Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ранната грижа за посевите - гарант за високи добиви

Снимка: Маргарита Костова


За поредна година зимата не предостави най-добрите условия за развитие на есенниците, най-малкото защото липсваше дебелата снежна покривка, която хем ги пази, хем подсигурява и необходимата влага. Има ли проблеми в ранното развитие на есенниците на прага на пролетта и коя трябва да е първата грижа след зимата- в "Земята, която ни храни" си говорим с Маргарита Костова, агроном- специалист по листно торене.

"Трябва да се огледат посевите и да се прецени дали са добре презимували, има ли значителна отпаднала листна маса, дали имат здрава и добре развита коренова система, дали са формирани достатъчно и добре развити есенни братя при пшеницата и ечемика или розетка при рапицата. Каквото и да не е наред в развитието, имаме малко време, за да помогнем на растенията да влязат в нормално развитие, защото процесът на пролетно братене е кратък, а при рапицата ниското залагане на разклоненията е от съществено значение." 

Към днешна дата се наблюдават посеви със закъсняло развитие и слабо братене, има такива с добро развитие, но стресирани и пожълтели, има и такива, които са се развили добре. Предвид нетипичната зима и високите температури обаче, всички те имат дефицити в развитието си и стопаните трябва да се погрижат навреме, посочи специалистът. 

"Липсата на достатъчно есенни братя в по-слабите пшенични посеви е сериозен проблем. Защото през март, когато времето се затопли по-трайно, слънцето ще грее по-продължително, ще се повиши въздушната температура, тогава посевите ще позеленеят и това ще създаде усещане, че всичко се оправя и растенията ще наваксат в развитието си. Това обаче няма как да се случи без помощ, защото почвата по-трудно се затопля и това създава дисбаланс между развитие на корен и надземна маса. Коренът ще остане слаб, няма и пълноценно хранене."  

От първите пролетни грижи за есенните посеви зависи какъв добив ще жънем на лято. А когато посевите са слаби и с недобре развита коренова система, те трябва да се стимулират, каза Маргарита Костова:

"Важно е ранното пролетно стимулиране с комплексен листен тор, още при първи признаци на вегетация. В "Екофол" създадохме първия специализиран и изключително ефективен листен тор, който има едновременно активно, но и меко действие, специално предназначен за стимулиране на растения в ранни фази, листните ни торове са създадени за решаване на проблема с изостанали и стресирани посеви... Такъв е AMINO EXPERT® PROTEKT. Той стимулира братенето и ускореното развитие на корените, снабдява младите растения с необходимите хранителни елементи и стимулатори и развитието им е подсигурено с всичко необходимо. Продуктът съдържа азот (в т.ч. органичен), фосфор, калий, сяра, микроелементите бор, мед, желязо, манган, молибден, цинк (хелатирани), аминокиселини, фитохормони на растежа - ауксин и цитокинин, прилепител и омокрител. Ролята му е да събуди храненето, да активира кореновата система във фазата на братене, от която зависи добива."

За да има максимален ефект, е важно стимулирането да е в определена фаза, малките растения имат нужда от малко количество листен тор, но подаден навреме, стимулираните посеви за дни променят вида и развитието си, каза още специалистът. 

Още съвети за подхранване на посевите чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
ВиК-Видин

ВиК - Видин: Към момента водоизточниците са в добро количествено състояние

Летните горещини са честа причина за безводие или усложнения с водоподаването у нас. Наскоро от "Водоснабдяване и Канализация" (ВиК) - Монтана отправиха призив към жителите на областта да бъде ограничено използването на водата за непитейни нужди заради силно намаления дебит на някои водоизточници. Въпреки високите температури в нито едно населено..

публикувано на 02.07.24 в 15:40

Насилието над лекарите - кои са причините и възможните решения

Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение , като 11% от медиците са били обект на физическа агресия от пациентите си или от техните близки, а 49% - на вербална. За около половината от пациентите (47%), обаче, лекарите сами са си виновни за проявената спрямо тях агресия, а близо една пета (17%) от тях са на мнение, че..

публикувано на 02.07.24 в 15:00

Видински ученици проведоха урок по история на остров Белене (снимки)

Общо 26 ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин, с профил "История", посетиха дунавския остров Персин край град Белене, известен като остров Белене, където се проведе урок за  комунистическото минало на България и съществуващия концентрационен лагер там. Обучението носеше името "Памет или забрава - един красив остров за грозни спомени"...

публикувано на 02.07.24 в 14:00

Евгени Будинов: Усмихвайте се повече

Профилактиката има изключително важна роля при поддържането на здрави зъби и красива усмивка. Това обясни с много чувство за хумор в "Час при зъболекаря" актьорът и режисьор Евгени Будинов . Наскоро усмихнатият артист постави във видинския драматичен театър комедията "Убийство в първа класа". "Устната хигиена и това да си мием зъбите, редовно,..

публикувано на 02.07.24 в 13:00

Ще успее ли проектокабинетът на ГЕРБ

Президентът Румен Радев връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство на кандидата за министър-председател, посочен от най-голямата парламентарната група, тази на ГЕРБ-СДС - Росен Желязков .  "Най-важното е стабилизирането на публичните финанси и неотклонност от нашия европейски път", заяви Желязков след като представи състав и..

публикувано на 01.07.24 в 15:43

От днес плащаме по-скъп ток

Новите цени на електрическата и топлинната енергия за следващата една година прие Енергийният регулатор . Минималното поскъпване на тока около 1,5 % се оказа малко по-високо, както предупреди председателят на КЕВР Иван Иванов още по време на общественото обсъждане. "Всички жени, които са изготвени като прогноза, са на базата на данните..

публикувано на 01.07.24 в 14:30

Лятото - сезонът на стомашно-чревните инфекции

Лятото е известно като сезона на стомашно-чревни инфекции , които през този период значително се повишават. Основният рисков фактор за тяхното предаване и развитие са мръсните ръце. Затова тези инфекции често са наричани болест на мръсните ръце. Останалите рискови фактори са храната и водата, каза д-р Пепа Цветанова , директор на Дирекция "Надзор на..

публикувано на 01.07.24 в 14:00