Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Представят най-интересното от археологическия сезон

Започват зимните четения в музея във Враца

Врачанският музей открива 33-то издание на традиционните си зимни четения. В програмата са включени доклади на музейни работници, които ще представят най-интересното от своята работа през 2021 година. Разработките обхващат разкрития от праисторията до наши дни, обясни директорът на Регионален исторически музей Враца Георги Ганецовски.

"Програмата е интересна и разнопосочна. Това са разработки на музейната колегия от предходната година и имаме възможност да ги огласим публично... Десетина са докладите, които сме предвидили, те обхващат от най-дълбока древност, от праисторическите епохи археологията до най-ново време. Подредени са по хронологичен път. Има възможност да се видят презентациите и на живо. Осигуряваме отоплено помещение... Някои от тях будят любопитство. Археологията е традиционно интересна. Изключително наситен археологически сезон през изминалата година и сме се амбицирали да покажем най-интересното, предвид факта, че реализирахме цели осем експедиции на територията на Врачанска област. Ще има съвсем нови и крайно любопитни неща, свързани с проучванията и откритията на археолозите. Имаме препратки на д-р Мария Христова от Националния антропологически институт, която ще представи нещо актуално, свързано с лечението и лечебниците. Етнографите също са с много любопитни теми... Музейната колегия, специалистите, са се постарали да търсят нещо интересно, което не е представяно и събужда любопитство и интерес. 

Георги Ганецовски ще представи първия доклад в програмата- "Археологически проучвания и открития на територията на община Мездра през 2021 година". Следващата сряда археологът Александра Петрова ще изнесе резултатите от спасителните археологически прочувания по трасето на пътя Мездра- Ботевград, в района на село Люти дол.

"Това е една археологическа експедиция със спасителен характер, която беше изключително ползотворна за нас. Успяхме да проучим обекта по трасето на пътя, да установим неговия характер. Касае се за некропол от Римската епоха с вътрешна хронология II-IV  век. Некрополът е с кремация, оставен е от местно население, което до голяма степен е био романизирано. Придобитите находки са  вписани под 140 инвентарни номера, но като брой надвишават 200-300. Освен че обогатяват фонда на нашия музей, дават много интересни сведения. този обект е важен за нас, защото го сложихме на археологическата карта на България..."

Д-р Мария Христова, Йоана Нанкова, Силвия Гарванска, Александра Тодорова, Нели Стоянова, Валентина Любомирова и Христина Христова също ще представят свои доклади. Зимните четения ще се проведат в малката зала на художествена галерия "Иван Фунев" Враца всяка сряда от 17 часа до 6 април. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Името на Синаговци блесна в центъра на селото

Осветен, ръчно изрисуван надпис с името на Синаговци посреща жители и гости на населеното място. Изображението краси центъра на видинското село от миналата година, но за да добие завършен вид цялата стена, на която е стенописът, отскоро е осветена от водоустойчиви прожектори. Те са закупени от местен жител и са свързани чрез електрическо табло с..

публикувано на 12.12.24 в 15:55

Природата има четири сезона и всички си струват гледането

Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това да..

публикувано на 12.12.24 в 11:13

След сигнали за спукани гуми започна ремонт на пътя Козлодуй-Лом

Шофьори сигнализираха за лошо състояние на пътя Козлодуй - Лом (републикански път II-11). Според водачите, с които разговаряхме, най-лошо е положението между Ковачица и Козлодуй. Допълват, че заради множеството дупки в участъка през последната седмица ежедневно е имало аварирали автомобили, със спукани гуми и повредени джанти.  Людмила Лазарова..

публикувано на 12.12.24 в 10:47

В "Музикална зона" на 12 декември 2024 слушаме група "Плежър"

Групата е създадена през 1972 г. в Портланд, Орегон, след сливането на два вече съществуващи състава. Активни са за десетилетие, след което се разпадат, за да се съберат отново през 2018-та г. Стилът им е синтез от джаз, фънк, соул и рок музика, като доста хип-хоп изпълнители семплират голяма част от музикалния материал на формацията. Песните им..

публикувано на 12.12.24 в 09:00

Консумираме под 50% българско свинско месо

Отдавна отмина времето, в което във всеки двор се отглеждаше поне по едно прасе, което в повечето случаи беше достатъчно за семейството. Затова и с наближаването на Коледа все по-често поглеждаме към витрините със свинско месо. Родните производители задоволяват около 40 % от консумацията на прясно месо, останалото е внос, каза в "Земята, която ни..

публикувано на 11.12.24 в 17:55

Млади художници подкрепят едно от децата на "Българската Коледа" в Монтана

Нова благотворителна акция стартираха младите художници от студиото по изобразително изкуство "Рени арт" в Монтана . Учениците на Таня Василева подредиха свои творби, за да подкрепят едно от децата на "Българската Коледа" - 4-годишно момиче , което два пъти седмично пътува за лечение. Произведенията им са експонирани в зала "Кутловица", където снощи..

публикувано на 11.12.24 в 16:03
Бояна Минковска /вляво/, Теа Абрашева и Иоана Христова.

Сцената на видинския куклен театър се превръща в "Коледна градина"

Премиерният спектакъл на Държавен куклен театър-Видин "Коледна градина" ще пренесе публиката на един северен британски остров и ще им разкаже една история за мечтите и приятелството. Автор, сценограф и режисьор е Бояна Минковска. Нейните герои - няколко симпатични животинчета, оживяват с помощта на Теа Абрашева , която освен актриса е и..

публикувано на 11.12.24 в 14:30