На 13-ти февруари отбелязваме Световния ден на радиото. Тази година всички световни радиоорганизации ще отбележат този ден под наслов "Радиото и доверието". Има ли доверие обикновения слушател на радиото и вярва ли той на българската радиожурналистика? На този въпрос и на още други, пред радио Видин отговори емблематичната журналистка Божана Димитрова, останала символ на Българското национално радио и днес. Доверието в радиото, както тя самата казва, една от най-чувствителните струни в душата ѝ, винаги го е имало и винаги ще бъде.
"За чест на радиото, през неговите почти 100 години, то удържа първо място, ако сравняваме с вестници, телевизия и особено с така наречените "нови медии", които със завидна лекота напоследък поднасят новини и с още по-голяма лекота ги коментират. Тази висока дума "доверие" ме връща и към някои спомени, разбира се, за да ви кажа убедено, че това е всъщност и неписан радиозакон. За да ти вярват на всяка дума, всяко мнение трябва да бъде проверено двойно, т.е от поне два източника. Това задължително усилие да поднасяме само проверената истина, мисля че трябва да бъде безусловна аксиома в работата ни. Това е въпрос и на съвест, и на морал, и на етика. И ще напомня една позната фраза: "Ами значи е истина, щом го казаха по радиото." - каза за радио Видин Божана Димитрова, за която доверието е не само силна дума, а и нещо, което се печели трудно, а се губи лесно. За Божана Димитрова радиото е безспорно най-силната медия, защото то владее изкуството на диалога. Тя го нарича "феномен", най-силен, най-достоверен и верен точно на думата "доверие".
Различни проучвания сочат, че доверието към социалните медии в глобален план започва да намалява. За сметка на това обаче радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.
"Радиото е истина. Радиото е най-прекия път към хората. Радиото е абсолютен смисленик, другар, ежедневен, не ежедневен - всекичасен, защото радиото е най-прекият път да стигнеш и до ума, и до сърцето на хората." - допълни журналистката, заключвайки, че за нея радиото е начин на живот, начин на поведение, висок критерии на изискване не само как да се говори по радиото, а как да се държи човек и в обществото.
Радио Видин се оказа не само незаменим спътник за много видинчани, но и медия, на която гласуват пълно доверие.
"Телевизията се нуждае от малко професионализъм. А в радиото го има напълно... Всеки ден слушаме радио на работата. Радио Видин ни е любимото, ние само това слушаме... Слушам радио, когато баща ми ме кара, в смисъл в колата... Слушаме си. Сега в момента, работя в мола в магазин и радиото си е пуснато.." - споделиха видинчани в анкета на радио Видин за това слушат ли радио и имат ли доверие в него.
И днес, с над век история зад гърба си, радиото остава медията, на която обществото гласува най-голямо доверие. И с право. Защото всичко, което правим, го правим за тях- нашите слушатели. И защото сме и ще бъдем винаги там - близо до хората.
*Цялото интервю с Божана Димитрова, както и анкета с видинчани може да чуете в звуковия файл
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..