Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли място Видин в Закона за старите столици?!

| обновено на 16.02.22 в 14:25
Крепост "Баба Вида"
Снимка: Радио Видин


"Хайде, стига сме си измисляли столици", призова от страниците на столичен вестник известният български археолог проф. Николай Овчаров. Поводът- проектът на Закон за старите български столици на ПП "Има такъв народ", в който освен Плиска, Велики Преслав и Велико Търново, неочаквано, по думите му, са включени Видин, Никопол и Силистра. "Обяснимо е днес много градове да се натискат да се окичат със званието "столица", защото това предполага по-специално финансиране", казва проф. Овчаров. 

Мнението на археолога бързо бе разпространено в социалните мрежи, където видинчани остро реагираха с въпроса: "Докога Видин ще бъде пренебрегван" и призив: "Дайте да учим децата, че България е паднала под турско робство през 1393 година, когато пада Търново". 

За Радио Видин проф. Николай Овчаров каза, че Видин е бил столица, но уточни, че според него финансирането на приоритетните исторически обекти е правилно да се извършва по-друг начин. 

"По принцип съм против този закон още от времето, когато беше разгледан за първи път и в него влизаха само три столици - Плиска, Преслав и Велико Търново. Мотивите ми са, че в България има страшно много археологически паметници, за да могат да бъдат откроени няколко и то на базата само на това, че са били столици на Средновековната българска държава...  Сега се появяват още три или четири, после може да се появят още пет-шест... Няма какво да се лъжем - в случая става дума за търсенето на средства от държавния бюджет по този начин. Не смятам, че това е най-добрият начин, защото, давам пример с Видин - Видин си е Видин, с "Баба Вида", но на 30 км е Арчар, село, в което се намира Рациария, която е столица на крайбрежна Дакия през 4-5 век - трябва ли Рациария да влезе в този закон? Мисля, че този критерий за столиците не е най-правилният... Постоянно се появяват нови претенции за този или онзи град... Критерият трябва да бъде абсолютно различен и в него влиза отново Видин, защото "Баба Вида" е най-добре запазеният български средновековен град въобще, така че има достатъчно основание да си кандидатства за столица... Той си е столица, но на една малка част от българската държава...  Не е това правилният подход. България трябва да има подход с приоритетни археологически обекти, които да бъдат обгрижвани, аз създадох през миналата година шестте обекта, в които се намира и Рациария и се надявам да бъде повторен и през 2022 година. Това е подходът- създаването на приоритетни археологически обекти на базата на тяхната значимост, а не на базата на това дали някой ги обявява за столица или не..."

Проф. Пламен Павлов и проф. Николай Овчаров
За да изчистим въпроса бил ли е Видин столица и да успокоим духовете, потърсихме мнението и на други историци. Един от тях - проф. Пламен Павлов от Великотърновския университет, също смята, че много градове биха могли да имат претенции за столици, но сред тях въпросът за Видин стои по-различно. А що се отнася до финансирането, такова трябва да има за всички български старини. 

"Потребността от подобен закон трябва много внимателно да се прецени, тъй като по същество трябва да се финансират всички наши старини. Другото нещо, което има пряко отношение  към проблема за Видин е, че наред със столиците на голямата българска държава - Плиска, Преслав, Охрид и Велико Търново, се появяват във Второто българско царство и регионални столици. Въпросът за Видин обаче стои по-различно на фона на всички останали... В Закона може да присъства и Мелник, също така Крън - днешния Казанлък, който е столица на едно подобно самостоятелно владение, Несебър, Калиакра, което е най-грубия пропуск, но тук е въпроса къде стои Видин в тази система от такива градове... Видин обаче би могъл да бъде причислен към по-големите столици на България, доколкото по времето на Иван Срацимир и неговия син Константин, пада в 1422 година - това променя и хронологията на цялата ни история. Видин има много по-големи основания да бъде причислен към класическите столици на България... По принцип Видин заслужава едно особено внимание, отколкото Северозапада да стои в някаква пожелателна форма, за бъдещо развитие...  Видин винаги е бил част от България, Иван Срацимир и синът му са последните български царе от Средновековието, така че Видин изисква повече грижи като стара столица...", каза проф. Пламен Павлов. 

Историческата истина няма как да бъде пренебрегната, а дали ще има Закон за старите столици и кои градове ще влязат в него, зависи от всички нас, които я познаваме и отстояваме. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00