Общините от област Видин да поемат стипендиите на бъдещи студенти по здравни грижи в Русенския университет, това предложи заместник-председателят на Народното събрание Росица Кирова, която инициира среща с кметове на общини и председатели на Общински съвети.
Обучението на 10-20 медицински специалисти може да започне още през следващата академична година. Те ще бъдат освободени от такси и ще им бъде осигурено общежитие. Практическите занятия на студентите ще са в болницата във Видин, за което лечебното заведение има акредитация.
Росица Кирова призова Общините да поемат месечни стипендии на студенти, които ще подпишат договори, че ще останат да работят в многопрофилната болница. Така според заместник- председателя на Народното събрание в региона постепенно ще бъде решен проблемът с недостига на кадри в здравеопазването:
"Между 10 и 20 човека могат да се обучават в специалността "Здравни грижи" в Русенския университет още през следващата година при условие, че имаме подготвени всички документи и при условие, че видинските общини излязат с решение да осигурят поне по една стипендия за обучаващ се студент. Това, което аз смятам, че е правилно и ще бъде достатъчна помощ, за срока на продължителност на семестрите, стипендията да бъде 200 лева на месец, което означава, че всяка една община трябва да предостави по две хиляди лева годишно за срок от три години- ангажимент към конкретния студент, за да може тези средства да са допълнителен стимул и да помогнат на онези, които са в затруднено състояние и може би заради липсата на такива не биха отишли да учат в Русе в университета, независимо че няма такси за обучение и независимо, че общежитието е безплатно. Разбира се, за онези студенти, които покажат успех и имат отлични постижения, ще може да бъде предоставена и стипендия за успех, така, както се предоставя на всички студенти, които покажат някакви резултати и това може да е допълнителен стимул за тях."
"Здравни грижи включват медицински сестри, акушер-гинеколози, кинезитерапевти. Тези три специалности, както и помощник-лекар, това е старата специалност фелдшер, това можем да осигурим в нашата болница като практика. Това са бакалавърски степени, за които има три години теория. Четвъртата година е изцяло практика и тази практика на нашите студенти ще бъде провеждане не в Русе, а в болницата във Видин."
Заместник-председателят на Народното събрание Росица Кирова обяви, че ще изплаща стипендиите на двама студенти, които издържат приемните изпити.
Община Видин е готова да подкрепи инициативата, като предостави стипендии за срока на обучение на 10 студенти по здравни грижи в РУ „Ангел Кънчев“, които са подписали договор след дипломиране да работят във видинската болница, посочиха в съобщение от пресслужбата на местната управа. За целта администрацията ще подготви предложение, което ще бъде внесено в Общинския съвет.
Предстои среща с представители на бизнеса, на която също ще бъде отправен призив да поемат изплащането на стипендии на бъдещи студенти, каза Росица Кирова.
В декларация по повод инициативата за създаване стипендиантска програма областният управител на Видин Любен Иванов отбеляза, че приветства идеята за откровен разговор по проблемите на здравеопазването и е съпричастен към тези на болницата, но се дистанцира от настоящото ръководство на МБАЛ "Св. Петка".
"Видимо е, че е днешното ръководство не се справя. То не се води от нуждите на пациентите, а действа и се оправдава с оглед собственото си оцеляване. Видимо е, че почти всеки месец има скандални разкрития, свързани с контрола на същото това ръководство"-се посочва в декларацията. Припомня се видеоклип от ковид отделението, уволнения на санитари от лечебното заведение, защото са потърсили правата си и скандален репортаж за ортопедичното отделение отпреди седмица.
"Областният управител Любен Иванов ще инициира процес по търсене на отговорност – финансова и професионална от настоящото ръководство на МБАЛ "Св.Петка", като първата стъпка е да се предложи на министър проф. Асена Сербезова да го смени"- пише още в декларацията. Като причина се изтъква загубеното доверие на видинските граждани към него.
В лично качество областният управител се ангажира да осигури 300 лева ежемесечна стипендия за студент по здравни грижи и ще търси стимули да насърчи и бизнеса да се включи инициативата.
Във Вършец връчиха награди за най-добра Коледна украса. Конкурсът „Магията на Коледен Вършец" се провежда за първи път. Комисия от община Вършец обиколи града и квартал „Заножене", за да може да избере най-добре направената коледна украса в първи по рода си конкурс, поясни Натали Ангелова от Туристическия информационен център: "Критериите по които..
Детската книга "Нищимошката" беше представена пред малки читатели днес на коледния базар в град Видин. Авторката Цветелина Цветкова сподели, че винаги е приятно да се срещне с читателите от Видин: "Много е хубаво с видинските читатели, винаги е хубаво с тях. И сега от сутринта идват хлапета, майките са прочели " Лейди Гергана" и сега идват да си..
Снежната покривка във Врачанския балкан е достатъчна за любителите на белите спортове. Между 40 и 50 сантиметра бяла пелена е натрупала над града, но съоръженията там не работят поради липсата на електричество, съобщиха от ски център „Пършевица". В събота и неделя малкият влек е готов да заработи, но това ще стане ако има ток. От часове в Балкана няма..
Това стана ясно на последното за годината заседание на общинския съвет, който е принципал на здравното заведение. Пред съветниците временният управител д-р Георги Езекиев обясни необходимостта от подемно устройство. Старият асансьор се чупи редовно, а местните сервизи отказват да го ремонтират, тъй като не искат да поемат рискове от нови повреди...
Представиха книгата „Чипровската духова музика". На компактдиск са събрани 10 автентични хора от този край на страната. Идеята е да се възроди духовата музика в Чипровци. „Чипровската духова музика – вчера, днес, утре!" е книгата на Иван Иванов, по известен в Чипровци, като Иван Дачин. В продължение на две години, с помощта на съмишленици, той..
Дядо Коледа и Снежанка ще раздават подаръци на децата , днес под елхата в град Лом. Инициативата е на Община Лом и Народно читалище " Постоянство" 1856г. а повече за нея разказа Любомир Занфиров-връзки с обществеността към общината: "Това трябваше да се случи на двадесет и първи, както го бяхме обявили, но валеше проливен дъжд и го отложихме за днес...
Коледари обикаляха и наричаха за здраве и берекет днес в Синаговци. Обичаят коледуване е възроден след дългогодишно прекъсване, а в ролята на коледарите бяха деца и младежи от видинското село. Общо 24% от българите определят отминаващата си 2024 година като "по-лоша", докато 22 на сто я оценяват като "по-добра" за тях и семействата им,..