Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Камено поле- мястото, където история и природа се допълват

Снимка: Радио ВИДИН

Село Камено поле се намира в Предбалкана, на територията на община Роман. До него има път откъм две общии - Мездра и Роман. Една от легендите свързва това място с битка между Филип Македонски и местните траки. Пълководецът претърпял поражение, защото местното население използвало каньона, за да излезе в тила на войската. Местна забележителност, с която се гордеят жителите на селото, е Пустата църква, най- вероятно строена по времето на цар Иван Александър. От Камено поле започва каньонът на река Хърчене, наричана още Ръчене.

Когато човек отиде в този район, първото нещо, което вижда, е осеяно с камъни поле. Оттам идва и името на селото. Районът е карстов, като камъните са се образували от естествения карстов процес. Затова има и много пещери.

"Историята на Камено поле датира отпреди повече от 40 хиляди години. Даже там в едно като мини плато вътре в самата река, са намирани остатъци от този период. Иначе самият каньон най- вероятно се е образувал от някакво разцепване на полето преди милиони години, най- вероятно и затова най- интересното е, че човек преди да дойде на 50-60 метра от каньона, той изобщо не може да си представи, че има долу каньон. И затова една от легендите, която Огнян Пищиков от Враца прокламира и в нея най- вероятно има и доза истина е, че там е имало една голяма битка между Македонски и местните траки. Тогава той е понесъл загуба, поради точно тази причина, че не е преценил, че наблизо има такъв каньон, а траките са знаели това нещо. Минали са през каньона и са излезли в гръб. И там, между другото има разкопани, за съжаление, през годините и то най- вече последните 30 години, разкопани тракийски могили.  Иначе самия каньон, реката Хърчене или както ние казваме Ръчене, тя никога не е пресъхвала и поради тази причина, казват старите хора, че там е имало 28 воденици и тепавици. Включително и моят род- Гешковски, от които съм аз. Нашата воденица е вече последната воденица, която граничи почти с Плевенска област. От тях не са останали много неща. Има тук-таме зидове. Даже миналата година с моя син ходихме там да му покажа къде са били пра-пра-прадядовите воденици. За съжаление беше останала само основата. Навсякъде всичко е разкопано от иманярите. Реката е изключително чиста, природата е наистина уникална. Всеки, който се е докоснал, е останал с едно такова магическо усещане от целия този допир  с каньона", разказа Цветан Цветков, родом в село Камено поле

Според друга легенда в пещерите около селото поп Мартин е крил злато, което е събирал за освобождението на България. Дали има доза истина, днес никой не може да каже, но в Камено поле има местност, която се нарича "Мартиница". Селото е интересно и с единствената в България средновековна църква, строена най- вероятно по времето на цар Иван Александър. 

"Тя се намира на сами полето, там, където едно време е било селото и съществуващото и до ден днешен кале. Което кале е строено върху основите на римско кале. Когато са дошли турците от другата страна на реката, каменополци са започнали много бързо да строят отбранително кале, което да загради един от ръкавите на каньона. От три страни заграден от реката и от едната страна са правили калето, но не са успели до самия край. Така или иначе каменополци не са се дали без борба, до ден днешен се намират и върхове на стрели и върхове на копия", допълни Цветан Цветков.

Преди стотина години експерти датират строителството на средновековната църква от времето на цар Иван Александър. Последните 30 години е разграбена и разкопана. Местни хора сега са подели инициатива да възстановят оградата и портата, поне да не влизат животни. 

Цветан Цветков казва, че районът се посещава от туристи, пещерняци, велосипедисти. Селото е едно от малкото останали живи и се опитва да оцелява чрез животновъдството.

"Богато село. Не толкова със земите си, колкото с хората си."

Голяма част от землището на селото е в екологичната мрежа НАТУРА 2000, за която в новия програмен период са предвидени мерки за подпомагане. 

Природните дадености в района познава Красимир Танков- турист екстремист, който организира туристически преходи. Разказа, че районът около село Камено поле е достъпен за всички групи туристи. Преди десетина години е имало екопътека от Камено поле по каньона на местната река Ръчене, но не се поддържа и достъпът е труден.

