Инициативата е на Музеен комплекс – Берковица, а изложбата, която проследява пътя на мартеницата, ще бъде подредена в Етнографския музей.
Днес купуваме магическите символи на здраве и късмет от магазина, но някога пътят им е бил доста дълъг. За да се стигне до червеното и бялото кълбо с прежда се е минавало през много операции. Изложбата показва отделните елементи и процеси на обработка на естествения материал, за да се достигне до готовата мартеница.
По традиция българските мартеници са били изработвани от бял и червен вълнен конец. Отглеждането на овце е било разпространен поминък по територията на българските земи, а в Берковица и региона овчарлъкът е бил силно развит. Вълната се добивала веднъж годишно, в края на май и началото на юни, като всеки стопанин свалял руното на своите овце чрез стрижене със специални ножици, които се наричат кръклъзи. След това стопанката заливала руното с топла вода, за да премахне т.нар. серей – вещество във вълната, което я прави водоустойчива. Следва изпиране на вълната в бързеите на река, което се случвало в големите горещини през месец август, когато водата е най-топла.
Изсушената вълна се разчепквала на ръчен дарак. Това било изцяло женска работа. Със сръчните си ръце българката правела вълната мека и пухкава. Оформяла я като къделя, след което я слагала на хурката и я изпридала. Изпредената нишка се правела на гранчета и обагряна с естествени материали, а за да добие червения цвят, се използвали корени от брош, люспи от кромид лук или кора от глог. Оттук започвала и същинската изработка на мартеници.
Образци на мартеници от миналото ще бъдат представени в изложбата. Тя може да се види от 1-ви до 14-ти март в Етнографския музей.
Двама са пострадали при катастрофа на път II-15 на разклона за врачанското село Добролево, съобщиха от полицията. Блъснали са се лек автомобил, управляван от 19-годишно момиче от Козлодуй с една година стаж зад волана и кола, шофирана от мъж на 25 години от село Малорад. В болницата във Враца са приети мъжът и пътничка в същия автомобил на 20 години от..
Мездра е домакин на Петия международен фолклорен фестивал „Фолклорната магия на Мездра“ . По време на тричасовия галаконцерт на откритата сцена на площад „България“ се изявиха фолклорни ансамбли с над 250 танцьори, певци и музиканти от 11 държави от четири континента - Европа, Азия, Северна и Южна Америка. Оранжев предупредителен код за горещо..
Тази година инициативата "Концерти на гарата" ще гостува на Северозападна България. Събитието представлява поредица кратки музикални събития, провеждани на различни железопътни гари в България. Проектът стартира през 2024 г. с първото такова събитие на гарата в Карлово, след това в Казанлък и Пловдив. Организирана е от групата X-R@Y,, заедно с..
Читалище "Съзнание" и кметството в село Каленик подготвят кампания за залесяване. Целта е да се преодолеят щетите от пожарите, които се разгоряха на 7 и 8 юли , обясни Габриела Георгиева , секретар на културното средище. "Планирали сме за пролетта да направим една инициатива за залесяване, с която се цели да възобновим природата...
Председателят на Дружеството на българите в Албания "Просперитет Голо бърдо" Хаджи Пируши гостува в Мездра. Дългогодишният лидер на българската общност в Албания е в града заради петото издание на Международния фестивал "Фолклорната магия на Мездра". С усилията на Пируши в Тирана беше отворено българско училище, в родното му село Стеблево е..
Инициативата "Забавно лято в библиотеката" в Мездра днес беше посветена на 190 години светско образование в България. Децата решаваха кръстословица, която съдържаше като отговори имена на видни български възрожденци, имена на писатели и думи, които бяха разяснявани в предишните занимания. Величка Христова от Детския отдел на библиотеката разказа..
Днес е първото издание на прет-а-порте "ВИДИН '2025" . След поредицата от ревюта и конкурси в годишния си календар, Видин затвърждава традиции в областта на модата с най-грандиозното ревю в Северозападна България, обясниха организаторите. Пилотното издание на дефилето с актуалните колекции на дизайнерите от региона е част от фестивала на изкуствата..