14 февруари освен ден на любовта и виното е и Международен ден за даряване на книги. Той възниква преди 10 години по идея на едно 6-годишно моме на име Джак, от Минесота, който забелязал, че в календара липсва ден за подаряване на книги и решава да подари на най-близките си приятели, и на семейството по една книга, знаейки че децата в по-бедните квартали имали по-голяма нужда от книги. Така запалва първо най-близките си хора, чрез майка си, която е посланик на детските книги. Повече от 44 държави се присъединяват към инициативата и чрез голям брой от доброволци организират много уместни кампании, които са насочени към децата и техният достъп до книгите. Кампанията стартира с надслов "Дари книга, подари любов“ и това е един повод да подарим книга на институциите, които се грижат за духовното ни израстване и образование, съхраняват книгата като ценност и озаряват със знания, а именно – училища, библиотеки, читалища.
В България денят се отбелязва от асоциация "Българска книга". Акция "Книгодаряване” е естествено продължение на кампанията "Купи 1 книга”, която стартира през април 2019 година, с цел да подпомогне книгата във време на пандемия, да я съхрани като ценност и да гарантира нейното бъдеще. Участниците в "Книгодаряване" се превръщат и в посланици на четенето.
"Защо е важно да даряваме книги? Защото освен, че помагаме на децата и на по-възрастните с този акт, ние всъщност подаряваме бъдеще, подаряваме знание, подаряваме надежда за един по-добър живот. До края на месец февруари всеки един слушател, всеки един представител на бизнеса може да се свърже с училище, читалище, друг вид учебно заведение, в което може да дари голям брой книги в зависимост от това каква възможност има. Аз бих посъветвала вашите слушатели ако решат да дарят книга да се свържат с тези учебни заведения и да попитат какви са техните потребности, и в зависимост от тях да направят своя избор да дарят книга.", уточни Полина Стоянова, член на асоциация "Българска книга".
"Даренията са важна част от развитието и изграждането на библиотечния фонд и подпомагат неговото развитие, тъй като много от специалните сбирки и ценни ресурси на библиотеката са придобити чрез дарения. Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" приветства и насърчава дарения, които са в съответствие с нейните функции, цели и задачи и които отговарят на текущите интереси и приоритети на читателската аудитория и допълват колекциите по отношение на вид на изданията, тематична насоченост и научност. Във връзка с политиката за приемане на дарения се приемат дарения, които могат да се интегрират в библиотечния фонд, т.е. не са остарели по съдържание или неподходящи за профила на библиотеката, също така се приемат документи само в отлично и в добро физическо състояние, а като дарение приема книги за деца и възрастни, художествена и литература от всички отрасли на знанието...", обясни за Радио Видин Мануела Миткова - библиотекар в отдел "Комплектуване, обработка и каталогизация", в регионална библиотека "Михалаки Георгиев" Видин.
Имат ли стари книги в личната си библиотека видинчани и какво правят с тях:
"Ами старите книги си ги пазя, ако мога и имам възможност си ги облепвам, залепвам, не мога да ги обшивам, защото не знам как, но би ми...искам да се науча да ги обшивам, за да мога да ги запазя за по-дълго време... Имам книги от моята баба, много стари книги, библиотеки с книги... Мога да подаря книги в читалище, читалища или пък в библиотеката, но трябва да съм ги пооправила ако са стари, разлепени, скъсани - такива книги не бих дала... Определено, да, бих ги дарила ако има възможност... Разбира се бих ги дарила, не само в библиотека, а в читалище, в училища, навсякъде където има възможност и най-вече за младите хора, за по-малките деца да се учат, да имат този навик да четат книги"
Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..
Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..
"Котаракът в чизми" е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..
Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..
Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник. Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..
Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..
"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..