Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Татуировките - отживелица или мода

Автор:

Малко над един милион българи имат татуировки. Това показва проучване на изследователски център "Тренд" по поръчка на вестник 24 часа. 44% от запитаните изтъкват, че са си направили татуировка за красота/стил, 38% са го направили като израз на любов към определен човек, а 28% смятат, че татуировката изразява това което са. 22% от българите посочват, че биха променили мнението си за непознат човек, ако видят, че има татуировки. Почти толкова - 21% от попитаните, са съгласни с твърдението, че хората с татуировки са по-склонни към криминални прояви. Попитахме видинчани биха ли променили мнението си за даден човек, ако разберат, че е татуиран и смятат ли, че хората с татуировки са по-склонни към криминални прояви:


"Ами, честно казано да, защото не ми харесват татуировките. Това само правят мутрите и от тях гледат младежите и затова се бият по училищата. С една дума на мен не ми харесва, особено като гледам едно дете на 14-15 години, че има, това редно ли е според вас... Не, това не би повлияло по никакъв начин на моето мнение... Не, не бих. Това е въпрос на избор на всеки. Това не значи, ако има човек татуировка е лош човек, това просто е избор... Не, аз също съм татуиран".

Нека не забравяме, че татуировките не са явление на нашето съвремие. Още от древността те са се използвали, за да покажат определен социален статус, например. И да, в последно време се превръщат повече в мода, и определено това, че един човек е татуиран не го прави задължително член на Якудза.

А кои са хората, които правят татуировки? Те са не само художници, творци и майстори, но те са и консултанти, те са и дизайнери, те са и психолози - за да разберат какво точно искате и да го пресъздадат по най-добрия начин върху кожата ви, казва видинският татуист Васил Балдачки:


"Още от ученическите години започнах така на майтап, на шега. Един приятел ме запали, който ми направи на мен татуировка и аз понеже имам леки художествени умения и ми стана интересно, и реших и аз да почна да се занимавам, но не професионално - на приятели. Почнах малко по-малко, това беше преди 25 години, но спрях, понеже по стечение на обстоятелствата животът ме тласна към други неща и спрях. Преди около 3-4 години един мой много близък приятел, който работи в Англия, ми изпрати като подарък, професионален комплект за татуиране като подарък. Аз се амбицирах тогава и си казах започвам пак, но този път да си отворя студио, както трябва да бъде. Всичко е оборудвано като по книгите, дето се вика, както трябва да бъде едно студио, както трябва да изглежда едно студио, така съм го направил... Повече момичета се татуират и то в летните, топлите сезони, което е неправилно. Най-добрите сезони са по-хладните, пролетта, да речем ето сега, даже сега е топличко. Есента и зимата са най-добрите сезони за правене, защото е по-хладно, татуировката не трябва да се излага на слънце, не трябва да е на топло - прах по въздуха има, може да се инфектира, може да се възпали - затова лятото не е препоръчително. Може да се прави, но трябва да се пази много... Татуирането е мода, вече е модерно. Навремето се мислеше по друг начин - по-скептично, по-резервирано, по-консервативно се мислеше за татуировките. Като видят някой татуиран се мислеше, че е или затворник, или наркоман - на днешно време вече не е така, то е модерно".




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20

Видинското читалище „Цвят” отваря врати за посетители

Традиционно в първия ден на октомври от десетилетия читалище „Цвят” открива новата си учебна и творческа година. На този ден входът ще е отворен за всички, които желаят да станат съпричастни към работата и постиженията на възпитаниците на школи и състави и на техните преподаватели, съобщават от културното средище.  Информационният ден на отворените..

публикувано на 27.09.24 в 15:57

Видин ще е домакин на фестивала "Здравей, Здраве"

Седмото издание на фестивала "Здравей, Здраве" ще се проведе във Видин . Той ще се състои тази събота, 28 септември, в Културен център "Жул Паскин".  "Пристъпваме към утрешното събитие, заредени с позитивизъм, с желание да помогнем на повече хора да усетят и да разберат себе си на първо място, а оттам ще започне и нов живот за тях", каза за Радио..

публикувано на 27.09.24 в 15:55

Георги Кузманов - библиотекарят с интересно хоби

В "Професия хоби" днес ви срещаме Георги Кузманов от Видин . Той работи като библиотекар, но хобито му е доста нетрадиционно. Георги се разтоварва като пише текстове за рап песни, а също така и рапира. В рап средите се представя с артистичния псевдоним "Субекта". С помощта на негов близък приятел, който прави музиката, имат издадени..

публикувано на 27.09.24 в 14:59

Владимирово - селото, където традициите срещат надеждата за бъдещето

Гостуваме в село Владимирово - място с дълбоки исторически корени и силен дух. Владимирово е едно кътче, което пази духа на традициите, но също така гледа към бъдещето. Намира в община Бойчиновци . Селото е голямо и има много млади хора. Цветелин Михайлов е кмет на Владимирово само от няколко месеца, но има амбицията да облагороди и развие..

публикувано на 27.09.24 в 11:45

Виктория Топалска представя книгата "По(д)правки" във Видин

Предстои представянето на втората книга на Виктория Топалска . Изданието включва разкази, вдъхновени от живота и носи името "По(д)правки" . Виктория Топалска разказа подробности: "Книга, доста по-различна от първата... Първата ми книга е стихосбирка... Тотално съм се насочила на друго място, сега в момента, защото съм..

публикувано на 27.09.24 в 11:09

Десислава Петрова: Добивите от жито не компенсират ниските изкупни цени

В края на старата стопанска година и началото на новата, в "Земята, която ни храни" се срещаме с Десислава Петрова . Тя е от Видин, ври и кипи в зърнопроизводството повече от 15 години, но с подобна суша се сблъсква за първи път:  "Не може да се каже, че отиващата си стопанска година е благоприятна за нас. Добивите са изключително ниски.....

публикувано на 26.09.24 в 16:39