Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Военните окръжия рутинно актуализират базите си от данни за резерва и запаса

Видин Военно окръжие
Снимка: РАДИО ВИДИН

Централното военно окръжие и неговите структури в страната всяка година извършват актуализиране на базата данни за хората от резерва и запаса, които се водят на военен отчет, съобщават от министерството на отбраната. Тази дейност е рутинна и се извършва от Централното военно окръжие и неговите структури в страната два пъти в годината след отписване от военен отчет на съответния набор към юни и декември на календарната година. Няма никаква връзка с военния конфликт в Украйна, уточняват от министерството. 


Те изпращат повиквателни заповеди за даване на мобилизационно назначение за военно време до гражданите, но не ги вземат на действителна военна служба и не ги мобилизират. Мобилизация се обявява само и единствено след решение на Народното събрание и указ на президента. Никой няма право без тези изисквания да обявява мобилизация и да мобилизира българските граждани, допълват от министерството на отбраната. 


Гражданите, които получат повиквателна, трябва да се явят в съответното военно окръжие по местоживеене и да предоставят необходимите актуални данни за ръст и размери, включително на облекло и обувки. Това се прави в изпълнение на разпоредбите на Закона за резерва на Въоръжените сили на Република България, съгласно които на резервистите или запасните трябва да бъдат осигурени униформи и обувки, ако бъдат призовани на действителна военна служба или мобилизирани.


Актуализацията на базата данни се налага, поради отписване или изключване от военен отчет на резервисти или запасни, освободени от служба в запаса в съответствие със Закона за резерва на Въоръжените сили на Република България.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Читалището в Ослен Криводол с престижна награда

На тържествена церемония по обявяване и връчване на наградите в четиринадесетото издание на Конкурс Агора, което се състоя  в Музей "Борис Христов" в София, Народно читалище " Развитие 2022" с. Ослен Криводол беше отличено в категорията " Общност в развитие" за инициативата "Сливи за смет". На председателя на Читалището Диана Иванова бяха връчени..

публикувано на 13.04.25 в 09:12
враца здравна каса рзок

Средно по 1700 пациенти се падат на един общопрактикуващ лекар във Враца

82-ама са личните лекари в област Враца , показват данните на районната здравно осигурителна каса. Според жителите на областта, средно на едно джипи се падат над 1 700 пациенти. Липсата на регистрирани практики обаче често води до дисбаланс. Така например в община Хайредин има регистриран един лекар, който обслужва над 3 500 пациенти. Най-малко..

публикувано на 13.04.25 в 08:39

Празнуваме Цветница

Православната църква чества Вход Господен в Йерусалим. Празникът наричан още Цветница или Връбница се отбелязва шестата неделя на Великия пост и седмица преди Възкресение Христово. На този ден Исус е влязъл в Йерусалим и бил посрещат от народа с цветя и палмови клонки, припомня отец Илия Симеонов от Видинската епархия.  "Всички били..

публикувано на 13.04.25 в 07:50

Фолклорен празник в Лом на Цветница с дефиле и концерт

Фолклорен концерт и дефиле на танцови ансамбли от Ломския край, със специалното участие на кукерска група от с. Гигинци, Брезнишко, ще се състои в Лом на Цветница, 13 април, неделя, съобщават от местната общинска управа. Началото е в 10:00 ч. на площад "Свобода", откъдето участниците ще дефилират по ул. "Дунавска", а от 10:30 ч. започва фолклорният..

публикувано на 12.04.25 в 14:00

Празнуват Лазаровден в монтанското село Горно Церовене

Всяка година хората от Горно Церовене в община Монтана срещат лазарки в домовете си. „ Така е било, така и ще бъде", заричат се председателят на читалище „Еленко Ценов 1896" Суска Динчова и секретарят Антоанета Тодорова. Те са силата на традицията в селото. Организират цялата дейност на самодейците и спазват обичаите на всички празници. "Групата на..

публикувано на 12.04.25 в 13:52

Поставят ваксини срещу менингококи в РЗИ- Враца

Ваксини срещу менингококи се извършват в имунизационния кабинет на Регионалната здравна инспекция – Враца, съобщиха от институцията. Според заповед на директора д-р Чавдар Манов, имунизациите се извършват по желание на пациентите и с купена от тях ваксина. В страната е налична в аптечната мрежа конюгирана ваксина срещу менингококи от групи A, C, W-135..

публикувано на 12.04.25 в 13:45

Изграждат нов пазар в Криводол за над 5 млн лева

В Криводол ще изграждат нов кооперативен пазар, който ще има и открита и закрита площ. Дейностите за новото тържище са заложени в държавния бюджет и ще бъдат финансирани с 5 200 000 лева, съобщи кметът на общината Христо Доков. Идеята на местната власт е бъдещото търговско пространство да отговаря на всички модерни изисквания – да разполага с алеи,..

публикувано на 12.04.25 в 12:00