Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметство Чифлик- четири села с едва около 40 души

Демографската криза дълбоко е засегнала община Белоградчик. В селата Извос, Пролазница и обединеното през 1961 година от селата Горен и Долен чифлик село Чифлик, през зимата живеят по-малко от 40 души. През останалата част от годината се събират около 70. Населението е застаряло и много от възрастните хора са при близките си, обясни в "Добро утро, кмете!" кметският наместник на Чифлик, Савина Спасова.

"Обезлюдяването се дължи най-вече на безработицата. В селата няма никаква работа, никакво препитание. Тук са останали само пенсионери, защото младите хора нямат с какво да се издържат. В града също е трудно за работа, безработицата е голяма и децата ни избягаха по големите градове.

Сградата на кметството е бивша датска градина. Тук са учели нашите баби. А училището е било в Праужда. Тук имаше магазин, сега вече и магазин няма, и понеже сградата е общинска, сега тук е кметството."


Въпросната сграда лесно може да бъде сбъркана с изоставена постройка встрани от пътя. Стъпалата към нея пък още през есента са разбити от ромска бригада, която е извадила арматурата за желязо, допълни Савина Спасова.   

"Преди години направихме на салончето зад сградата ремонт, надяваме се през пролетта да ремонтираме и тази сграда. Покривът тече, прозорците и всичко останало е много старо и разбито.


Изобщо, тук тъжните случаи са по-чести, отколкото нещо весело да се случи. При нас преди години, както и в другите села, се правеха събори на 1-ви и 2-ри май. От много години, вече с обезлюдяването на селата, събори тук няма.

В Чифлик никога не е имало църква. През 2015 година по-младите жители на селото взехме решение да си построим параклис. Започнахме със събраните средства от дарителската сметка, която открихме още същата година и успяхме да го завършим през 2019 година. Параклисът се казва "Свети Георги" и на Георгьовден се постарахме да направим откриването му. Поканени бяха всички жители на селцата от кметството и дарителите. Това беше последният ни празник и последното весело нещо, което ни се случи...

Що се отнася до селата, Горен и Долен чифлик, те са малки села. В Долен чифлик откриха едно заведение, което е хубаво, защото съживи малко селото. В Горен чифлик няма нищо интересно, освен баби на по 80 години и нагоре. Иначе природата ни е хубава, но това не е достатъчно.

Пролазница също е хубаво селце, природата е прекрасна, но и там останаха 5 човека. В понеделник, сряда и петък им се доставя хляб, защото превоз няма никакъв, нито лекар...
   
Заради липсата на превоз хората се организират заедно да пътуват с наличните коли. На по-възрастните аз им купувам и лекарствата, и чувалите със зеле през есента...



В Чифлик автобус идва в понеделник, сряда и петък. Но той не е много удобен за възрастните хора, защото ако на някой от тях му се наложи да иде рано сутринта в града за преглед или изследвания, няма как да го направи, освен да вземе такси... Такъв е за момента животът на село..."


Целите интервюта с кметския наместник Савина Спасова, завърналата се в Горен чифлик след пенсия Марушка Ефремова и мненията на местни жители за живота на село - в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45