"Решихме да се възползваме от новите технологии и да направим нещо иновативно за нашето читалище в Лехчево. И съвместно с една фирма закупихме тези уеб камери и ги поставихме. На сградата на читалището са монтирани камерите и в реално време показват центъра на селото. Камерите са качествени, линковете за ползване сме качили на страницата на читалището във фейсбук Народно читалище "Развитие-1911" село Лехчево... Като идеята е още хората, които се намират извън Лехчево, извън територията на България и от различни отдалечени точки на нашата планета, да могат да отворят и да погледнат центъра на селото. Също така, когато имаме някакви мероприятия и вече, когато пандемията е позатихнала, да може да имаме стрийминг предавания. Което ще рече предавания на живо и да могат тези мероприятия да бъдат гледани от всяка точка на земното кълбо. Знаейки, че ги има тези монтирани камери тук, едва ли някой ще се осмелява да прави неща, които са в ущърб на имуществото, което имаме в центъра на селото..."
Читалището в Лехчево има и други придобивки. Това са 16 носии за детския танцов състав, допълва Галя Василева. Финансирането за дигиталната инициатива и за носиите е на Общински фонд за подкрепа на местни инициативи, в който партньори са община Бойчиновци и Платформа АГОРА. Общата сума е около 2500 лв.
В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане. Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..
21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..
Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..
Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..
Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува. "Моята..
Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..
Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..