Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До месец решават проблемите с електронните рецептурни книжки

Снимка: БГНЕС

На 1 юли 2021 година електронната рецептурна книжка замести изцяло хартиената. Целта бе да се улесни изписването на лекарства на хронично болните пациенти и да се намали времето за обслужването им. При използването на електронната рецептурна книжка пациентите не се налага да купуват хартиена книжка, да я носят на личния си лекар за попълване и след това да чакат в здравната каса за заверка. Не е необходимо и да я представят в аптечната мрежа за отпускане на необходимите им медикаменти. Електронната книжка се регистрира и попълва от общопрактикуващия лекар в системата и аптеките имат достъп до необходимата им информация за активните хронични заболявания и предписаните по тях лекарства, които се заплащат от Здравната каса.

Осем месеца след старта на електронната рецептурна книжка аптеките все още изпитват някои затруднения при работата си с тях. Очакванията са те да бъдат отстранени до април. Дотогава фармацевтите призовават пациентите по възможност да купуват лекарствата си от една и съща аптека, каза председателят на Регионалната фармацевтична колегия Николай Тодоров

"Като всяка нова система, има проблеми. Не че преди нямаше проблеми, ние се научаваме и очакваме как да реагираме на тях. Но като цяло, системата работи много добре. Когато говорим за проблеми, не означава, че имаме страшни проблеми-системата функционира, а проблемите са в детайлите, т.е.  вече сме стигнали до ниво "детайли". Разбира се, някой път един детайл може да ти развали деня, на нас или на пациента, затова имаме леки проблеми. За нас и за пациентите е най-удобно, докато се пооправят нещата в детайли, да се опитват да ходят в една и съща аптека, тъй като хронологията на заболяванията е важна при всяко последващо отпускане и все още не се отразяват всички елементи от книжката, поне от тези, които определят ритъма на взимания. Затова е хубаво, може би още поне 1-2 месеца, до април, може би, да посещават по възможност едни и същи аптеки" - каза Николай Тодоров.

Най-често медикаменти, частично или напълно платени от здравната каса, изписват личните лекари. Електронните рецепти и електронните рецептурни книжки значително улесняват работата им, но има и проблеми, обясни председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Монтана-Людмил Джурджов.

"Значително проблемите са намалели. Има все още някакви проблеми, но те са повече срив по някакъв начин в системата или повече при претоварването й. Пак казвам, че тези неща се отстраняват бързо. Като цяло, това е верният път, начинът, по който трябва да се върви за изграждане на електронно здравеопазване. Тези електронни рецепти и електронните рецептурни книжки много ни облекчават. Доста често имаме проблеми. В смисъл, при нас рецептата е изпратена, получили сме отговор, че тя е изпратена, в дадена аптека не виждат все още обработването на рецептата, т.е. тя да е осигурена от електронната система на Информационно обслужване, за да я видят. Но мисля, че тези проблеми са вече много незначителни и това не е някакъв сериозен проблем"-обясни още Людмил Джурджов.

Над 32 млн. заявки са преминали през системата за електронни рецептурни книжки за по-малко от 7 месеца,  показват данните на Информационно обслужване. Общият брой на пациентите, които купуват лекарствата си по този начин, надхвърля 2 100 000 души.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кафе-книжарница с кауза отваря врати във Враца

Сдружение „Книгини“ отваря първата в България кафе-книжарница с благотворителна кауза. Обектът се помещава в център „Книгини“ във Враца. Каузата е подкрепа на деца и младежи с онкологични и редки генетични заболявания. Сдружение "Книгини" е създадено от три изключително вдъхновяващи дами, които дават всичко от себе си, за да направят..

публикувано на 27.11.24 в 17:00

Любов и професионализъм - тайната зад 16-годишния успех на "шоколадчетата" от Лом

На шестнадесетия си рожден ден "шоколадчетата" от Лом ще превземат Видин . Този петък, 29 ноември, талантливите млади изпълнители от вокалната група с най-сладкото име, ще празнуват с концерт, озаглавен "Рок магия". За пътя на формацията към рок музиката и изобщо за изминалите 16 години разговаряме с основателя, ръководител на формацията - вокалния..

публикувано на 27.11.24 в 16:30

Българските пощи избират "Най-красиво писмо до Дядо Коледа"

"Най-красивото писмо до Дядо Коледа" ще бъде избрано за 30-а поредна година у нас. Конкурсът е организиран от "Български пощи", които отправят покана до всички деца да участват, като изпратят писмо до добрия старец от Лапландия. Основното изискване е писмата да съдържат правилно изписан адрес на подателя. За получател трябва да бъде посочено "За..

публикувано на 27.11.24 в 14:43

Завърши седмият археологически сезон в античния Алмус в Лом

Римският Алмус е основан по-рано, отколкото се смяташе досега. До този извод стигнаха археолозите, които за седма поредна година проведоха проучване на късноантичната крепост, попадаща в днешния квартал "Калетата" на град Лом . Акцентът на разкопките е поставен върху по-ранните периоди на обитаване, които предшестват самата крепост. Касае се за..

публикувано на 27.11.24 в 14:00

Ало измамниците посягат и към читалищата

За нестандартна ало измама предупреждават от Съюза на народните читалища . Непознати се обаждат до културните институции, че трябва да заплатят, за да бъдат включени задължително в електронни регистри. Мнимите чиновници искат между 80 и 100 лева за административната услуга и дори заплашват със санкции.  "Подобни опити, но и други имаше през..

публикувано на 26.11.24 в 16:25

75 дни е срокът за укрепване на западния бастион на "Баба Вида"

Аварийното укрепване на западния бастион на средновековната крепост "Баба Вида" във Видин е в ход. Изградена е строителна площадка, на която работят две фирми - "Актив инвест груп" ЕООД, Видин и "НСК София" ЕООД. Стойността на строително-монтажните работи е 213 726,60 лева с ДДС, каза началникът на отдел "Устройство на територията“ в..

публикувано на 26.11.24 в 14:30

ОУ "Христо Ботев" в Търнава успешно работи по програмата "Училища за пример"

ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Търнава е едно от шестте училища в Северозападна България, които успешно преминават обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“. Организацията има в ече три випуска, които са завършили обучението и работят успешно с учениците.  Основната цел на програмата е да се..

публикувано на 26.11.24 в 14:00