Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първи грижи за рапицата

Рапицата- капризна и взискателна

Снимка: Маргарита Костова


За първите грижи за рапицата говорим в рубриката "Храненето има значение". През последните години доста стопани се отказаха да я отглеждат, точно заради това, че е капризна, влияе се както от климатичните промени, така и от начина на отглеждане. 

Рапицата е култура, която има сериозни изисквания към торенето, за да се развива добре и да дава високи добиви, нуждае се от големи количества хранителни елементи в усвоима форма, затова и почвеното торене се допълва с листно, каза агрономът Маргарита Костова, специалист по листно торене:

"Правилното развитие на рапицата през есента е много важно условие за доброто й презимуване. За да устоят на ниските температури, растенията трябва да формират дълбок корен, шийка поне 8-10 мм и листна розетка от 8-10 броя плътни и здрави листа. 
Продължителната суша през есента доста забави поникването на рапицата, дори на места изсъхнаха кълновете и така посевите се разредиха, останаха по-малко растения на 1 кв.м. Хубавото е, че нямаше големи студове и рапицата презимува успешно, въпреки че е по-слаба и недоразвита", посочи специалистът.  

За да укрепнат растенията, да се развият стъблата и да заложат повече разклонения, които да излизат от по-ниско, е необходимо при трайно затопляне на времето да се положат грижи за рапицата. 

репоръчваме стимулиране с комплексните биостимулатори Амино Експерт ПРОТЕКТ и Тедигрийн начален старт за всички онези рапични посеви, в които растенията са 3-4 двойка листа или имат по-дребна и слаба розетка. Рапицата е много  взискателна към торенето и затова трябва да се подаде пълен комплекс от N, P, K, S (много важна е сярата) B, Cu, Fe, Mn, Mo, Zn, органични вещества, стимулатори - това става най-бързо и ефективно чрез листно подхранване", каза Маргарита Костова и уточни, че времето за действие е кратко, защото с повишение на температурите, бързо ще започне стрелкуване, а ако няма достатъчно натрупан хабитус, растенията ще са слаби.

За подсилване на рапицата се прилага и Амино Експерт СУПРИМ, който увеличава броя на разклоненията и стимулира залагането на цветове. Продуктът съчетава хранителни вещества, хормони и органика за повишена масленост, посочи Агрономът. 

Все по-малко са стопаните, които отглеждат рапица в страната, в Северозапада площите се запазват, но всяка година търпят корекции. Заради измръзване или заради сушата, от която посевите са неравномерни, а това от своя страна би довело до компрометиране на добивите, стопаните предпочитат да се презастраховат. Така е и тази година, предстои комисия да обследва посевите в област Видин, а тези от площите, които не са в добро състояние, ще бъдат презасети с  пролетна рапица или други пролетни култури. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18