"Мостчетата паднаха, трудно е вече. След това, не е просичано. Растителността е гъста, трънливо, но за средностатистически турист няма проблем да влезе и да разгледа. Каньонът е красив точно това време- някъде след средата на февруари до към средата на май. След това става горещо, реката става малка, не е така атрактивен. Целият каньон е пълен с цветя. Гората е с кокичета, минзухари. Всяка скала, погледната от различно място, изгледа по различен начин. Най- хубаво е да се влезе в каньона и да се гледа. Каньонът е много дълъг, той е някъде 13-14 километра до Реселец. За съжаление, някъде след втората помпена станция и Реселец, там има един язовир, там е просто непроходимо. Няма как да се мине. Затова трябва да се излезе от каньона, да се върви отгоре над каньона, за да може се мине цялото разстояние. Каньонът би трябвало да се разгледа два- три дни. Най- достъпен е от Камено поле."

Най- красива е местността "Чудна" на територията на село Бресте. Изгледът към каньона е невероятен:

"Там се вижда местността "Камарата". Като слезете към "Камарата" се минава, мисля, че са 15 броя, т.нар. отворени пещери. Като най- голямата е дълга близо 450 метра. Това е процеп, който е широк на места и под метър и нагоре са 41 метра. Просто те завладява, опиянява те. Върху местността "Чудна" интересувал съм се какво е имало, защото има руини от стари постройки, явно са римски, защото са използвали хоросан и тези типичните  римски тухли. Може би да е било църква, не можах да намеря информация. Местността "Чудна" и съответно отдолу "Камарата", това са най- красивите неща в каньона. За съжаление дотам трудно се ходи", допълни Красимир Танков.

В района има тракийски могили. В местността "Могилата" са разкопани:

"Има поне 10 тракийски могили, които с багер са разкопани. И не може някой да ходи да копае с багер и това да не е забелязано от властите", с болка споделя Красимир Танков за заличаването на историческото наследство.

Кои други природни обекти в региона привличат туристи може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво представлява горската сертификация и как се управляват сертифицираните гори

Горската сертификация е механизъм, който служи за насърчаване на устойчивото стопанисване на горите. Основната идея, която е засегната при сертификацията е да се произвеждат и рекламират горските продукти, които произвеждат съответните горски стопани от своите гори с цел предпочитане на техните продукти от останалите контрагенти на пазара, които..

публикувано на 31.10.24 в 15:27

Видинчанин създаде доброволческа организация

Доброволческа организация в подкрепа на обществото при различни бедствия и аварийни ситуации създадоха във Видин. Инициативата е на Ромео Любомиров. Той вече е организирал доброволчески акции и има знанията и уменията за действия в подобни ситуации. Чрез сътрудничество с гражданите, местната власт и службите, ние целим да изградим устойчива и..

публикувано на 31.10.24 в 15:00

Тол системата с техническа готовност да засича средна скорост

Тол системата е готова технически да засича средна скорост. Това стана ясно на проведена работна среща в Националното тол управление, където бе представена готовността на тази функционалност на системата. От Министерството на регионалното развитие и благоустройството поясняват, че за отчитане на средна скорост се използва снимков материал от..

публикувано на 31.10.24 в 14:00

Ученици от Враца написаха първи стихове за будителите

Делото и животът на народните будители вдъхновяват учениците от клуб "Красноречиви сричкотворци"от СУ "Козма Тричков" - Враца с ръководител Горица Маджарска и те посветиха първите си поетични опити на Деня на народните будители, разказва преподавателят:  "Клубът ни е за първа година в училището... Забелязах, че дечицата са много..

публикувано на 31.10.24 в 13:30

Акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука - Ком набира доброволци

Предстои да започне доброволческа акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука- Ком. Кампанията ще се извършва през почивните дни през ноември. Всеки, който иска, може да участва, като се запише през Фейсбук страницата на проекта "Връшка чука-Ком: Развитие на туристическия маршрут", каза за Радио Видин организаторът Ивайло Марков :..

публикувано на 31.10.24 в 13:00

В "Музикална зона" на 31 октомври 2024 слушаме композитори - реформатори

Днес се навършват 507 г. от старта на Реформацията. Редица композитори създават произведения, посветени на това бележито събитие в световната история или написват сакрални творби, съпътстващи богослужебната практика. В основата на повечето от тях е химнът, а някои и до днес се изпълняват около големите християнски празници и по други поводи...

публикувано на 31.10.24 в 09:00

Над 180 гробни структури са проучени в некропола край Балей

Завършва поредният археологически сезон в некропола край видинското село Балей . Проучени досега са 186 гробни структури, което превръща некропола в най-големия отпреди Христа на Северните Балкани, коментира научният ръководител на разкопките доц. Стефан Александров от Националния археологически институт с музей при БАН. Той съобщи също, че..

публикувано на 30.10.24 в 17:05