Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музейните работници във Видин излязоха на протест

2
Снимка: Радио ВИДИН

Служителите в музеите излязоха днес на протест в знак на несъгласие срещу ниското заплащане на труда на музейните работници и недостигът на средства за опазване на културното наследство на България. В момента бюджетите са недостатъчни не само за заплати, но и за посрещане на енергийните разходи на културните средища, коментираха организаторите от националната федерация "Култура" към КТ"Подкрепа". 

"Не убивайте българските музеи!" е призивът на протестиращите. 

10 музейни работници от Видин също излязоха на протест днес пред емблемата на Видин- "Баба Вида". В града музеите останаха затворени през целия ден.

"Изключително нищожна субсидия, която няма да даде възможност да се работи нормално, да се извършва събирателска, проучвателска и популяризаторска работа", каза преседателят на местната синдикална организация към КТ"Подкрепа", Сашка Бизеранова:

Музейните работници се надяват, че след срещата, проведена на синдикално ниво с министъра на културата, ще има резултат.

"Считаме, че ще има добро отношение, стига да не се повтарят тези идеи за финансиране само по проекти", добави Бизеранова.

Археологът от видинският музей Ваня Ставрева изрази и възмущението си от изказването на финансовия министър, че се дават пари, за да "бършат прах":

"Защо съм с кърпа и препарат за чистене ли? Защото толкова унизително и толкова обидно отношение към нашата работа аз не съм срещала...Не може един министър да каже, че бършем витрините и нищо друго не правим...Нека да дойде и да види как се подрежда една експозиция...".

Музейните работници обявиха, че протестът днес е генералната репетиция за онова, което ще направят на 3 март и на следващите национални и официални празници, а именно да затворят вратите на музеите. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да основе вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали деца..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50

От Калофер до Врачанския Балкан: Пътят на Христо Ботев към безсмъртието

Отбелязването 177-та годишнина от рождението на Христо Ботев е добър повод да си припомним някои от по-важните факти от неговия живот, защото безспорно Христо Ботев е една от най-ярките фигури на нашето национално възраждане. Една многостранно развита личност, която оставя трайни следи не само в онова бурно предосвобожденско време, но и до..

публикувано на 06.01.25 в 13:11
Теди Генова, психолог

Как да се справим със следпразничната депресия

Следпразничната депресия е феномен, с който много хора се сблъскват след края на празниците. След еуфорията на украсата, подаръците и празничните вечери идва период на тишина и празнота, който може да се окаже предизвикателство за психиката. Според специалисти причините за това състояние са многообразни. Празничният период често е..

публикувано на 06.01.25 в 13:00