в Козлодуй

Танцов клуб "Шарения" в Козлодуй ще изнесе юбилеен концерт в града по случай своята десета годишнина. Събитието ще се проведе утре, 30 ноември, в Дома на енергетика. Участие в концерта ще вземат танцови състави не само от региона, но и извън него.  Подготовката за юбилея е започнала преди два месеца с ежедневни репетиции, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 29.11.24 в 13:00

Концерт на "Шоколадче" ще зареди Видин с рок енергия

Младите таланти от ломската Вокална група "Шоколадче" ще изнесат концерт днес, 29 ноември, пред видинската публика. Концертът е озаглавен "Рок магия" и е по повод шестнадесетия рожден ден на формацията.  Ръководителят на групата вокалният педагог Росица Кръстева , заедно с част от "шоколадчетата" - Елица Дражкова, Яна Георгиева, Виктория..

публикувано на 29.11.24 в 12:03

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Село Ослен Криводол с награда от екологична кампания

Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..

публикувано на 28.11.24 в 16:33

Всеки квартал на Враца ще има свой цвят при изцъфтяване на дърветата

Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите:  "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..

публикувано на 28.11.24 в 16:29
Проф. д-р Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров: Видинското царство е просъществувало до 1422 година

Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..

публикувано на 28.11.24 в 15:34

Шкумбата в "Час при зъболекаря"

Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..

публикувано на 28.11.24 в 12:25