Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вижда ли се краят на пандемията от коронавирус?

Снимка: Колаж на Радио Видин

Вече трета година живеем в пандемични условия. Преминахме през всякакви перипетии. От липса на маски и дезинфектанти, локдаун и ограничителни мерки, през дистанция и карантина, до ваксиниране и зелени сертификати. Отидоха си много хора. Животът ни се промени в посока, която в близкото минало би ни се струвала като сюжет на филм. Вижда ли се краят на всичко това, след поредния пик и поредната мутация на COVID-19? Според проф. д-р Пенка Петрова от Института по микробиология към БАН, краят на пандемията се вижда, както в световен мащаб, така и за България:

"Определено така изглежда, както в световен мащаб, така и в България. Хубаво е да дадем някои данни за района, за броя ваксинирани срещу COVID-19. Всеки очаква, че тя е ниска в цялата страна. Не е така обаче за този район на държавата и се оказва, че населението в Северозападна България вярва в науката и вярва във ваксините тъй като във Видин 17 хиляди души са ваксинирани с пълен цикъл, във Враца 46 хиляди. И ако се вярва на статистиката, и тия хора нямат фалшиви ваксинационни сертификати и действително са си получили двете дози се оказва, че това е един от най-високо ваксинираните райони в страната. Това, настина може да се вярва на него, защото във Видин и във Враца имаме много малък брой починали в последно време от Омикрон, което означава, че тези хора са се предпазили и така, както и обещават ваксините, протичането на заболяването при тях е леко и имаме ниска смъртност. Научните очаквания и тези на Световната здравна организация са, че е възможно да възникнат и нови варианти на коронавируса, които да бъдат все по-заразни и все по-безопасни, защото за тези две години човечеството се научи да живее паралелно с вируса. Както той се опитва да избегне нашата имунна система, така и ние пък развиваме все по-добри средства за борба с него. Аз лично смята, че Омикрон беше последния вариант, който премина така като вълна през Европа. Според мен пандемията си отива в световен мащаб." 

Потърсихме и мнението на видинчани:

"Е, вижда се краят на пандемията. Задължително беше да има ограничения на движението и т.н... Мисля, че да, поне така се надявам, вече да е краят на пандемията или ние свикнахме просто да живеем с това... Еми, поне от това, което слушаме по телевизията мисля, че се вижда и надяваме се да се вижда... Какво да ви кажа, само Бог знае, относително е, не мога да преценя... Не знам какво да ви отговоря... Би трябвало отдавна да му свърши края, но това е "мижи да те лъжем"... Както и да го кажеш се е вярно, важното е да не си болен."

В момента вниманието на целия свят е насочено към войната на Русия с Украйна и COVID-19 остана малко на заден план. Вирусът обаче все още не е изчезнал и не бива да бъде подценяван, имайки предвид това, което преживяхме до сега заради него.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04