Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До месец решават проблемите с електронните рецептурни книжки

Снимка: БГНЕС

На 1 юли 2021 година електронната рецептурна книжка замести изцяло хартиената. Целта бе да се улесни изписването на лекарства на хронично болните пациенти и да се намали времето за обслужването им. При използването на електронната рецептурна книжка пациентите не се налага да купуват хартиена книжка, да я носят на личния си лекар за попълване и след това да чакат в здравната каса за заверка. Не е необходимо и да я представят в аптечната мрежа за отпускане на необходимите им медикаменти. Електронната книжка се регистрира и попълва от общопрактикуващия лекар в системата и аптеките имат достъп до необходимата им информация за активните хронични заболявания и предписаните по тях лекарства, които се заплащат от Здравната каса.

Осем месеца след старта на електронната рецептурна книжка аптеките все още изпитват някои затруднения при работата си с тях. Очакванията са те да бъдат отстранени до април. Дотогава фармацевтите призовават пациентите по възможност да купуват лекарствата си от една и съща аптека, каза председателят на Регионалната фармацевтична колегия Николай Тодоров

"Като всяка нова система, има проблеми. Не че преди нямаше проблеми, ние се научаваме и очакваме как да реагираме на тях. Но като цяло, системата работи много добре. Когато говорим за проблеми, не означава, че имаме страшни проблеми-системата функционира, а проблемите са в детайлите, т.е.  вече сме стигнали до ниво "детайли". Разбира се, някой път един детайл може да ти развали деня, на нас или на пациента, затова имаме леки проблеми. За нас и за пациентите е най-удобно, докато се пооправят нещата в детайли, да се опитват да ходят в една и съща аптека, тъй като хронологията на заболяванията е важна при всяко последващо отпускане и все още не се отразяват всички елементи от книжката, поне от тези, които определят ритъма на взимания. Затова е хубаво, може би още поне 1-2 месеца, до април, може би, да посещават по възможност едни и същи аптеки" - каза Николай Тодоров.

Най-често медикаменти, частично или напълно платени от здравната каса, изписват личните лекари. Електронните рецепти и електронните рецептурни книжки значително улесняват работата им, но има и проблеми, обясни председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Монтана-Людмил Джурджов.

"Значително проблемите са намалели. Има все още някакви проблеми, но те са повече срив по някакъв начин в системата или повече при претоварването й. Пак казвам, че тези неща се отстраняват бързо. Като цяло, това е верният път, начинът, по който трябва да се върви за изграждане на електронно здравеопазване. Тези електронни рецепти и електронните рецептурни книжки много ни облекчават. Доста често имаме проблеми. В смисъл, при нас рецептата е изпратена, получили сме отговор, че тя е изпратена, в дадена аптека не виждат все още обработването на рецептата, т.е. тя да е осигурена от електронната система на Информационно обслужване, за да я видят. Но мисля, че тези проблеми са вече много незначителни и това не е някакъв сериозен проблем"-обясни още Людмил Джурджов.

Над 32 млн. заявки са преминали през системата за електронни рецептурни книжки за по-малко от 7 месеца,  показват данните на Информационно обслужване. Общият брой на пациентите, които купуват лекарствата си по този начин, надхвърля 2 100 000 души.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00