Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тъжната съдба на училищата в малките села

Министерството на образованието проверява училището в Рабиша

Снимка: Радио Видин

С всяка изминала година децата в Основно училище "Васил Априлов" в белоградчишкото село Рабиша намаляват. През тази са записани по-малко от 30, а в класните стаи не са всички, признава и директорът Йорданка Еленкова. Министерството на образованието и науката извършва проверка в училището.

Резултатите ще бъдат обявени до средата на февруари.

"Последните месеци, предвид Covid и различната заболеваемост, децата са били различно на брой"- обяснява директорът. Предпочита да не отговаря на въпроса дали в училището е имало дни без да присъстват ученици.

По документи децата в училището са 28, а по време на проверката били само три, обяснява председателят на Общинския съвет в Белоградчик Боян Минков:

"Проверяващите днес питали едно от децата кой клас е, а то не знае. И името не си е знаело."

Учителите и помощният персонал в училището са общо 15 души, които редовно получават заплати.

230 хиляди лева струва на държавата издръжката на училището през тази учебна година. Доплаща и Общината:

"Отпускаме около 50 хиляди лева годишно, които потъват в общата яма"- обяснява Боян Минков.

Парите са предимно за отопление на сградата и командировъчни за учителите. Всички те пътуват от Белоградчик или Видин, защото местни няма, допълва заместник-кметът на Белоградчик Антон ТрифоновДокато не започнала проверката, от Общината нямали сигнали за ученици, които не посещават училище, каза заместник-кметът:

"Не се прави редовно проверка. Поемаме нашата вина, че може би трябва регулярно да се прави. Тук си има медиатори назначени. Има си учители. Досега не са ни сигнализирали."

В Белоградчик чакат резултатите от проверката, но са категорични, че училище без деца не може да има.

"Ще направим всичко възможно училището да не затвори, но няма да направим така, че да съществува едно училище, без да има нужда от него"- казва Боян Минков.

Ще се опитат да спасят поне сградата, за да не остане като пустеещата в съседство детска градина.

"Училището е ремонтирано, но няма вътрешна тоалетна. Това констатираха сега проверяващите, което не е нормално за 21-ви век. Иначе като сграда, като фасада, като фасон, отвън изглежда добре. Вътре също не е лошо, но това не е причина да продължи да функционира по начина, по който съществува, защото в момента това е измислена работа и децата не получават никакво образование"- каза Боян Минков.

Една от възможностите е сградата да бъде преустроена в старчески дом, от каквито в региона има нужда, обясни заместник-кметът Трифонов. Такава е съдбата и на други училища в област Видин.

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Анжела Каменова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да запазим мирен дух, да не помръква нашият духовен взор

Във Втора неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание да проумеем и се вдъхновим, че всичко онова, което ни заобикаля ще бъде добро или зло, в  зависимост от това какви сме ние спрямо нашите околни. "Бъдете милосърдни, както и Вашият Отец е милосърден" (Лука 6:36). Във Втората неделя след Неделята..

публикувано на 29.09.24 в 08:00

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20

За събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация"

В "Едно"  говорим за събитията, в които участваха през септември от екипа на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин.  От 12-ти до 16-и септември бяха гости на международния фестивал "Арт зона за всички" в сръбския град Зайчар. Организатор е Детски център - Зайчар, с който видинската фондация работи по проекта  "U korak sa..

публикувано на 27.09.24 в 17:18

Видинското читалище „Цвят” отваря врати за посетители

Традиционно в първия ден на октомври от десетилетия читалище „Цвят” открива новата си учебна и творческа година. На този ден входът ще е отворен за всички, които желаят да станат съпричастни към работата и постиженията на възпитаниците на школи и състави и на техните преподаватели, съобщават от културното средище.  Информационният ден на отворените..

публикувано на 27.09.24 в 15:57

Видин ще е домакин на фестивала "Здравей, Здраве"

Седмото издание на фестивала "Здравей, Здраве" ще се проведе във Видин . Той ще се състои тази събота, 28 септември, в Културен център "Жул Паскин".  "Пристъпваме към утрешното събитие, заредени с позитивизъм, с желание да помогнем на повече хора да усетят и да разберат себе си на първо място, а оттам ще започне и нов живот за тях", каза за Радио..

публикувано на 27.09.24 в 15:55

Георги Кузманов - библиотекарят с интересно хоби

В "Професия хоби" днес ви срещаме Георги Кузманов от Видин . Той работи като библиотекар, но хобито му е доста нетрадиционно. Георги се разтоварва като пише текстове за рап песни, а също така и рапира. В рап средите се представя с артистичния псевдоним "Субекта". С помощта на негов близък приятел, който прави музиката, имат издадени..

публикувано на 27.09.24 в 14:59

Владимирово - селото, където традициите срещат надеждата за бъдещето

Гостуваме в село Владимирово - място с дълбоки исторически корени и силен дух. Владимирово е едно кътче, което пази духа на традициите, но също така гледа към бъдещето. Намира в община Бойчиновци . Селото е голямо и има много млади хора. Цветелин Михайлов е кмет на Владимирово само от няколко месеца, но има амбицията да облагороди и развие..

публикувано на 27.09.24 в 11:45