"Муунлайт Букс" се намира в лондонския квартал "Темпъл", има красиви сини врати с изящни дръжки във формата на перо и малко траурни звънчета на входа, които озвучават влизането на всеки от доста ексцентричните, но не по-малко добродушни клиенти на книжарницата. Е, звънчетата оцеляват до влизането на симпатичен агент от Скотланд Ярд, който е призован, за да разследва мистериозното изчезване на безценен стар дневник на един от праотците на Едуард Ливингстън. Има си и невероятен стъклен купол вместо покрив, през който нощем могат да се наблюдават всички звезди и галактики, напълно оправдавайки името на книжарницата.
Внимавайте! Тук се стъпва тихо и с уважение, не защото иначе ще смутите безименния писател под синята лампа, а защото мистър Ливингстън неслучайно е вечния лауреат и най-новия носител на наградата "Скрудж" – награда за най-неприветлив и мърморещ книжар. Но не това е причината неговата току-що наета книжна фея – помощничката му Агнес – да събува обувките си още на прага на книжарницата и да ходи боса по дървения под докато е на работа.
И не се заблуждавайте! Мърморенето и демонстративната британска студенина на мистър Ливингстън са всичко друго, освен неприятен характер. Защото той "мърморкото, разсеяният колекционер на илюстровани книги, единственият жител на планетата, вписан в гражданския регистър на Луната на пълно работно време", всъщност умее да гледа на света с други очи, да долавя любовта там, където никой друг не я забелязва, и без колебание, с почти Шекспирова страст, да се втурва да я защитава, когато види, че някой се кани да я нарани.
Може би точно затова най-редовните клиенти на неговата книжарница го обичат не по-малко от дългогодишната му годеница Шивон, която категорично отказва да се омъжи за него, независимо от вечното му мрънкане, саркастичните забележки и привидната липса на емоции. Например осемгодишният гений Оливър Туист, който най-вероятно цял живот (според мрачните прогнози на мистър Ливингстън) ще мрази Дикенс заради името си, и все се крие някъде между стелажите на втория етаж, докато чака вечно заетата си майка да го прибере в края на работния ден. И леко отнесената, но ужасно напориста госпожа Дрезден, ненаситна за нови книжни предизвикателства, която всяка седмица в понеделник пристига, понякога дори по домашни чехли, за да конкурира Едуард Ливингстън по мърморене, докато си тръгне с поредната нова книга. Дори онзи безименен писател под синята лампа, който сякаш е забравил да говори, превръщайки се в част от интериора и очарованието на това странно, почти приказно място.
Но сякаш най-близо до истинския мистър Ливингстън е Агнес – пристигнала от Испания в Лондон да си търси работа като археолог, изпълнена със страхове и копнежи, но по волята на Вселената озовала се в неговата книжарница, за да остане. Уж временно. Само че всеки знае, че временните неща твърде често се оказват най-постоянните и дълготрайни любови в живота ни. В нейният – също.
"Книжарницата на мистър Ливингстън" е история без големи конфликти, без драматични обрати и съспенс, ако не броим мистерията с изчезналия дневник. Тя е от онези книги, в които сякаш почти нищо не се случва, но са изпълнени с мънички жестове и топли мигове на щастие. Това, което прави тази история толкова красива и увлекателна, са нейните герои, заради които ти се приисква сам да отидеш в книжарницата. И в един момент осъзнаваш, че главният герой в нея всъщност е любовта към литературата.
Авторката на този толкова топъл, уютен, комфортен като домашни чехли и чаша топло какао роман е Моника Гутиерес – блогър и автор на поезия, пиеси, разкази, статии и сценарии. Тя живее и работи в Барселона, по образование е журналист и историк, но по душа очевидно е книжна фея, подобно на своята героиня Агнес, и често споделя литературните си търсения и съкровища в своя блог "Serendipia". Именно страстта си към литературата решава да сподели Моника, когато се захваща да пише романа "Книжарницата на мистър Ливингстън".
В него има толкова много препратки към други книги и автори, че накрая непременно ще останете с усещането, че сте прочели не просто една книга, а цяла библиотека, лично подбрана и препоръчана от най-мърморещият книжар на Албиона.
На 16 февруари ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва своя патронен празник . Това е денят, в който по време на Църковно-народния събор през 1872 г. великият българин, духовник, патриот и дипломат Антим Първи е избран за пръв екзарх на самостоятелната Българска екзархия. Програмата за патронния празник започна още на 6-ти..
Кампания за безплатни консултации с водещи специалисти логопеди ще се проведе през март в цялата страна. Инициативата "Логопед с добро сърце" е организирана от платформата Логопедия.БГ по повод Европейския ден на логопедичната терапия - 6 март, който българските специалисти по речево развитие разпознават и като свой професионален празник. Кампанията..
Да разнасяш главата си по целия свят, но не на раменете си, а под мишница, с виртуозност, с която в детските си години на сиротство и мизерия, за да оцелееш, като "гаврош" си продавал "лимонада и пасти" - това е история, в която си струва да се вгледаме. Зад илюзията на славата на почетния гражданин на Париж, София и родната Враца , признат по цял..
Промените на климата са все по-осезаеми през последните години. Свидетели сме на все по-големи горещини, все по-чести са и екстремни климатични явления- наводнения, бури, суши, градушки, екстремно високи температури. Всичко това изправя земеделците пред сериозни предизвикателства, най-вероятно ще има и негативно въздействие върху земеделието и..
Днес, 11 февруари, отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. На днешната дата почитаме усилията, благодарение на които телефонната услуга е ефективна и безпроблемно свързана за всички европейски граждани, като гарантира нашата безопасност. Обявен със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия,..
Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..
На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му. Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..